Schillerová spustila kampaň k závěrečné fázi EET, přinese 2,4 miliardy

  • 468
Ministryně financí Alena Schillerová spustila informační kampaň k poslední fázi EET. Ta odstartuje 1. května, rozšiřuje se například na řemeslníky nebo stánkaře. Do státní pokladny by měla přinést 2,4 miliardy. Součástí novely zákona, která rozšíření umožnila, bylo i kontroverzní snížení DPH na některé služby.

Poslední fáze EET rozšíří povinnost evidovat tržby na téměř všechna povolání, která nebyla v předchozích vlnách – výjimku má například prodej vánočních kaprů. Změny schválila Sněmovna loni v září.

Podnikatelé, kterých se rozšíření EET letos týká, si mohou zažádat o jednorázové snížení daně. Jeho výše je 5 tisíc korun.

Závěrečné vlny EET obsahují také tzv. zvláštní offline režim. Týkat se bude podnikatelů, kteří nemají více než dva zaměstnance a za čtvrtletí nemají příjmy přes 600 tisíc. Díky němu budou moci tržby evidovat papírově, bez připojení k internetu. Speciální účtenky jim vystaví finanční úřad.

Schillerová tiskovou konferencí zahájila informační kampaň, kterou se ministerstvo bude snažit informovat podnikatele o jejich povinnostech. Kromě letáčků a informačních akcí upozornila také na webové stránky etrzby.cz.

Generální ředitelka finanční správy Tatjana Richterová pak připomněla také infolinku, provozovanou Finanční správou na čísle 225 092 392. Na té zodpovídá metodické dotazy a od jejího spuštění již obsloužila přes sto tisíc lidí.

Kontroverzní DPH z piva

Novelu zákona o EET plánuje na jaře u Ústavního soudu napadnout Pirátská strana. Kritiku však v posledních dnech sklízí od dalších členů opozice. Jeho součástí totiž bylo také snížení DPH na vodné, stočné a na některé služby. 

„Díky EET se nám podařilo lépe vybírat daně a díky tomu si je můžeme dovolit začít snižovat,“ uvedla Schillerová. Podle ní je důležité hlavně snížení daní ze stravovacích služeb. To označila za podporou hostinských a venkova.

Způsobuje však i problémy. Nižší daň například z piva odůvodňovala vláda tím, že tak stánkařům a podobným živnostem pomůže se zaváděním EET. Ve skutečnosti se jich však nižší zdanění netýká – neposkytují službu.

Stále tak budou z piva na DPH platit 21 procent, přestože v restauracích se na něj bude vztahovat daň jen 10 procent. Zmatky mohou nastat také pokud si zákazník koupený nápoj z provozovny odnese domů (více čtěte v článku Pivo s nižším DPH bude jen v restauraci. Stánkařům novela neuleví).

Podle průzkumů STEM/MARK podporuje EET přes polovinu Čechů. Podpora navíc neklesá, v posledních letech dokonce vzrostla. V lednu ji za pozitivní opatření označilo 65 procent dotázaných. Většina z nich si však myslí, že povede ke zdražování a snižování počtu provozoven.

Mezi nejčastější obavy živnostníků ohledně elektronické evidence patří finanční náklady, podle Schillerové však nejsou nijak vysoké. „Není třeba se EET bát,“ řekla. Byrokracie je navíc při získávání certifikátů pro EET velmi malá, tvrdí ministryně.

EET by letos měla do rozpočtu přinést 15,2 miliard korun, z toho 2,4 miliardy souvisí s dalším rozšířením EET. V roce 2022 by pak podle odhadu ministerstva financí přínos elektronické evidence měl vzrůst na 20,5 miliardy korun.