ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čtyřicet procent vydavatelů dluhopisů je vysoce rizikových, tvrdí analýza

  • 7
Téměř 40 procent dluhopisových emitentů s prospektem je vysoce rizikových. Vyplývá to z analýzy serveru Rizikovedluhopisy.cz, který vychází z nové metodiky ministerstva financí. K analýze využil takzvanou kalkulačku skóre, kterou ministerstvo zveřejnilo. Aktuálním případem je dle serveru společnost EMTC, v jejím případě investorům hrozí stamilionové ztráty.

Investoři v poslední době řešili problémy s vyplácením závazků například společností Zoot, EMTC, Weber EU, Triload, ABC Služby nebo Sponge Factory.

Ministerstvo financí rozlišuje pět kategorií emitentů podle rizikovosti investice do jejich dluhopisů. Na 39 procent emitentů se umístilo v nejnižší a současně nejrizikovější kategorii 0 až 3,5 bodu – „velmi spekulativní investice s vysokým rizikem‘.

Českem se šíří prašivé dluhy. Roste počet firem, které přestaly splácet

Naopak na nejvyšší kategorii 15,5 až 19 bodů „poměrně konzervativní investice s nízkým rizikem, ovšem za cenu nižšího výnosu“, nedosáhl ani jeden z hodnocených subjektů. Pouze sedm procent společností dosáhlo na druhou nejvyšší kategorii 11,5 až 15 bodů, tedy „stále relativně konzervativní investice s lehkou náchylností na nepříznivé podmínky“. Mezi nimi byly například Finep Hloubětín a Sazka Group.

„Podle zjištěných výsledků je tedy zřejmé, že při investování do korporátních dluhopisů musejí být investoři velmi obezřetní. Investice tohoto typu jsou vhodné pouze pro zkušené investory,“ uvedla Eliška Skřivanová ze serveru Rizikovedluhopisy.cz.

Stamilionové ztráty

Aktuálním případem, ve kterém až tisíce investorů mohou přijít o stovky milionů korun, je podle ní společnost EMTC - Czech podnikatele Tomáše Bárty. Firma ještě v první polovině loňského roku emitovala dluhopisy na vývoj výukové mobilní aplikace pro děti Lipa Learning. Nyní je nesplácí a čelí insolvenčnímu řízení. Věřitelé nyní žádají mimo jiné vyhlášení konkurzu na majetek podnikatele, který osobně ručí za část pohledávek dluhopisových investorů.

Část Bártova EMTC jde do konkurzu, rozhodl v insolvenčním řízení soud

I přes obdobnou výši závazků k 800 milionům Kč byla podle Skřivanové situace u společnosti Zoot v zásadě odlišná. Firma měla k dispozici reálný produkt (oblečení) a mnohem vyšší hmotný majetek. Soud také proto vyhověl návrhu na restrukturalizaci, která se úspěšně děje. I přesto však dluhopisoví věřitelé přišli o 90 procent svých investic.

Jak Skřivanová doplnila, u firmy EMTC je jediným možným řešením odprodej aplikace Lipa Learning, jejíž reálná hodnota je však spekulativní. Dá se proto podle Skřivanové předpokládat, že věřitelé EMTC ztratí mnohem více než 90 procent investic a firma spadne do konkurzu.

Bárta podle Skřivanové u soudu také připustil, že v hotovosti nosil některým věřitelům desítky milionů. Tím mohl porušit zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a zkrácení ostatních věřitelů o přibližně 70 milionů korun. V usnesení soud dále uvádí, že Bárta svým postupem zjevně sledoval nepoctivý záměr.

,