Francouzi přemýšlejí, kam s miliardami litrů vína

  • 40
Nad francouzskými vinaři se letos vznáší problém, který by se dal stručně shrnout do otázky: kam s ním? Hojná úroda hroznů totiž slibuje výrazně vyšší produkci vína, než tomu bylo loni. Francie bude ale jen obtížně prosazovat svou nadprodukci proti chilským, australským či kalifornským konkurentům.

Podle ministerstva zemědělství dosáhne produkce z letošního ročníku 5,7 miliard litrů, což vydá zhruba na 7,6 miliard běžných lahví. Podle agentury AFP to proti loňsku znamená o dvacet procent více.

Jaká bude kvalita letošního ročníku zatím není úplně jasné. Záležet bude ještě na počasí ve zbytku srpna a na počátku září.

Jisté ale je, že množství vyrobeného vína bude nejvyšší za posledních pět let. Zatímco pro konzumenty to znamená příznivé vyhlídky na dostatečné zásoby a případně nižší ceny, vinaři se začínají obávat o své živobytí.

V sázce je i pozice Francie jako největšího světového exportéra vína.

Její celkové vývozy vína (bez započtení šampaňského) zatím letos vykazují pokles zhruba o devět procent. To je jen důsledek stále menšího zájmu o francouzské značky, které v řadě zemí vytlačují v supermarketech konkurenti z jiných světadílů.

Vína z takzvaného Nového světa ukusují na úkor Francie stále větší podíly v Německu, Británii či Kanadě - tedy v zemích, kde donedávna francouzské víno jasně dominovalo.

A Spojené státy, klient s miliardovým trhem, odebírají už víc italského a australského vína, než toho z Francie.

Také spotřeba přímo na domácím trhu klesá, s tím jak Francouzi postupně omezují tradiční dvě tři sklenky vína k obědu, uvádí AFP.

Nový impuls má francouzskému vinařství přinést změna v označování vín plánovaná na rok 2006. Vláda chce změnit století starou tradici a umožnit vinařům uvádět na lahvích Bordeaux či burgundského i příslušné odrůdy vína - tedy například Cabernet, Merlot nebo Pinot Noir.