Sídlo čínské společnosti CEFC v Šanghaji

Sídlo čínské společnosti CEFC v Šanghaji | foto: Reuters

Konec války. Číňané splatili svůj dluh J&T

  • 124
Skupina J&T dostala od čínské CITIC Group 11,5 miliardy Kč, které jí dlužila čínská CEFC. Uvedla to agentura ČTK s odkazem na zdroj z J&T. Skupina podle něj postupně začne uvolňovat zastavený majetek CEFC. Dohodu se CITIC Group o prodeji pohledávek oznámila J&T v pátek ráno.

J&T v tiskové zprávě z dnešního rána uvedla, že společnost Rainbow Wisdom, která je řízená čínskou CITIC, od české banky J&T odkoupí veškeré pohledávky za společnostmi ze skupiny CEFC, jejíž obchodní portfolio zahrnuje společnosti z oblasti finančních služeb, průmyslu, nemovitostí, letectví, turismu a pivovarnictví. Zároveň sdělila, že krizový management dosazený J&T bude stažen. 

Kdo je kdo

CEFC - China Energy Company Limited je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Podniká především v oblasti financí, energetiky a průmyslu. 

CEFC EUROPE - je dceřiná společnost CEFC. Nejznámější tvář CEFC Europe v Česku dlouhodobě představuje Jaroslav Tvrdík, bývalý ministr obrany a bývalý šéf ČSA. Tvrdík je prezidentem Česko-čínské obchodní komory. 

CITIC Group - státem vlastněná čínská společnost. V roce 2016 se skupina umístila na 156. místě v žebříčku Fortune Global 500 s ročními výnosy 55 938 milionů dolarů. V první polovině roku 2017 vzrostl čistý zisk společnosti o 60 %, výnosy o 7,6 % a podíly o 10 %.

Rainbow Wisdom - nová firma, kterou CITIC založil pro své aktivity v Česku. CITIC Group společnost stoprocentně ovládá.  

J&T Finance Group - česko-slovenská finanční skupina, kterou v roce 1994 založili Ivan Jakabovič a Patrik Tkáč.  V roce 2015 se spoluakcionářem stala CEFC China. 

„Transfery peněz i papírů probíhají - během dneška by to mělo být ukončeno,“ uvedl dnes ráno pro MF DNES zdroj blízký CEFC Europe s tím, že podle něj je ještě třeba počkat, až budou skutečně hlasovací práva převedena. „Našli jsme způsob, aby CITIC mohl zaplatit a věřitel spolupracoval,“ dodal.

Čínský CITIC tak prostřednictvím své dcery Rainbow Wisdom splatil 475 milionů eur, které údajně z valné části tvoří půjčka na nákup podílu v ruské Rosněfti čínským fondem CEFC. Po dokončení všech navazujících transakcí se společnost Rainbow Wisdom stane 9,9% akcionářem a držitelem perpetuitních certifikátů J&T Finance Group SE. Rainbow má později převzít akcie CEFC Europe. 

„Upřednostnila se dohoda se Citicem před dlouhodobým právním bojem,“ uvedl zdroj blízký J&T.Proč ale celý spor odprodejem pohledávek neřešili už dávno? „Je to velká a složitá transakce, museli jsme najít cestu, aby to nebylo možné v budoucnu zpochybnit,“ vysvětlil zdroj.

Součástí dohod mezi oběma stranami je, kdo bude nově sedět v představenstvu. Citic vybral lidi, kteří mají nahradit zástupce J&T Petera Kubíka a Dušana Palcra. Podle informací MF DNES mezi nimi v tuto chvíli už není Tvrdík, původní místopředseda představenstva. Není ale vyloučené, že se nominace přes víkend ještě nezmění. 

Českou tváří CEFC Europe by tak mohla být slovenská manažerka Marcela Hrdá, která byla před převzetím firmy jedním ze členů. V éře ředitele Jaroslava Tvrdíka pracovala Hrdá ve vysokých funkcích v ČSA, v letech 2009-11 byla generální ředitelkou České pošty, poté pracovala jako předsedkyně představenstva vydavatelství Empresa Media a v březnu 2014 nahradila Vladimíra Železného v čele TV Barrandov.

Postupně má J&T opouštět i další firmy patřící CEFC Europe, kam dosadila do představenstva své lidi - administrativně-obchodní komplex Florentinum, budovu bývalé Živnobanky Na Příkopě, stadion fotbalové Slavie v Edenu, hotel Mandarin Oriental nebo strojírny Žďas.

Také kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář ČTK sdělil, že v průběhu dnešního dne budou vyplaceny půjčky CEFC u J&T a uvolněny veškeré zástavy. Ze CEFC Europe bude dnes odvolán management, který tam dosadila J&T, dodal Mynář.

Soudí, že „částečné peripetie“ na obou stranách zavinili právníci a je rád, že mnohatýdenní úsilí o převzetí pohledávek bylo dnes završeno. „To znamená, že s definitivní platností společnost CITIC Group převzala všechny aktivity společnosti CEFC Europe,“ uvedl Mynář. Pražský hrad byl totiž v česko-čínských vztazích v minulosti aktivní. 

Zástupci J&T a CITIC se dále dohodli na dalších jednáních o možném rozvoji spolupráce a investicích do společných projektů. Prvním krokem v tomto směru bude, po získání souhlasu regulátora, reciproční nominace zástupce každé strany do vrcholných orgánů J&T Finance Group SE a CEFC Europe. 

25.května 2018 v 09:00, příspěvek archivován: 25.května 2018 v 09:28

CITIC a J&T se dohodly strategicke spolupraci. Probihaji platby a uvolnovani zastav. V prubehu dne budou vyplaceny vsechny pujcky CEFC China u J&T a uvolneny veskere zastavy. Ze CEFC Europe bude dnes odvolan “krizovy” management J&t. Oslava zitra vyhrou v Teplicich :-)

Nesplacený dluh

Problémy CEFC trvaly několik měsíců. V únoru vyšlo najevo, že šéfa celého holdingu začaly vyšetřovat čínské úřady. Vzápětí se objevily zprávy o vysokém zadlužení CEFC. Problémy její pražské pobočky měl vyřešit čínský státní konglomerát CITIC tím, že získá 49 procent v CEFC Europe.

J&T minulý týden převzala její aktivity v Česku, protože dluh ve výši 11,5 miliard korun Číňané podle J&T nezaplatili v termínu. Tvrdík tenkrát na Twitteru potvrdil, že CITIC Group v dohodnutém termínu nezaplatila dluh za CEFC Europe. Zabránily tomu podle něj ale kroky J&T ze 17. května. 

CEFC China reagovala oznámením, že považuje převzetí CEFC Group (Europe) Company a jejích aktiv v Česku skupinou J&T za nepřátelské. J&T ke změnám podle svého vyjádření přistoupila i proto, že získala informace, že CEFC začala podnikat opatření, jimiž chtěla bránit věřitelům ve výkonu akcionářských práv.

Čínská CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Má je například v aeroliniích Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovou Slavii i stadion v Edenu. V Česku CEFC Europe spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur (38,34 miliardy Kč).

,