Brusel hrozí Česku žalobou a pokutou kvůli dostavbě Temelína

  7:43aktualizováno  7:43
Brusel pohrozil Česku žalobou kvůli zakázce na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Podle informací Radiožurnálu je důvodem to, že Praha odmítá dát Evropské komisi dokumenty, proč vyřadila z tendru francouzskou firmu Areva.

Cena za dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. | foto: Petr Kubát, MF DNES

ČEZ firmu Areva z boje o nejtučnější zakázku v historii Česka vyřadil pro nesplnění zadávacích podmínek. Společnost se odvolala k soudu a stěžovala si u Evropské komise, která v rámci Evropské unie dohlíží na uplatňování férových pravidel hospodářské soutěže.

Evropská komise tvrdí, že pro posouzení stížnosti Arevy potřebuje znát kritéria, podle nichž Česko Arevu z tendru vyloučilo, informoval Radiožurnál. Česko ale tyto dokumenty odmítá poskytnout s tím, že stížnost Arevy v současnosti projednává český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Česká strana však podle Radiožurnálu tvrdí, že Brusel na rozhodování o celé věci nemá právo, dokud ji neprojedná ÚOHS, případně české soudy. Krajský soud v Brně v říjnu rozhodl, že ČEZ zatím nesmí uzavřít s budoucím vítězem tendru žádnou smlouvu (proč konkrétně, čtěte zde).

Evropská komise české stanovisko jednoznačně odmítá. V desítkách jiných případů v řadě zemí EU totiž provádí vlastní posouzení případu i v době, kdy o něm ještě rozhodují národní orgány. Česku proto Komise pohrozila řízením o porušení povinnosti loajální spolupráce, které může vyústit až žalobou před soudem EU.

Evropská komise nyní po Česku požaduje, aby do konce listopadu svůj postoj přehodnotilo. Komise následně do poloviny prosince rozhodne o svém dalším postupu.

Cena za dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. Nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon elektrárny, který nyní činí 2000 megawattů. Stavba by měla být dokončena v roce 2025, nové bloky by měly být v provozu 60 let.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

„Zdravějším“ verzím sladkých nápojů se daří, prodávají se čím dál víc

Ilustrační snímek

Většina vypitých limonád je sladkých, prodeje jejich nízkokalorických verzí ale rostou mnohem rychleji. Trendem jsou i...

Zájem Čechů půjčit státu klesl. Na trh přijdou protiinflační dluhopisy

Ilustrační snímek

V pondělí začalo ministerstvo přijímat objednávky na nové, protiinflační bondy. Jejich výnos bude stanoven podle růstu...

Odpad se v Česku hromadí na skládkách, stát recyklaci nepodporuje

Skládka Celio na Mostecku, kde pomáhají vězni.

Komunální odpad je možné využít mnoha způsoby, třeba škváru ze spaloven lze použít na výstavbu silnic a z vytříděného...

Najdete na iDNES.cz