Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: CCA

Job Air je v úpadku, ale zatím dál létá

  • 1
Letecká společnost Job Air - Central Connect Airlines zachová zatím i přes soudem vyhlášený úpadek firmy svůj provoz na pravidelných linkách mezi Ostravou a Prahou a z Prahy do pěti evropských měst.

Po úterní návštěvě firmy to uvedl insolvenční správce Ivo Šotek. "Peníze na provoz jsou zajištěné, mojí snahou je ho nadále udržet," řekl Šotek. Podle něj firma nemá ani problémy s výplatami zaměstnanců.

Job Air je v úpadku od minulého týdne. Už dříve na něj bylo podáno několik insolvenčních návrhů, ale firma vždy dluh zaplatila a navrhovatelé podání stáhli.

Ostravská firma převzala letos na jaře linky ČSA z Prahy do Berlína, Hannoveru, Stuttgartu a Lublaně, od června má převzít i linky do Krakova a Záhřebu. "Z pohledu Českých aerolinií v tuto chvíli k žádné změně nedochází,“ řekla mluvčí ČSA Hana Hejsková. ČSA s Job Airem na linkách do těchto měst spolupracují přes takzvanou codeshare dohodu. Job Air létá s turbovrtulovými letadly Saab 340.

Optimistický je i zakladatel a majitel aerolinek Daneš Zátorský. "Naše závazky vůči zákazníkům budeme plnit, máme zajištěno finanční krytí provozu a doufáme, že soud při svém dalším jednání povolí restrukturalizaci firmy, což by zajistilo její další existenci," tvrdí Zátorský. Peníze na provoz aerolinkám půjčila společnost Finnsic.

Do firmy přišel jako nový šéf Jiří Žezula, který dříve působil v ČSA a také u Czech Connect Airlines, které zkrachovaly na začátku letošního roku.

Kšefty s pohledávkami

O tom, zda letecká firma definitivně skončí, nebo zda bude povolena její reorganizace, rozhodne soud na konci srpna. Do té doby se mají ozvat všichni věřitelé a předložit své pohledávky, kolem kterých pravděpodobně bude sveden ještě velký boj.

S některými se totiž už čile obchodovalo. Jedna z pohledávek (dluh společnosti vůči ostravskému Letišti Leoše Janáčka za více než třiadvacet milionů korun) minulý týden opět změnila majitele.

Letiště pohledávku na začátku roku prodalo, přes prostředníka se směnka dostala k firmě z Britských Panenských ostrovů, která v návrhu společnosti Job Air s reorganizací souhlasila. Letiště ale nakonec s prodejem nesouhlasilo a pohledávku získalo zpátky.

"Mohu potvrdit, že jsme dluh získali zpátky a přihlásili jsme jej k řízení s tím, že s reorganizací nesouhlasíme," potvrdila změnu majitele jedné z největších známých dlužných částek tisková mluvčí letiště Michaela Kubešová.

,