Grossovi věřitelé sídlí na farmě mezi maringotkami

  5:15aktualizováno  5:15
MF DNES se vypravila do Anglie hledat majitele firmy Key Investments, která loni na podzim půjčila za podivných okolností miliony korun expremiéru vlády ČSSD Stanislavu Grossovi. Ve vedení jejich mateřské společnosti zase svého času "seděl" prezidentský kancléř Jiří Weigl.

Farma, kde sídlí Efficient Investments | foto: Zuzana Kaiserová, MF DNES

Pokud se i vy rozhodnete navštívit zázemí české investiční společnosti v "Highlands Farm Business Parku", kde sídlí, doporučujeme podrobnou mapu. A spíš než sako pořádné holínky.

Autobus jel z nádraží na kraji Londýna už skoro hodinu, když konečně zastavil v ospalém Swanley. Nebudilo to tu zrovna dojem finančního centra. Místo bank tu stály koňské stáje a po silnici se procházely ovce. "Tady žádný byznys park není," smáli se místní.

"Ale farma Highlands ano, na konci vesnice." Stál tu traktor, tři maringotky – a dřevěný srub s přibitou cedulí Efficient Investments.

"Hledáte tu investiční firmu? To bude nějaký nesmysl," říkal Karol Wolosiewics, který ve srubu prodával krby. Žádné cenné papíry. Když vyšel přede dveře a uviděl ceduli se jménem firmy, byl sám překvapen: "Toho jsem si nevšiml. Nikdy jsem o nich nic neslyšel."

. Sporné okolnosti

1. Společnost, která pomáhá lidem s milionovými investicemi, obchoduje s cennými papíry, vydává platební karty a poskytuje bezpečnostní schránky, je vlastněná malou firmou Efficient Investments registrovanou na farmě na okraji Londýna. Oficiálně ji vlastní český emigrant Jan Rejlek, který se zabývá prodejem a rekonstrukcí krbů. Key Investments doposud tvrdila, že patří britské finanční skupině.

2. Není jasné, proč zrovna do této společnosti šli pracovat poradci kolem nynějšího prezidenta Václava Klause, a to v době, kdy vrcholila kampaň před minulou volbou hlavy státu.

3. Také není doposud zřejmé, proč se právě na slovenskou pobočku této firmy (100% vlastněnou společností Efficient Investments) obrátil expremiér Stanislav Gross, aby mu pomohla s financováním třetinového podílu ve společnosti Moravia Energo. „Někdo mi to poradil, ale víc to nechci rozebírat,“ řekl nedávno v rozhovoru.

Jeho zaměstnavatel – a zároveň majitel Grossovy věřitelské firmy Jan Rejlek – tu zrovna nebyl. "Zavolejte mu později, určitě rád zodpoví vaše dotazy," sliboval Wolosiewics. Nezodpověděl.

Návštěva farmy tak vyvolala další otázky kolem Grossových věřitelů. Je nenápadný Rejlek tak šikovný, že dokáže s minimální režií dělat obchody i ve špičkovém byznysu? Anebo se firma spojená s vrcholnými českými politiky snaží něco zatajit?

Ještě před třemi lety firmu v Praze zastupoval také dlouholetý Klausův poradce, nyní člen bankovní rady ČNB Robert Holman. Tomu dokonce společnost posílala za jeho angažmá osmdesát tisíc měsíčně. A s Efficient Investments je stále ještě spojený bývalý vysoký úředník ministerstva financí Arnošt Culík.

Britský kapitál?
Společnost Key Investments v Česku už několik let tvrdí, že částečně patří významné britské společnosti. "V zájmu posílení akcionářského zázemí i s vizí perspektivy brzkého členství České republiky v Evropské unii proběhla v závěru roku 2002 příprava vstupu nového evropského akcionáře – britské společnosti Efficient Investments," píše se ve zprávě představenstva z roku 2003.

Ve skutečnosti ji však vlastní Češi žijící v Británii. Firma Efficient Investments, která sídlí v Rejlkově prodejně, patří společnosti Czechmate Trading. Tu vlastní opět Rejlek a jeho manželka. Sídlo mají u sebe doma. Sousedé o jejich finančních aktivitách v Česku nevědí.

"Pan Rejlek není žádný obchodník s cennými papíry, za Londýnem prodává krby," řekl minulý týden jeho soused.

Tenis a IPB
Sám Rejlek se o svých firmách bavit odmítá. Nelze tak vyloučit, že je vlastníkem jen na papíře a skutečný majitel raději zůstává v anonymitě. Klíčovou postavou skupiny kolem Key Investments je pravděpodobně finančník Vladimír Kroužecký.

Ten také firmu Efficient Investments v létě 2002 založil a přivedl do ní v prosinci téhož roku jak Jiřího Weigla, tak i Roberta Holmana.

"Jeho" dceřiná společnost Key Investments navíc získala opravdu exkluzivní klientelu. Kromě Stanislava Grosse je podle neoficiálních informací jejím váženým klientem i ocelář Tomáš Chrenek.

Kroužecký se k firmě Key Investments oficiálně vůbec nehlásí a na veřejnosti vystupovat nechce. Když MF DNES zavolala do sídla firmy, recepční řekla, že Kroužecký nemá s "Key" nic společného. V jejích prostorách má však kancelář, i když na recepci do ní nemají kontakt.

. Kdo je kdo?

Stanislav Gross
Expremiér si loni půjčil více než 10 milionů korun od slovenské Key Investments a koupil si třetinu firmy Moravia Energo, zbytek ovládá ocelář Tomáš Chrenek. Gross svůj díl získal od exnáměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory za 21 milionů korun. Za několik týdnů je prodal s 80milionovým ziskem.

Jiří Weigl
Bývalý poradce Václava Klause se stal 1. prosince 2002, kdy vrcholila Klausova první prezidentská kampaň, na 3 měsíce ředitelem londýnské Efficient Investments. Za jeho působení firma získala 40 % společnosti, jež se přejmenovala na Key Investments. Nyní firma Efficient Investments ovládá většinu české Key Investments a 100 procent stejnojmenné firmy na Slovensku.

Vladimír Kroužecký
Je ředitelem Efficient Investments. Jako manažer i jako vlastník se objevoval již v předchůdcích Key Investments. Působil i ve firmách, jež získávaly úvěry v bývalé IPB.

MF DNES navštívila společnost osobně. "Počkejte na pana Kroužeckého půl hodiny, má jednání," řekla sekretářka. Po hodině přišel ředitel Key Investments Daniel Brzkovský s tím, že je pan Kroužecký na cestách.

Kdo je tedy vlastně Vladimír Kroužecký a opravdu mu mohl Jiří Weigl důvěřovat natolik, aby s ním vstoupil do jedné firmy? Kancléř tvrdí, že se s Kroužeckým zná jen z tenisu, pojí je však i zkrachovalá Investiční a Poštovní banka.

Kroužecký se v minulých letech objevoval ve firmách, které s IPB obchodovaly a získávaly úvěry. Šlo například o fondy YSE a jejich nástupce SG-Industry či Stratego Invest, jež vlastnil pozdější Key Investments.

Jiří Weigl působil v IPB nejprve jako člen představenstva a do nucené správy v roce 2000 byl ředitelem pro strategii. Odmítá však, že by z této pozice někdy s Kroužeckým jednal.

"Pana Kroužeckého neznám z IPB a se žádnou z uvedených firem jsem nikdy nepřišel do styku," napsal MF DNES Weigl.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Ukradená strana? Šlechtic Czernin je favorit v boji o křeslo šéfa TOP 09

Tomáš Czernin (vlevo) se stal senátorem za obvod Jičín. Na snímku s čestným...

Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek si s trochou nadsázky chtějí vzít zpět svou stranu, kterou jim „sebral“...

Po útoku na plovárně v Dubí budou na návštěvníky dohlížet kamery

Fotografie z aktuálně nainstalovaného kamerového systému městské policie na...

V návaznosti na loňský brutální útok, při kterém skupina Romů napadla na koupališti v Dubí na Teplicku mladého muže,...

Nabízím Bruselu dvě ženy, říká Babiš. Jména probere s von der Leyenovou

Andrej Babiš na summitu Evropské komise v Bruselu (21. března 2019)

Česko nabídne do Evropské komise dvě kandidátky, napsal na svém Facebooku premiér Andrej Babiš. Jména možných...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz