Guvernér České národní banky Jiří Rusnok (6. února 2020)

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok (6. února 2020) | foto: ČTK

ČNB znovu snížila úrokové sazby, očekává silnou recesi

  • 103
Bankovní rada ČNB ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na jedno procento. Naposledy rada snížila sazby 16. března, a to o půl procentního bodu. Cílem je zmírnění dopadů situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti. Banka totiž očekává silnou recesi.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem zase levnější půjčky na bydlení. 

Koronavirus v Česku

ČNB snížila také lombardní sazbu, a to o 0,75 procentního bodu na dvě procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazbu, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, rada snížila z 0,75 procenta na 0,05 procenta.

Ekonomové očekávají, že budou centrální bankéři v příštích týdnech sazby dále měnit. „Je pravděpodobné další poměrně brzké snížení základní úrokové sazby ČNB, byť již zřejmě ne v tomto enormním rozsahu,“ řekl hlavní ekonom CZECH FUND Lukáš Kovanda.

Debata o dalším snížení úroků zůstane i nadále ve hře také podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče. „Pomyslnou alfou a omegou pro další kroky centrální banky bude dění okolo koronaviru a jeho dopadů na českou ekonomiku,“ uvedl.

Nižší sazby pomůžou jen někde a se zpožděním

Účinnost snížení sazeb někteří ekonomové zpochybňují. „Nadále platí, že samotné snížení úrokových sazeb nebude příliš účinným lékem s ekonomickými následky současných mimořádných opatření, a hlavní tíha tak leží na opatřeních vlády,“ komentoval hlavní ekonom ING Jakub Seidler. 

Patnáct tisíc korun měsíčně pro OSVČ kvůli koronaviru, oznámila Schillerová

Podle partnera poradenské společnosti Moore CZ Petra Kymličky pak budou mít opatření ČNB pozitivní vliv jen na některé firmy. A to ještě se zpožděním. „Řada firem navíc dramaticky omezila investice, což dopad tohoto kroku ČNB dále redukuje,“ uvedl. „Co je však opravdu potřeba a co bude fungovat, jsou okamžitá, přímá a konkrétní opatření, zejména pomoc při zajištění financování ve spolupráci s komerčními bankami. Každý den je pro firmy i živnostníky cenný,“ dodal.

Úroková sazba nejspíš ještě klesne

Na tiskové konferenci, která následovala po jednání, bankovní rada představila také další opatření ke stabilizaci domácí ekonomiky.  Od 1. dubna se rozhodli snížit rezervu na ochranu úvěrového trhu na jedno procento z 1,75 pct.  V důsledku pandemie totiž podle nich nastane útlum ekonomické aktivity, který se s vysokou pravděpodobností nepříznivě promítne do kvality úvěrových portfolií bank. 

„Schopnosti bank financovat reálnou ekonomiku tak pomůže postupné uvolňování proticyklické kapitálové rezervy v kombinaci s odkladem výplaty dividend,“ uvedl viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký.

Nidetzký na tiskové konferenci také upozornil, že v průběhu letošní roku budou úrokové sazby nejspíš dále klesat. Kvůli pandemii totiž ČNB očekává silnou recesi. Česká ekonomika se z ní podle centrální banky dostane až v příštím roce.

Viceguvernér ČNB poznamenal, že v současné situaci se mění údaje tak rychle, že konkrétní čísla o možném vývoji ekonomiky nejsou přínosná. „Velmi dobře ale můžeme predikovat směr, který je nyní důležitější než čísla. A česká ekonomika vstoupí do období recese. Když se podívám na výhled růstu ekonomiky, tak na druhé čtvrtletí je to minus čtyři procenta,“ uvedl.

,