ČSÚ měří energie po novu, průměrná cena elektřiny je 7,60 korun za kWh

  • 73
Český statistický úřad nově poskytuje nejen statistiku nabídkových cen energií, ale i průměrné ceny skutečně placené domácnostmi. Ty v prvním pololetí platily průměrně v nejběžnějších odběrových pásmech za elektřinu 7 607 Kč za MWh, u plynu pak 2 696 Kč za MWh.

„Jsem rád, že pracovní skupina, která vznikla, našla způsob, jak vykazovat skutečná čísla, co platí čeští občané za energie. Je důležité, abychom věděli, jaká je situace a jak na tom jsme,“ řekl premiér Petr Fiala.

Reagoval tak na jarní kauzu kolem cen, kdy Česko z výsledků Eurostatu vycházelo jako země s nejdražšími cenami energií. Letos v květnu Eurostat naměřil, že cena plynu se v Česku za loňské druhé pololetí meziročně zvýšila nejvíce ze všech zemí EU. O moc lépe tehdy nedopadla ani cena elektřiny, která rostla druhým nejvyšším tempem.

Energetické firmy však už tehdy uváděla, že reportované ceny ve skutečnosti platí jen zlomek klientů.

Po domluvě statistiků a energetiků by měl ČSÚ nově reportovat průměrné ceny, které skutečně domácnosti platí.

„Pokud nedochází k zásadním změnám na trhu, tak nabídkové ceny přibližně kopírují i ceny reálné. V turbulentní době, kdy je situace na trhu dynamická, se však rozdíl mezi nabídkovými a skutečně hrazenými cenami prohloubil. Díky nově získaným datům mohl ČSÚ na tuto situaci adekvátně reagovat a vyjít vstříc požadavkům uživatelů,“ uvedl předseda statistického úřadu Marek Rojíček.

Nově se budou sbírat data od sedmi největších obchodníků, kteří podle Rojíčka reprezentují 95 procent trhu. „Letos to byl určitý pilot ze strany obchodníků, od příštího roku to bude standardně zařazeno do statistického zjišťování, takže nám to budou vykazovat,“ řekl Rojíček s tím, že data by měla odrážet jak ceny, které platí zákazníci s fixací, tak i nové smlouvy.

Měření statistiků aktuálně ukázalo, že v prvním pololetí letošního roku platily domácností v průměru 7607 za MWh elektrické energie a 2696 MWh za plyn. V mezinárodním srovnání v rámci Evropské unie to znamená, že v Česku byly sedmé nejnižší ceny elektřiny a plynu desáté s tím, že do statistiky je promítnutý úsporný tarif i odpuštění poplatku na podporované zdroje energie.

Nejdražší energie v EU. Problém je v datech, říká šéf statistického úřadu

„I kdyby nebyl tarif započítán, tak by cena elektřiny byla pod průměrem EU. U cen plynu to zhruba odpovídá průměru unie,“ dodal Rojíček.

„Skutečně došlo k šoku, kdy se velmi odlišily nabídkové ceny a realizované ceny. Ty realizované budeme posílat pro mezinárodní srovnání, ale budeme dále sledovat i ty nabídkové, aby byly k dispozici oba výstupy. Eurostat metodiku schválil, data tam pošleme a měla by být brzy k dispozici,“ upřesnil Rojíček.

Premiér Fiala ujistil, že plynu i elektřiny bude na letošní zimu dostatek. „Situace v celé Evropě je lepší, než byla v loňském roce. Naše úsilí končit nemůže, probíhá tendr na dostavbu Dukovan, zkoumáme možnosti modulárních reaktorů, musíme budovat obnovitelné zdroje,“ uvedl.

,