Na internetu byla překročena hranice jednoho milionu registrovaných adres s koncovkou .cz. Ilustrační snímek.

Na internetu byla překročena hranice jednoho milionu registrovaných adres s koncovkou .cz. Ilustrační snímek. | foto: koláž iDNES.cz

Počet internetových adres s koncovkou .cz překročil milion

  • 7
V Česku padla hranice milionu registrovaných adres s koncovkou .cz. Vyplývá to z údajů sdružení CZ.NIC, které je správcem české národní domény.

Miliontá adresa prolomila hranici v pondělí v 17:25.  Ačkoliv je možné, že toto číslo zase krátkodobě klesne, protože kdo nezaplatí roční poplatek, tak ze statistik zmizí, na konci dne však bude nárůst nad milion jasný. Česká národní doména je totiž ve veliké oblibě. Roste dokonce nejrychleji v Evropě.

Čistý měsíční přírůstek se pohybuje okolo deseti až jedenácti tisíc, největší pohyb je v pracovních dnech. Že hranice milionů adres padne právě v pondělí, odhadoval výkonný ředitel sdružení Ondřej Filip už minulý pátek, kdy na prolomení laťky chybělo zhruba 700 domén.

Největší zahraniční držitelé domény .cz
ZeměPočet
Slovensko12 820
Německo9 649
USA5 685
Británie 3 277
Francie 2 341
Zdroj: CZ.NIC

"Počet domén je ukazatel, který vypovídá o ekonomické úrovni země, liberalizaci trhu s doménami a cenách za jejich registraci. V posledních dvou jmenovaných jsme na špici, a proto vyspělé evropské státy rychle doháníme," řekl.

V počtu adres se postupně přibližujeme například sousednímu Rakousku s 1,2 milionu .at adres či obdobně rozšířené švédské doméně. Letos se zvýšil celkový počet registrovaných adres .cz již o téměř sto dvacet tisíc, v absolutních počtech půjde zřejmě o rekordní rok.

V roce 2005, kdy Filip nastoupil do čela CZ. NIC a výrazným způsobem začal měnit fungování správce národní domény, byl počet registrovaných adres méně než dvě stě tisíc a za každou se platil základní roční udržovací poplatek pět set korun.

Poplatky za udržení domény klesají

Kdo vlastnil doménu v roce 2004, musel za ni ročně platit 600 Kč. Výrazná změna nastala ke konci roku 2007, kdy poplatek klesl pod 200 Kč. Letos tento velkoobchodní poplatek vybíraný sdružením od komerčních registrátorů, kteří adresy nabízejí konečným uživatelům, klesl již na 125 korun ročně bez daně. Podle Filipa je obvyklá úroveň v západní Evropě okolo čtyř eur (zhruba sto korun). Pokračující růst zřejmě vytvoří prostor pro další snížení ceny v příštím roce.

GRAF: Nejprodávanější domény v ČR

CZ. NIC, které sdružuje především firmy podnikající na internetu, funguje fakticky jako neziskové sdružení a dodatečné příjmy přenáší do nižší ceny. Snižování ceny přináší podle Petra Šmídy, ředitele druhého největšího registrátora v Česku ACTIVE 24, i vyšší atraktivitu pro doménové spekulanty a obchodníky s návštěvností.

Ti vytvářejí tisíce miniaturních webů téměř bez jakéhokoliv užitečného obsahu, ale zato optimalizovaných pro internetové vyhledávače, aby se v nich objevovaly co nejčastěji a na nejlepším místě. "Z mého konzervativního pohledu to kontaminuje systém," říká Šmída s tím, že webové adresy registrované za tímto účelem tvoří významnou část nově registrovaných domén. Do budoucna počítá s tím, že nově by si mohli více registrovat vlastní adresy živnostníci a drobní podnikatelé jako formu své prezentace.

Nejoblíbenější jsou adresy s osmi a deseti písmeny

Milion registrovaných adres také znamená, že podstatná část atraktivních názvů je zabraná. Jednoznakové a dvouznakové adresy jsou dávno rozebrané, trojznakové kombinace jsou obsazené více než ze třetiny (celkově 18 800 registrací), vyplývá z poslední zprávy CZ. NIC. Nejvíce lidí má ale zájem o domény s osmi a deseti písmeny, kterých si zaregistrovali téměř 84 tisíc, respektive 80 tisíc.

Přibývá i domén, které mají maximálních povolených 63 znaků, jako je třeba nahradnidilyautovrakovisteaekologickalikvidacevozideliautovraku.cz.

Podle náhodného výběru z 1 200 adres je osm procent domén nefunkčních, devatenáct procent zaparkovaných, tedy bez vlastního obsahu, tři procenta se hlásí na prodej. Dominantní jsou s 41 procenty firemní prezentace, uvádí sdružení ve zprávě za rok 2011.