Stále více lidí má problém vyjít s penězi. (Ilustrační snímek)

Stále více lidí má problém vyjít s penězi. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Dluhy už nezvládají ani bohatší lidé, zoufale žádají osobní bankroty

  • 579
Životní úroveň mnoha lidí šla rapidně dolů a odborníci upozorňují, že se do velkých problémů dostávají i bohatší lidé. I oni stále častěji vyhlašují osobní bankrot. A nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji, který se na celkovém počtu insolvencí v zemi podílí čtvrtinou.

Jeho dluhy se vyšplhaly na 620 tisíc korun. Dluží šesti věřitelům a vidí jediné řešení. Osobní bankrot. Seznamte se s průměrným klientem ostravské Poradny při finanční tísni.

FINmarket.cz

Když půjčky, taky výhodné

Zadlužení je v Moravskoslezském kraji čím dál větším problémem a za odborníky už kvůli insolvenci nechodí jen nemajetní. Například podle registru Solus, do kterého nahlížejí mimo jiné banky při poskytování půjček, není v regionu schopný své dluhy splácet každý desátý obyvatel. V dluzích už se topí i ti bohatší.

"V poslední době hodně chodí i lidé, kteří vlastní byt, dům nebo jiný nemovitý majetek. Jde zhruba o dva z deseti klientů. To je velký rozdíl ve srovnání s dřívějším obdobím, kdy přicházeli jen nemajetní," upozorňuje Martin Gojný z ostravské poradny. Dodává, že drtivá většina lidí už přijde s tím, že chce pomoci s osobním bankrotem.

V jednotlivých okresech jsou výrazné rozdíly

Ten během posledních tří let jen s asistencí této poradny vyhlásilo 1 500 lidí. "U devadesáti procent klientů oddlužení probíhá. Sedm procent je ukončeno, z toho asi desetina prodala majetek a zbytek dluhu jim byl odpuštěn, ostatní splatili vše. V případě posledních tří procent byl vyhlášen konkurz, u poloviny z toho nezaviněně, u druhé poloviny vinou absencí v práci, krádeží a dalších dluhů," upřesňuje Gojný.

Ze statistik Czech Credit Bureau, které se touto problematikou zabývají, se Moravskoslezský kraj na celkovém počtu insolvencí v České republice podílí celou čtvrtinou. Není však všude stejně zle. "V Moravskoslezském kraji jsou v jednotlivých okresech velmi významné rozdíly," říká za sdružení Solus Miroslav Beneš.

Existují i klienti se čtyřiceti půjčkami

Nejhůře je na Bruntálsku, tam není schopno splácet své závazky 13,6 dospělého obyvatele okresu ze sta. Špatně je i na Karvinsku (12,8 člověka ze sta) a na Ostravsku (11,8 člověka ze sta).

Na Novojičínsku se v podobné situaci nachází 8 procent dospělých, na Opavsku a Frýdecko-Místecku 6,8 procenta. Průměr pro Českou republiku je 8,2 procenta. Podle meziročních srovnání se lidé v kraji zadlužují stále víc. Počty insolvenčních návrhů rostou u všech kategorií včetně firem a podnikatelů.

jobDNES.cz

Aktuálně 16 246 nabídek práce.

"Máme i extrémy, třeba klienty se čtyřiceti půjčkami najednou," říká Martin Gojný z ostravské poradny. Že začali přicházet i majetnější lidé, je podle něj důsledkem celkové situace ve společnosti a hospodářské krize. Poklesu cen nemovitostí, výkyvů v ekonomice a s tím spojené nezaměstnanosti.

"Lidé si vzali na dům hypotéku. Přijdou o práci, nejsou schopní splácet. Nemovitost má teď mnohem nižší cenu než před třemi lety. I kdyby ji prodali, nesplatí vše. Banky navíc nerady přistupují k tomu, aby se nemovitost prodala levněji, než je výše hypotéky," vysvětluje Gojný.

Ohroženou skupinou se stali také senioři

"Exekuce z důchodů a dávek nemocenského pojištění rok od roku narůstají," uvádí mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

Podle krajů situaci správa nesleduje. V celé republice však loni exekuční srážce podléhalo 67 614 penzí. Předloni 60 874 důchodů. V roce 2000 se pak jednalo o 15 000 důchodů.

Dluhy lidi často vyženou až na ulici. A návrat do života je komplikovaný. "Dlužníků mezi našimi klienty je většina. Spousta lidí se do azylových domů dostala právě kvůli předlužení. Nemají totiž šanci získat jiné bydlení. Pokud neplatí dluhy za nájmy a energie, žádná další společnost z této oblasti už s nimi neuzavře smlouvu," vysvětluje ředitel ostravské Charity Martin Pražák.

Dodává, že například ve Vídni město dlužníkům finančně do jisté míry pomáhá. Vychází to pak levněji, než když spadnou do sociální sítě.