Špatné vyhlídky. Horníci z Dolu Paskov v těchto dnech získali smutnou jistotu. Šachta bude nejdřív ke konci roku 2014 zavřená.

Špatné vyhlídky. Horníci z Dolu Paskov v těchto dnech získali smutnou jistotu. Šachta bude nejdřív ke konci roku 2014 zavřená. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Tisíce horníků z Dolu Paskov může spasit Barbora. Ne svatá, ale zóna

  • 481
Zhruba dva roky má stát na to, aby se pokusil vytvořit sociální záchrannou síť pro horníky propuštěné při uzavření Dolu Paskov. Ten má skončit s těžbou na konci příštího roku, další odklad poskytne zhruba roční odstupné pro propuštěné.

Nejen modlitby k patronce horníků, svaté Barboře, mohou zabránit problému, do kterého se celý region v souvislosti s plánovaným uzavřením Dolu Paskov řítí.

Na šachtě pracuje okolo 2,5 tisíce horníků, z nichž více než třetina nemusí ve zbývajících dolech společnosti OKD najít další uplatnění.

Jedním ze způsobů, kterým může stát zabránit prudkému nárůstu počtu nezaměstnaných, je také vybudování nové průmyslové zóny Barbora u Karviné.

Přečtěte si, co říká na situaci v dole odborník

"V kraji máme průmyslové zóny, které mohou přijmout nové investory, ale chybí nám strategická průmyslová zóna pro velkého investora, jako byl například Hyundai," řekl hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

"My se v současnosti snažíme tuto zónu připravit tak, aby tam velký investor mohl přijít. S jedním takovým jednáme, šlo by o stovky pracovních míst. Všechno je ale jen v začátcích a ve hře je několik států ve střední Evropě. My ale doufáme, že se nám jej podaří získat k nám," dodal hejtman.

Otázkou ale je, zda se podaří vybrat vhodné místo pro případný příchod firmy. Má totiž poněkud specifické požadavky.

"Pro své potřeby musí postavit halu vysokou osmdesát metrů. Tady bohužel nevyhovuje ani zóna v Mošnově, kde jsou u staveb výšková omezení kvůli bezpečnosti leteckého provozu. U zóny Barbora se pak ještě přesně nezkoumalo, zda by tam taková stavba mohla stát," přiblížil detaily, které mohou příchod velké firmy ohrozit.

Tisíce zaměstnanců OKD v Ostravě 17. září protestovaly vůči černé budoucnosti

Ale ani přilákání velké firmy do průmyslové zóny Barbora nemusí pomoci. Od Frýdku-Místku a jeho okolí, kde většina zaměstnanců Dolu Paskov žije, je Karviná vzdálená prakticky čtyřicet kilometrů, což není právě ideální vzdálenost pro dojíždění.

Stovky horníků by tak mohly skončit na úřadech práce. To v případě, že by se vláda a vedení OKD nedohodly na nějaké formě pokračování těžby.

Vedení OKD už slíbilo, že horníkům propuštěným v rámci útlumu těžby vyplatí odstupné podle současných závazků plynoucích z kolektivní smlouvy.

"Uvědomujeme si svou odpovědnost a pochopitelně jsme připraveni nést náklady útlumu Dolu Paskov, ať již v technické nebo sociální oblasti, kde se budeme řídit zákoníkem práce a kolektivní smlouvou," řekl tiskový mluvčí OKD Marek Síbrt. "Ta většině zaměstnanců v současném znění při útlumu dolu zajišťuje dvanáct měsíčních platů," dodal.

Důl Paskov získal jistotu - čeká ho konec těžby. (18. září 2013)

Horníci odcházejí ze směny v Dole Paskov. (18. září 2013)

Nálada mezi horníky je na bodu mrazu. (18. září 2013)

Výše odstupného bude stupňována především podle let, které jednotliví horníci v rámci společnosti OKD odpracovali. K odstupnému podle zákona a kolektivní smlouvy se bude připočítávat u horníků, kteří ve firmě pracovali více než šestnáct let, až pětinásobek průměrné mzdy.

Dvanáctiměsíční odstupné pak znamená, že stát má, pokud Důl Paskov skutečně skončí na konci roku 2014, od tohoto okamžiku zhruba dva roky na to, aby dokázal vytvořit podhoubí pro vznik nových pracovních míst, případně sociální záchytnou síť, která by propuštěným horníkům pomohla postavit se na nohy.

Už od začátku příštího roku by ale mělo podle ČTK na Dole Paskov vzniknout mobilní poradenské středisko ostravského úřadu práce.