Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Hušák: Báli jsme se toho, ale lidé sázet nepřestali

  15:00
Sazka byla léta považována za bohatou a vlivnou společnost. Stejně tak její dlouholetý šéf Aleš Hušák. Nyní bude muset u soudu obhajovat, že loterijní společnost není předlužená a platí všem včas.

Aleš Hušák | foto:  Michal Šula, MAFRA

"Vše, co bylo (okolo Sazky) rozehráno, je hra o držitele dluhopisů. Co nejlaciněji dluhopisy skoupit a vydělat na rozdílu," říká v rozhovoru pro MF DNES Hušák.

Pane Hušáku, poslední rozhovor s vámi jsme dělali před měsícem. Od té doby se toho dost změnilo. Padl třeba „superjackpot“. Přihlásil se už výherce 103 milionů a vyplatili jste ho?
Výherce se přihlásil a nic víc o něm nesdělujeme.

Na výplatu výhry máte lhůty. Vyjdete mu vstříc a vyplatíte peníze dříve?
Děláme to různě. Domlouváme se s každým výhercem separátně, kdy a jak výhru vyplatíme.

Určitě tušíte, proč se na to ptáme. Podle názorů některých právníků je tato výhra tak velká, že by v rámci běžícího insolvenčního řízení buď vyplacena být neměla, nebo by věřitelé Sazky mohli prosadit zákaz jejího vyplacení.
Nevím, jaký je rozdíl mezi výhrou pěti korun a 103 milionů.

Ve velikosti.
Právně v tom rozdíl není. Je spousta právních názorů, ale pro nás je důležité, co říká loterijní zákon. Je to jedna z věcí, kterou jsme si ověřovali hned na začátku: přijímání a vyplácení sázek je běžná činnost, v které společnost pokračuje (i v insolvenčním řízení).

Spor je právě o tu velikost. Tak velká částka může mít vliv na postavení věřitelů.
To jsou spekulace. Loterijní zákon o tom mluví přesně. Výherce může být klidný, tu výhru dostane.

Jak se změnil váš život od předchozího pondělí, kdy začalo insolvenční řízení se Sazkou?
Máme více práce. Připravujeme podklady pro soud. Žádné soudní řízení vám také nepřidá na náladě.

Mělo to vliv na přijaté sázky?
Nemělo. Mezitýdenní tržby jsou dokonce vyšší. Je to věc, které jsme se báli. Ale po čtyřech pěti dnech vidíme, že to nemělo vliv.

A co se týká vašich dodavatelů?
Naši velcí partneři chtějí informace, to je úplně normální. Naši dodavatelé vědí, že jim Sazka 54 let platí stabilně a slušně. Většina z nich je na naší straně a důvěřuje nám. Stejně jako v životě, když přijde takováto zlá situace, poznáte své přátele i nepřátele.

Radovan Vítek, jehož společnost na vás podala insolvenční návrh, říká, že Sazka je předlužená a neplatí. Jak budete reagovat?
Připravujeme podklady pro soud.

Říkáte, že jste platili stabilně a slušně. Mobilní operátoři si ještě dříve stěžovali na zpožďování plateb za nabíjení kreditu...
Vracet se o tři týdny, měsíc, rok zpět je zbytečné. Ve slušném obchodním vztahu platí, že se o vzájemných problémech nehovoří. Naše vztahy s operátory jsou korektní, platíme řádně a včas. My také nekomentujeme případné chyby na druhé straně, protože máme slušné vztahy.

Promluvil jste však o vztahu s bankami, které od vás odešly a prodaly pohledávky za Sazkou společnostem pana Vítka. Proč to podle vás Komerční banka a Raiffeisenbank udělaly?
Já to dodnes nevím. Nedlužili jsme jim ani korunu úroků po splatnosti, měli jsme s nimi připravené klubové financování. S oběma jsme úzce spolupracovali, s jednou z nich dokonce v desítkách miliard korun. Protože tomu nerozumíme, obrátili jsme se na soud. V obou případech jsou skutečnosti, které jsou nestandardní.

Boj o Sazku Akcionáři SazkyOtázky a odpovědiKdo je kdo v kauze Sazka

Například?
Pochopil bych to, kdybychom jim dlužili něco na úrocích. Tady šlo o něco jiného. Obě banky nám tím způsobily škodu a nadále, to chci zdůraznit, nám ji způsobují. Naše argumenty se dozvědí u soudu.

Čím vás, jak říkáte, poškozují?
Celá ta současná situace vznikla jednoznačně kvůli nim. Řeknu vám historku, která není ani moc o škodě. Já jsem se dozvěděl o prodeji jedné z těch pohledávek na zahraniční služební cestě. V minutu, kdy prodali tu svou pohledávku, nám zablokovali naše platební karty, kde jsme měli složené peníze. To bylo neuvěřitelné, zvlášť když s ní spolupracujete desítky let. Vše předložíme soudu včetně všech okolností. Z nich je nejvážnější ta, že měly vyšší nabídky na prodej (pohledávek za Sazkou, pozn. aut) než za kolik je prodaly. To máme prokázáno. To by si měli prověřit i akcionáři těch bank.

Na prodlužování těch úvěrů jste neměli nárok a banky se zachovaly, jak to pro ně bylo vhodné.
Máme důkazy, řekneme je soudu.

Máte dál účty u Komerční banky a Raiffeisenbank?
Nevím u Raiffeisenky, ale u Komerčky - použiji slůvko bohužel - je řada účtů, u kterých pokračuje spolupráce, protože ji nemůžeme přerušit ze dne na den. Pokud by to bylo jen na mně, udělal bych to. Máme velmi chladný kontakt a pro určité obchody hledáme jiné partnery.

Kolik potřebujete peněz, abyste mohli normálně fungovat?
Nepotřebujeme peníze na normální fungování. Jsme schopni platit vše z běžné činnosti, pokud udržíme tržby. V této situaci preferuji, abychom vše platili z těchto živých peněz. Díky tomu se všichni dívají na náklady, je to dobrá dietní kúra.

K běžnému hospodaření patří i splácení dluhů. Proč jste teď nezaplatili plnou splátku společnostem, které drží dluhopisy Sazky?
Protože jsme jim to dopředu oznámili. Protože jsme chtěli využít situace k jednání o restrukturalizaci dluhu. Před námi to udělaly stovky subjektů, na českém trhu znám další čtyři. Úrok jsme zaplatili a využili jsme všechna ustanovení dluhopisové dokumentace, aby to bylo přijatelné pro všechny.

Hovořil jste o férových vztazích. Říci někomu, byť dopředu, že nezaplatím, není od dlužníka úplně standardní a férový nástroj.
Standardní nástroj to není, ale neférové to nebylo. V obchodním jednání je úplně běžné, že přijdete za svým partnerem a řeknete: pro mě je nyní výhodné postupovat tímto způsobem. Nemusí se mu to líbit, ale je to v dané chvíli férové jednání. S držiteli dluhopisů nemáme vyhrocené vztahy na rozdíl třeba od některých bank. Jednáme spolu a směřujeme k řešení.

Porušili jste tím podmínky, za kterých jste vydali dluhopisy?
Využili jsme všechny možnosti, které nám dokumentace dává. Jednáme a budeme se snažit dluh restrukturalizovat tak, abychom jim udrželi čistou současnou hodnotu (cenu a budoucí výnosy z dluhopisu vyjádřené v současných penězích, pozn. aut.), což oni sledují jako důležitý ukazatel. A pro nás aby byla ta dluhová služba jednodušší. Tak to dělají v krizi všichni.

Mohou teď po Sazce chtít splatit celou částku naráz?
Ne, tam je celá řada nápravných termínů a my se snažíme v tomto bodu dluhopisovou dokumentaci dodržovat. Víme, kde jsou pro nás v tomto ohledu kritické body.

Bude se týkat nesplacení jistiny i druhé letošní splátky v červenci?
My doufáme, že v té době už se budeme řídit novou dohodou.

Kolik držitelů dluhopisů musí s novou dohodou souhlasit?
Sedmdesát pět procent.

Stejně jako banky mohou dostat alternativní nabídku.
Vše, co bylo (okolo Sazky) rozehráno, je hra o držitele dluhopisů. Co nejlaciněji dluhopisy skoupit a vydělat na rozdílu. Ten, kdo podle tohoto scénáře hraje, musí na druhou stranu udržet společnost v chodu. Jinak nic nedostane.

  • Nejčtenější

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Kdo nemá košík, nenakoupí. Obchody vymýšlejí, jak spočítat zákazníky

Obchodníci si lámou hlavu nad tím, jak budou dodržovat pravidlo „jeden zákazník na 15 metrů“, které většinou považují...

Nejprestižnější svaz someliérů se hroutí kvůli obřímu sexuálnímu skandálu

Organizaci Court of Master Sommeliers, která je považována za nejprestižnějšího poskytovatele someliérského vzdělání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PŘEHLEDNĚ: Co mění daňový balíček. Spočítejte si úsporu

Sněmovna schválila balík daňových změn, který přináší nejzásadnější změnu ve zdanění výdělku od roku 2008, kdy se...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Situace se tváří klidně, krize se ale může projevit s odstupem, varují stavaři

Propad stavební produkce bude letos činit dvě procenta, v příštím roce pak 1,8 procenta. Odhadují to ředitelé více než...

Byznys se zbraněmi vzkvétá, Česká zbrojovka hlásí rekordní výnosy

Skupina CZG - Česká zbrojovka Group SE (CZG) vykázala za tři letošní čtvrtletí rekordní výnosy pět miliard korun. Jde o...

Plasty v restauracích nahrazuje papír i třtina. Přesto někde chybí boxy

Zvýšené množství objednávek jídla domů znamená vyšší spotřebu plastových obalů. Některé restaurace pociťují jejich...

EU neproplatí dotaci na linku toastů Penamu, projekt není inovativní

Evropská komise s konečnou platností neproplatí evropskou dotaci 100 milionů korun, kterou už ale Česko vydalo na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...