Gazprom požadoval, aby Ukrajina přijala zvýšení ceny plynu z 50 dolarů za tisíc metrů krychlových na západoevropskou úroveň 230 dolarů. To Kyjev odmítal a označoval za zneužívání energetiky pro politický nátlak.
Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu na poslední chvíli nabídl Ukrajině dodávat zemní plyn ještě v prvních třech měsících roku 2006 za nynější cenu. Kyjev však měl do půlnoci přistoupit na to, že již od druhého čtvrtletí bude platit evropské ceny.
To se podle Gazpromu nestalo. Ukrajina byla nakonec ochotna tržní ceny přijmout, ale chtěla jednat o jejich přesné výši. Loni Gazprom prodal Ukrajině 25 miliard kubíků plynu, tedy asi třetinu domácí spotřeby.
Země Evropské unie, včetně České republiky, odebírají od Ruska asi čtvrtinu své spotřeby plynu a zhruba 80 procent z toho jde právě přes Ukrajinu.
Gazprom v sobotu některé své evropské zákazníky informoval, že jakmile přestane dodávat plyn Ukrajině, mohli by omezení dodávek pocítit i oni, kdyby Kyjev odčerpával plyn určený k tranzitu na západ.
Tuzemský dovozce RWE Transgas již dříve uvedl, že v případě výpadku dodávek je připraven čerpat po dobu několika týdnů zvýšené dodávky ze zásobníků. V tomto ročním období by při obvyklých teplotách plyn vystačil na zhruba šest týdnů.