Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 18. října 2021 Lukáš

Hušák: Báli jsme se toho, ale lidé sázet nepřestali

  15:00
Sazka byla léta považována za bohatou a vlivnou společnost. Stejně tak její dlouholetý šéf Aleš Hušák. Nyní bude muset u soudu obhajovat, že loterijní společnost není předlužená a platí všem včas.

Aleš Hušák | foto:  Michal Šula, MAFRA

"Vše, co bylo (okolo Sazky) rozehráno, je hra o držitele dluhopisů. Co nejlaciněji dluhopisy skoupit a vydělat na rozdílu," říká v rozhovoru pro MF DNES Hušák.

Pane Hušáku, poslední rozhovor s vámi jsme dělali před měsícem. Od té doby se toho dost změnilo. Padl třeba „superjackpot“. Přihlásil se už výherce 103 milionů a vyplatili jste ho?
Výherce se přihlásil a nic víc o něm nesdělujeme.

Na výplatu výhry máte lhůty. Vyjdete mu vstříc a vyplatíte peníze dříve?
Děláme to různě. Domlouváme se s každým výhercem separátně, kdy a jak výhru vyplatíme.

Určitě tušíte, proč se na to ptáme. Podle názorů některých právníků je tato výhra tak velká, že by v rámci běžícího insolvenčního řízení buď vyplacena být neměla, nebo by věřitelé Sazky mohli prosadit zákaz jejího vyplacení.
Nevím, jaký je rozdíl mezi výhrou pěti korun a 103 milionů.

Ve velikosti.
Právně v tom rozdíl není. Je spousta právních názorů, ale pro nás je důležité, co říká loterijní zákon. Je to jedna z věcí, kterou jsme si ověřovali hned na začátku: přijímání a vyplácení sázek je běžná činnost, v které společnost pokračuje (i v insolvenčním řízení).

Spor je právě o tu velikost. Tak velká částka může mít vliv na postavení věřitelů.
To jsou spekulace. Loterijní zákon o tom mluví přesně. Výherce může být klidný, tu výhru dostane.

Jak se změnil váš život od předchozího pondělí, kdy začalo insolvenční řízení se Sazkou?
Máme více práce. Připravujeme podklady pro soud. Žádné soudní řízení vám také nepřidá na náladě.

Mělo to vliv na přijaté sázky?
Nemělo. Mezitýdenní tržby jsou dokonce vyšší. Je to věc, které jsme se báli. Ale po čtyřech pěti dnech vidíme, že to nemělo vliv.

A co se týká vašich dodavatelů?
Naši velcí partneři chtějí informace, to je úplně normální. Naši dodavatelé vědí, že jim Sazka 54 let platí stabilně a slušně. Většina z nich je na naší straně a důvěřuje nám. Stejně jako v životě, když přijde takováto zlá situace, poznáte své přátele i nepřátele.

Radovan Vítek, jehož společnost na vás podala insolvenční návrh, říká, že Sazka je předlužená a neplatí. Jak budete reagovat?
Připravujeme podklady pro soud.

Říkáte, že jste platili stabilně a slušně. Mobilní operátoři si ještě dříve stěžovali na zpožďování plateb za nabíjení kreditu...
Vracet se o tři týdny, měsíc, rok zpět je zbytečné. Ve slušném obchodním vztahu platí, že se o vzájemných problémech nehovoří. Naše vztahy s operátory jsou korektní, platíme řádně a včas. My také nekomentujeme případné chyby na druhé straně, protože máme slušné vztahy.

Promluvil jste však o vztahu s bankami, které od vás odešly a prodaly pohledávky za Sazkou společnostem pana Vítka. Proč to podle vás Komerční banka a Raiffeisenbank udělaly?
Já to dodnes nevím. Nedlužili jsme jim ani korunu úroků po splatnosti, měli jsme s nimi připravené klubové financování. S oběma jsme úzce spolupracovali, s jednou z nich dokonce v desítkách miliard korun. Protože tomu nerozumíme, obrátili jsme se na soud. V obou případech jsou skutečnosti, které jsou nestandardní.

Boj o Sazku Akcionáři SazkyOtázky a odpovědiKdo je kdo v kauze Sazka

Například?
Pochopil bych to, kdybychom jim dlužili něco na úrocích. Tady šlo o něco jiného. Obě banky nám tím způsobily škodu a nadále, to chci zdůraznit, nám ji způsobují. Naše argumenty se dozvědí u soudu.

Čím vás, jak říkáte, poškozují?
Celá ta současná situace vznikla jednoznačně kvůli nim. Řeknu vám historku, která není ani moc o škodě. Já jsem se dozvěděl o prodeji jedné z těch pohledávek na zahraniční služební cestě. V minutu, kdy prodali tu svou pohledávku, nám zablokovali naše platební karty, kde jsme měli složené peníze. To bylo neuvěřitelné, zvlášť když s ní spolupracujete desítky let. Vše předložíme soudu včetně všech okolností. Z nich je nejvážnější ta, že měly vyšší nabídky na prodej (pohledávek za Sazkou, pozn. aut) než za kolik je prodaly. To máme prokázáno. To by si měli prověřit i akcionáři těch bank.

Na prodlužování těch úvěrů jste neměli nárok a banky se zachovaly, jak to pro ně bylo vhodné.
Máme důkazy, řekneme je soudu.

Máte dál účty u Komerční banky a Raiffeisenbank?
Nevím u Raiffeisenky, ale u Komerčky - použiji slůvko bohužel - je řada účtů, u kterých pokračuje spolupráce, protože ji nemůžeme přerušit ze dne na den. Pokud by to bylo jen na mně, udělal bych to. Máme velmi chladný kontakt a pro určité obchody hledáme jiné partnery.

Kolik potřebujete peněz, abyste mohli normálně fungovat?
Nepotřebujeme peníze na normální fungování. Jsme schopni platit vše z běžné činnosti, pokud udržíme tržby. V této situaci preferuji, abychom vše platili z těchto živých peněz. Díky tomu se všichni dívají na náklady, je to dobrá dietní kúra.

K běžnému hospodaření patří i splácení dluhů. Proč jste teď nezaplatili plnou splátku společnostem, které drží dluhopisy Sazky?
Protože jsme jim to dopředu oznámili. Protože jsme chtěli využít situace k jednání o restrukturalizaci dluhu. Před námi to udělaly stovky subjektů, na českém trhu znám další čtyři. Úrok jsme zaplatili a využili jsme všechna ustanovení dluhopisové dokumentace, aby to bylo přijatelné pro všechny.

Hovořil jste o férových vztazích. Říci někomu, byť dopředu, že nezaplatím, není od dlužníka úplně standardní a férový nástroj.
Standardní nástroj to není, ale neférové to nebylo. V obchodním jednání je úplně běžné, že přijdete za svým partnerem a řeknete: pro mě je nyní výhodné postupovat tímto způsobem. Nemusí se mu to líbit, ale je to v dané chvíli férové jednání. S držiteli dluhopisů nemáme vyhrocené vztahy na rozdíl třeba od některých bank. Jednáme spolu a směřujeme k řešení.

Porušili jste tím podmínky, za kterých jste vydali dluhopisy?
Využili jsme všechny možnosti, které nám dokumentace dává. Jednáme a budeme se snažit dluh restrukturalizovat tak, abychom jim udrželi čistou současnou hodnotu (cenu a budoucí výnosy z dluhopisu vyjádřené v současných penězích, pozn. aut.), což oni sledují jako důležitý ukazatel. A pro nás aby byla ta dluhová služba jednodušší. Tak to dělají v krizi všichni.

Mohou teď po Sazce chtít splatit celou částku naráz?
Ne, tam je celá řada nápravných termínů a my se snažíme v tomto bodu dluhopisovou dokumentaci dodržovat. Víme, kde jsou pro nás v tomto ohledu kritické body.

Bude se týkat nesplacení jistiny i druhé letošní splátky v červenci?
My doufáme, že v té době už se budeme řídit novou dohodou.

Kolik držitelů dluhopisů musí s novou dohodou souhlasit?
Sedmdesát pět procent.

Stejně jako banky mohou dostat alternativní nabídku.
Vše, co bylo (okolo Sazky) rozehráno, je hra o držitele dluhopisů. Co nejlaciněji dluhopisy skoupit a vydělat na rozdílu. Ten, kdo podle tohoto scénáře hraje, musí na druhou stranu udržet společnost v chodu. Jinak nic nedostane.

ŽIVĚ: Planespotting Letiště Václava Havla

  • Nejčtenější

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...

Ceny potravin se dosud držely. Teď ale přijde zdražovací skok

Premium Zrychlující inflace se odráží v cenách prakticky všeho zboží i služeb. Ze srovnání cen potravin v modelovém nákupním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitel Bohemia Energy Jiří Písařík miluje rychlost, rychlý byl i jeho pád

Premium Nic na vás nehrajeme. Skupinu Bohemia Energy proslavil reklamní slogan, který posbíral řadu ocenění a přiměl spoustu...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Mrazená zelenina zažívá výrobní boom, díky covidu. Výroba sterilizované klesá

Zelenina putovala do mrazáků. To je docela kuriózní výsledek covidu. Podle statistik ministerstva zemědělství vzrostla...

Nanuk bez čokolády není zmetek. Výrobce vysvětlil, proč se objevil Míšánek

Pro generace českých mlsalů byl nanuk Míša synonymem tvarohového krému v čokoládové polevě. Proto se někteří z nich v...

Zákazníci Bohemia Energy již nemají platit zálohy, úřad zkoumá situaci na trhu

Energetický regulační úřad (ERÚ) v sobotu vyzval všechny dodavatele energie k doložení schopnosti zajistit dodávky pro...

Pozor na rakovinotvorný formaldehyd a azbest. Ústav varuje před domky Okal

Státní zdravotní ústav varoval před zdravotními riziky, která se mohou objevit v domech typu Okal. Podle ústavu totiž...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...