Kdo vydělá na daňových slevách?

  • 66
Komu ještě přilepšíme, a komu ubereme? Tento rébus teď řeší sociální demokraté se svými koaličními partnery při jednání o daňových změnách. Vítězem mají být chudší a pohoršit si mají bohatší. Politici teď zvažují, kde mezi nimi stanovit linku.

Ta stanoví, kdo přesně bude "vítězem" a kdo "poraženým" v daňové rošádě.

"Jde o to, zvýšit motivaci lidí, aby šli radši pracovat, místo aby byli na podpoře," vysvětluje místopředseda vlády Martin Jahn.

ČSSD toho chce docílit tak, že zruší dnešní základní odpočet z daně. Jeho výhodnost roste s výší příjmu. Nahradit jej chtějí jednotnou slevou přímo z daně. Z ní budou naopak nejvíce profitovat lidé, kteří dnes na daních platí nejméně. "To je můj návrh, ale pohledy v koalici se liší," říká ministr financí Bohuslav Sobotka.

Lidovcům by se podle poslance Miroslava Kalouska více líbilo, kdyby se každý mohl sám rozhodnout, jestli je pro něj výhodnější sleva na dani nebo dnešní stav. Podobně to mají například v Německu. Nevýhodou lidoveckého návrhu zřejmě bude náročnost pro státní pokladnu - na změně by totiž vydělali všichni kromě ministra financí, který by přišel o část peněz z daní z příjmů.

Ani Sobotkův návrh ještě není jednoznačný a ve hře jsou podle jeho vyjádření pro ČTK dvě varianty. Podle jedné by sleva byla nastavena tak, že by si polepšili lidé do 25 až 30 tisíc korun hrubé mzdy. Ti s vyšším příjmem by státu zaplatili na daních více. V tom případě by šlo o slevu zhruba devět až deset tisíc korun z daně ročně, která by nestála státní pokladnu nic navíc.

Druhá varianta, která by však přišla státní rozpočet na miliardy, by dopadla pouze na ty nejlépe vydělávající, kteří s příjmem přes 30 tisíc spadají do nejvyšší daňové sazby. Možnost, že by se sleva nejchudším lidem doplácela, protože ji kvůli nízkému platu nevyčerpají, Sobotka odmítá.

Tak tomu bude u slev na děti. Ty by měly začít platit už v příštím roce, nyní čekají na projednání v parlamentu. Na nich si polepší rodiny s dětmi s příjmem do 26 tisíc korun měsíčně, kde alespoň jeden pracuje. Čím více dětí a čím nižší příjem, tím více stát z pokladny přisype, maximálně však 24 tisíc ročně.

Hůře na tom budou opět lidé s vyšším příjmem. Šanci vylepšit si svůj rodinný rozpočet mají jen tehdy, když jsou mezi manželi velké rozdíly ve výdělku, například pokud je žena na mateřské. Pak mohou svůj příjem rozdělit a při společném zdanění ušetřit.

Výsledkem všech změn je, že například rodina se třemi dětmi a jedním příjmem deset tisíc (neplatí dnes na daních nic) by nově od finančního úřadu získala 18 tisíc korun. Naopak člověk s 35 tisíci, který žije sám, by 2500 korun ročně prodělal.

Žádná úleva však není zadarmo. Příští rok budou slevy na dítě stát rozpočet čtyři miliardy korun. Ty více než vykompenzuje větší příjem z daně z přidané hodnoty a spotřební daně. Na nich vláda vybere o dvacet miliard více než letos.

KDO SI POLEPŠÍ NA DAŇOVÝCH ZMĚNÁCH
(od roku 2005 sleva na dítě a společné zdanění,
sleva na osobu pravděpodobně až 2006)
Samostatně žijící, bezdětný
Hrubý měsíční příjem 35 000 Kč
Ročně prodělá:
- na společném zdanění netýká se
- na slevě na dítě netýká se
- na slevě na osobu - 2566 Kč
Samostatně žijící, 1 dítě
Hrubý měsíční příjem 17 000 Kč
Ročně ušetří:
- na společném zdanění netýká se
- na slevě na dítě a na osobu + 2780 Kč
Rodina se 3 dětmi
Hrubý měsíční příjem 10 000 Kč a 0 Kč
Ročně ušetří:
- na společném zdanění a slevách získají bonus + 18 000 Kč
* na daních neplatí nic (ani v současnosti), uvedený bonus jim vyplatí finanční úřad zpětně v následujícím roce
Rodina s 1 dítětem
Hrubý měsíční příjem 40 000 Kč a 20 000 Kč
Ročně ušetří:
- na společném zdanění vydělají 5874 Kč
- na slevách prodělají - 2210 Kč
- ročně celkem ušetří + 3664 Kč