ČNB povede Miroslav Singer, rozhodl prezident

  10:15aktualizováno  14:36
Prezident Václav Klaus dnes jmenoval nového guvernéra České národní banky. Stal se jím dosavadní viceguvernér Miroslav Singer. Do čela centrální banky nastoupí 1. července a podle ekonomů bude dobrým pokračovatelem odcházejícího Zdeňka Tůmy. Podpora rychlého přijetí eura se nečeká.

"Mandát guvernéra přijímám s tím, že ještě neutichly turbulence na trzích," řekl po svém jmenování Singer, který seděl v bankovní radě od roku 2005.

Ekonomové prezidentovu volbu vítají. "Z pozice viceguvernéra je na tuto pozici velmi dobře připraven, několikrát pana Tůmu zastupoval. Jak jeho zkušenosti z akademické, tak z praktické oblasti, jsou více než dostatečné na to, aby funkci vykonával," komentoval nástup Singera hlavní ekonom Patria Finance David Marek s tím, že centrální banku nečeká žádná výraznější změna v kurzu měnové politiky.

Singer totiž sice dokáže při rozhodování o úrokových sazbách překvapit, spíše je však počítán stejně jako Tůma k holubicím, tedy těm, kteří dávají přednost nižším sazbám.

Singer popohánět euro do Česka nebude

Podle některých analytiků patří Singer podobně jako prezident Klaus k euroskeptikům. Marek ale s touto definicí nesouhlasí. "Pana Singera bych zařadil spíše mezi pragmatiky, nestaví se například k otázce přijetí eura emocionálně, ale opravdu na základě racionální úvahy," dodal.

Sám Singer k přijetí eura po svém jmenování řekl, že nyní nevidí důvod o jeho přijetí přemýšlet. Evropská měnová unie má ostatně kvůli potížím Řecka, ale i dalších států eurozóny, nyní dost problémů sama se sebou.

ČNB

Určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank.

Vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním i družstevními záložnami.

Prezident jmenoval Singera do funkce poté, co současný guvernér Tůma v polovině dubna oznámil, že se k letošnímu 30. červnu vzdává svého mandátu. (viz předchozí článek)

Důvodem Tůmovy rezignace byla mimo jiné snaha zamezit spekulacím se jmenováním nového guvernéra, které by mohly negativně ovlivnit bankovní radu ČNB. Původně měl ve funkci skončit po uplynutí svého druhého šestiletého mandátu 12. února 2011.

V té době skončí mandát většiny členů bankovní rady. Vedle Miroslava Singera také Roberta Holmana a Pavla Řežábka. Dalšími členy sedmičlenné současné bankovní rady jsou Mojmír Hampl jako viceguvernér a Vladimír Tomšík s Evou Zamrazilovou.

Guvernér ČNB, Zdeněk Tůma.Tůma byl guvernérem od prosince 2000. V únoru 2005 byl prezidentem republiky potvrzen ve funkci guvernéra na další šestileté funkční období. V letech 1993 až 1995 byl poradcem ministra průmyslu a obchodu a od roku 1995 byl hlavním ekonomem Patria Finance. Od 1. června 1998 do svého nástupu do ČNB počátkem roku 1999 byl výkonným ředitelem Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Miroslav Singer (42)

Viceguvernér ČNB Miroslav SingerPo studiích na VŠE pracoval v Národohospodářském ústavu AV ČR a Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK (CERGE-EI).V letech 1995 až 2001 pracoval na různých pozicích ve finanční a průmyslové skupině Expandia. Poté nastoupil do společnosti PricewaterhouseCoopers ČR, kde se specializoval na projekty zlepšující výkonnost podniků, restrukturalizace a transakce s problémovými aktivy.

Členem bankovní rady je od března roku 2005. Je znám jako muž, který nechodí daleko pro ostřejší slovo. Letos překvapil veřejnost tím, jak radikálně zhubl. Ještě na konci loňského roku vážil přes 140 kilo, nyní má zhruba o čtyři desítky kilogramů méně. "Byl jsem extrémně tlustý," zdůvodnil Reflexu radikální úbytek váhy Singer.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Důvěřují a neprověřují. Čechům bezpečnost na internetu moc neříká

Ilustrační snímek

Češi netuší, co jim hrozí na síti. Spolu s Rakušany a Švýcary patří k nejdůvěřivějším v Evropě. Jak ukazuje...

Českem se šíří prašivé dluhy. Roste počet firem, které přestaly splácet

peníze, ilustrace

Na trhu dluhopisů přibývají firmy, které si půjčily od drobných investorů peníze na další rozvoj a nyní jim je nechtějí...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Najdete na iDNES.cz