Cestovkám ubývají mladí klienti. Dovolené zařizují přes internet

  2:43aktualizováno  2:43
Cestovní kanceláře po celém světě začínají řešit problém, který může za pár let silně ohrozit jejich podnikání. S nástupem internetu a levných aerolinií čím dál více především mladších ročníků zjišťuje, že na zařízení dovolené nepotřebují žádnou cestovní kancelář.
Propad v počtu mladších klientů dokazují i data od cestovních agentur, které prodávají zájezdy od více cestovních kanceláří najednou. Ilustrační foto.

Propad v počtu mladších klientů dokazují i data od cestovních agentur, které prodávají zájezdy od více cestovních kanceláří najednou. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Cestovky však mohou zachránit senioři, kteří mají o jejich služby stále větší zájem.

Propad v počtu mladších lidí dokazují i data od cestovních agentur, které prodávají zájezdy od více cestovních kanceláří najednou. Například podle Petra Chylíka ze společnosti last.cz tvořili lidé od 18 do 35 let ještě před čtyřmi lety čtyřicet procent všech klientů, letos už to je jen slabě přes třicet procent.

Roste naopak podíl starších klientů. Podobné statistiky vede i invia.cz. "Je tam zcela zřejmý úbytek v kategorii do třiceti let," podotkl Tůma.

Úbytek potvrzují i šéfové některých cestovek. "Většina cestovek sice tvrdí, že to problém není, ale bohužel tomu tak je. I když meziročně rosteme o třicet procent, pociťuji, že spousta lidí už cestuje sama a průměrný věk klientů nám roste," říká Tomáš Cikán, šéf cestovní kanceláře Eso Travel.

České cestovky zatím těží z růstu životní úrovně a tím pádem i nárůstu počtu svých klientů. Nemusí proto úbytek mladších ročníků příliš analyzovat – velcí hráči na trhu navíc většinou tvrdí, že se jich problém s úbytkem mladých netýká.

"Dokážeme velmi výrazně cenově konkurovat i v oblasti nízkonákladových letenek," říká Stanislav Zíma z Exim Tours. Pokles zájmu mladých ročníků odmítá i Pavlína Pešová z Firo Tour. "I mladší ocení zkušeného průvodce. Z navštíveného místa si tak odnesou daleko více poznatků a zážitků, než by zvládli při individuální cestě," míní Pešová.

Podle Tomia Okamury ze společnosti Miki Travel, která se zabývá "dovozem" japonských turistů, se "útěk mladých" nedá vrátit.

"V Japonsku je to velký problém. Zatímco v roce 1964 cestovalo zhruba 45 % Japonců ve skupinách, v roce 2004 jelo už 85 % Japonců na dovolenou individuálně," říká Okamura.

V Česku si podle průzkumu firmy Mag Consulting plánuje zahraniční dovolenou individuálně 61 % lidí, nepatrně více než před rokem. Nízkonákladové společnosti, především SkyEurope a SmartWings, letos nabídly z Prahy více než deset nových středomořských destinací. 

Při troše štěstí se dala letenka k moři sehnat za tři tisíce korun včetně tax. To je pro řadu lidí dostatečně nízká cena, aby přemýšleli o dovolené bez cestovek.

"Letíme letos poprvé sami, vše máme zařízené přes internet. Nemám pocit, že by to bylo dražší. Půjčíme si auto a projedeme si Španělsko i s dětmi," říká Michal Kotas z Liberce.

Mladí lidé dosud využívají cestovky hlavně při cestách na poslední chvíli nebo na dovolenou s dětmi, kdy se obávají individuálních přesunů či nechtějí ztrácet čas zařizováním. Nebo při aktivní dovolené, kdy cestovní kanceláře nabízejí například převoz kola, což si sami nemohou zařídit.

Do řady zemí se navíc levněji individuálně dostat nedá kvůli levným charterovým letenkám a drahým pravidelným linkám. To platí třeba o Egyptě, Tunisku nebo Turecku. Některé exotické země jsou navíc bez cestovní kanceláře jen složitě přístupné, například Libye.

Kromě padajících cen a internetu ale hraje proti cestovkám i další fakt: mladší lidé už nemají často takový problém s jazykovou bariérou jako rodiče. Na druhou stranu, pokud dojde k pádu některých nízkonákladových společností, což se zdá kvůli drahé ropě jako nevyhnutelné, cestovky rázem přijdou o konkurenci.

"Vyhynutí klientům nehrozí, jen se cestovky přizpůsobí jako každé jiné podnikání potřebám zákazníků," míní Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. V praxi to znamená, že čím dál častěji budou muset cestovky nabízet více služeb než dosud.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Popelnice ke každému domu. Eko-kom má vlastní recept, jak zvýšit recyklaci

Toto jsou nové podzemní kontejnery za skoro milion korun. Někteří jihlavští...

Barevné popelnice k rodinným domům a větší dotřiďování směsného odpadu jsou hlavními návrhy Eko-komu, společnosti...

Polské hovězí se salmonelou skončilo v Česku ve školách a v nemocnici

Ilustrační snímek

Ze zhruba 700 kilogramů polského hovězího masa se salmonelou, které skončilo v Česku, se do tepelně upravených pokrmů...

Zelená úsporám pláče. Programu hrozí, že se stane obětí vládních škrtů

Instalace panelu ve zkušebním areálu firmy SunEdison

Stát hodlá šetřit. Jednou z obětí rozpočtových škrtů, které se kvůli pomalejšímu růstu ekonomiky valí na Česko, má být...

Najdete na iDNES.cz