Diskuze

Předčasné splacení hypoték zlevní. Pravidla chce změnit ČNB

Česká národní banka chce opět zasáhnout do trhu s hypotékami. Poté, co loni odřízla zpřísněním pravidel část klientů od půjček na bydlení, chystá nyní krok, který naopak pomůže těm stávajícím, kteří už půjčku splácejí. ČNB hodlá regulovat poplatky, které si banky účtují za předčasné splacení.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
TK

Jestliže bance podepíši hypiteční smlouvu, zavazuji se k tomu, že za půjčený úvěr např. 1 000 000 Kč zaplatím za 20 let cca 1 500 000 Kč. Tedy že dám bance vydělat 500 000 Kč. Je každého věc, jestli takovou smlouvu podepíše, nebo ne, ale smlouva je závazná. Je čistě na bance a klientovi, jaké si stanoví podmínky pro předčasné splacení. Přísně vzato má banka právo na ten slíbený zisk 500 000 Kč. Jakákoli nižší částka je ze strany banky vstřícným krokem a vůbec nechápu, co je státu do toho. 8-o

6 8
možnosti

Státu do toho není nic, dokud nezačnou banky krachovat. ČNB není stát, je pouze regulátorem. A jako regulátor má povinnost nastavovat pravidla mezi klienty a poskytovateli.

3 0
možnosti
FM

F12i10l24i91p 39M48a27c35h

13. 2. 2019 9:21

Od účinnosti NOZ (12/2016) a nových smluv je možné splatit 25% hypotéky po 12ti měsících splácení bez poplatku. Z článku jsem nepochopil na co ČNB cílí - na "staré" hypotéky? Nebo se to bude dotýkat i hypoték po 12/2016?

4 0
možnosti
HR

Ale když splatim po 4 letech 100% tak ten poplatek beztak musím zaplatit. Nebo ne?

0 0
možnosti
LP

V SR to plati uz od 2014 a poplatok je 1%.

0 0
možnosti
JS

Článek je ale o něčem jiném. Omezeni, které zmiňujete, platí i v ČR.

0 0
možnosti
MB

veškeré Intervence + zásahy ČNB jsou kontraverzní. Dá se chápat podpora Exportu - jako zachování prvku zaměstnanosti. Tento polštář pod dupu ovšem nedonutil k Inovacím. Proč taky - řeší to kurz Koruny + levná mzda. Zde nám svět opět uniká ...

Podobně je to na Hypotečním trhu. V kombinaci s nedostatečnou výstavbou - (Ceny ustřelují nejvíce v EU)! Operace ČNB byla vlastně přímou pobídkou pro zahraniční investory, aby si za levný peníz nakoupili byty v ČR! Na konci celého procesu je zchudlý občan - Střádal. Dnes - Mládežník, bez schopnosti si zaopatřit vlastní bydlení! A to ještě na něj číhá Stát - 4% z kupní ceny ! ... :-)

2 3
možnosti
LP

Myslim, ze ste to nepochopili. Ide praveze o velmi ustretovy krok smerom k obcanom, aby si banky nemohli pytat nehorazne poplatky.

1 0
možnosti
JS

ČNB tomá ode zdi ke zdi.

0 0
možnosti
MK

Hm, ted jenom otazka, jestli to bude platit pro klienty az od nabehu nove fixace nebo i ted. Pamatuji, ze banky museli prestat uctovat poplatek za vedeni hypouctu, ale az od momentu, kdy skoncila fixace, potom je moznost splatit kazdy rok az 20 procent uveru bez sankci, ale opet, az skonci fixace, potom pro nas zacnou platit uzakonena pravidla. Takze, kdyz Vam zacala fixace pul roku pred zacatkem platnosti noveho zakona, tak mate 5 let smulu a plati pro Vas stale stara pravidla.

0 0
možnosti
MJ

Raiffeisennbank chce u starších hypoték při předčasném splacení 10 %, což nejsou "tisíce až desetitisíce", jak je psáno v článku, ale spíš stovky tisíc. Mimochodem takhle zpackané internetové bankovnictví, jako tahle banka teď nasadila (napůl hezké, ale hrozně hrozně nedotažené a těžko ovladatelné) se jen tak nevidí. Vřele nedoporučuji. Rv

11 0
možnosti

K RF by mě nikdo nedostal. Během žádosti o hypo mi 4x změnili cenu domu. Jejich odhadce nasadil kupní cenu, oni to schválili, pak to dokonce zvedli a pak 2x snížili a měsíc a půl jsem čekal, co z nich vyleze. Poslední cena byla pro mě totálně neakceptovatelná a zjistil jsem, že RF neumí jednat solidně. Takovou banku NIKDY!

3 0
možnosti