Glatzová: Za úspěch vděčím studiu

Mezi podnikateli je česká advokátní kancelář Glatzová & Co. s 25 právníky jednou z nejznámějších. Radí při koupi a prodeji podniků či jejich úvěrování a mezi klienty jsou známá jména jako Ford, Volvo, Ispat Nová Huť nebo Zentiva.

Sama Vladimíra Glatzová (42) je příkladem toho, že se může vyplatit nedostat se na vysněnou vysokou školu. Ještě v 80. letech chtěla studovat žurnalistiku. Nedostala se na ni.

Práci našla v podniku zahraničního obchodu Polytechna a místo školy se alespoň věnovala jazykům. Tehdy ani netušila, jak se jí budou angličtina, němčina i francouzština hodit.

V Polytechně přičichla k právu, a proto se rozhodla pro jeho večerní studium. To se jí podařilo.

Radila při privatizaci
"Ještě že mě tenkrát na tu žurnalistiku nevzali!" říká dnes. Mezitím se vdala, dostudovala a narodili se jí dva synové a po revoluci začala pracovat jako poradce pro privatizaci.

Převratným rokem se pro její kariéru stal rok 1992. Tehdy jela za poradenskou firmu, kde pracovala, přednášet na konferenci do Oxfordu.

Chtěla pochopit, co chce zahraniční klient
"V létě jsem si navíc zaplatila dva kurzy o financích v Londýně na ekonomických školách. To byl asi můj největší krok: jet studovat do zahraničí. Chtěla jsem se odlišit od domácích právníků a pochopit, co zahraniční klient chce. A oceňuji, že manžel souhlasil," říká.

Během toho léta dostala pozvání na stáž do Londýna pro právníky z východní Evropy. Původně měla jít do prestižní kanceláře Freshfields jen na tři měsíce, ale nakonec zůstala s tehdy dvouletým a pětiletým synem a chůvou celý rok.

"Bylo to úžasné. Sledovala jsem styl práce a přístup ke klientům a nadchlo mě, jak vyjadřují složité věci jednoduše," vzpomíná na dobu v Anglii.


Když už měla jet zpět domů, přišel zvrat
"Bylo to jako sen. Zavolali mi němečtí právníci z firmy Hengeler Mueller, že mě našli v seznamu a jestli bych nechtěla na půlroční stáž," vypráví advokátka.

Dětem se ve Frankfurtu zalíbilo, i manžel souhlasil.

"On sám měl jednu z prvních firem na internetové připojení a byl podobně nadšen jako já," říká.

Jako bonbonek už pak přišlo pozvání do pařížské kanceláře na tři měsíce, kam také jela s dětmi.

"Už jsem si mohla pořídit maringotku," říká s nadsázkou. Do Prahy přijela zpět za dva roky.

Po návratu otevřela vlastní kancelář
"Vrátila jsem se manželovi k narozeninám v březnu 1994 a prvního dubna už jsem otevřela svou kancelář v renovovaném Betlémském paláci, kde jsem byla jedním z prvních nájemců. Byl to luxus, ale nikdo mě neznal, a tak jsem potřebovala dobrou adresu, i když nájemní smlouvu jsem podepsala s třesoucími se koleny," vzpomíná.

Tenkrát se jí podařilo najít i budoucího společníka Víta Horáčka, už tehdy zkušeného právníka.

"Zaujala mě její chuť do práce, zápal pro advokacii a snaha poskytnout západní servis,“ vysvětluje Horáček, proč do firmy nastoupil.

Stačí jedna velká firma, pak je vyhráno
A pak stačilo jen najít klienty."První větší firma je výhra, pak jde vše samo. A dobrý přístup ke klientovi. Nikdy jsme neříkali, že něco nejde,! popisuje Glatzová.

To potvrzuje i Ondra Otradovec, jeden z ředitelů v hutní společnosti LNM Holdings, která před rokem koupila ostravskou Novou huť a právně jim radila Glatzová & Co.

"Oceňuji její kreativitu, iniciativu a snahu o úspěšné dokončení transakce," říká Otradovec, který s Glatzovou spolupracoval několikrát.

O úspěchu právní firmy svědčí jak jména klientů, kterými se může pochlubit, tak i cena, kterou si může dovolit za své služby chtít, tedy několik tisíc korun za hodinu.

Dotazník Vladimíry Glatzové

* Cítíte v byznysu jako žena nějaké výhody či nevýhody?
V byznysu se lidé hodnotí podle toho, co umí, a ne podle pohlaví, barvy pleti a podobně.
* Jak hospodaříte s časem?
Horko těžko.
* Jak hospodaříte s penězi?
O tom moc nepřemýšlím. K penězům nemám žádný zvláštní vztah, jsou tak trochu vedlejší produkt mé práce, která mě opravdu baví a kterou už dávno nedělám pro peníze.
* Jak se připravujete na strategická rozhodnutí?
Snažím se získat co nejvíc informací, zkonzultovat věc s lidmi, kterých si vážím (nejčastěji s mým mužem nebo se společníky) a zvážit pro a proti.
* Co nejlépe platí na podřízené?
Dobrý příklad. Manažer, který se sám nechová slušně, eticky a není zapálený pro svou práci, nemůže vybudovat dobrou firemní kulturu.
* Nejzajímavější setkání v životě?
Setkávám se se zajímavými lidmi neustále. Většina mých klientů jsou špičkoví manažeři mezinárodních společností a je pro mě čest i potěšení s nimi pracovat.
* Nejtěžší okamžik kariéry?
Úplné začátky v advokaci, do které jsem skočila rovnýma nohama po dvou letech v zahraničí, bez zkušeností s řízením lidí.