Diskuze

PŘEHLEDNĚ: Úrokové sazby vzrostly, koruna posílí. Co přinesou kroky ČNB?

Česká národní banka letos už podruhé zvedla úrokové sazby. Guvernér Jiří Rusnok ve čtvrtek také uvedl, že podle prognóz bude koruna dále posilovat. Stejně tak zřejmě nastane další růst sazeb. Co nejnovější kroky a výroky ČNB v praxi znamenají?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J79a72n 48V43a61c52h24u48d32a

3. 11. 2017 22:15

Inflace 3 % posílí o 1 % jste na tom hůř o 2 % ;-D

1 0
možnosti
Foto

inflace 3%, zvýšení příjmů o 5%, jsme na tom líp o 2% je správně

0 2
možnosti

M62i21l48a47n 67V43o24l75e10k

3. 11. 2017 17:00

'Zvedneme úrokové sazby, protože jsou moc drahé byty v Praze... ' A tohle všechno my musíme platit.

0 2
možnosti

Ideální stav.

Dovolit co největšímu počtu lidí půjčit si moc peněz za lacino.

Nechat je pět let v klidu (splácet za lacino) a pak jim to zdražit, aby to nemohly splácet.

Nemovitosti klesnou a já si potom koupím nemovitost za hubičku.

Díky.

2 0
možnosti

Euro už bylo i pod 24... Kdysi

0 0
možnosti

na jeden jediny den, o halir

1 0
možnosti

No já nevím, ale zatím si o včerejším kroku ČNB ve světě asi ještě nepřečetli, protože vůči koruně všechny významné měny posilují ;-)

0 0
možnosti

Dávat někomu hypotéku sto a vice procent je jasný krok do záhuby ekonomiky a běh k realitní bublině, která nemůže skončit jinak než krachem.

To jasně ukázala Amerika, kde banky napůjčovali všem, kteří naprosto neměli šanci to zaplatit, pak tyhle pofiderní hypotéky smíchala s těmi lepšími a prodávala to jiným bankám a instutucím jako potenciální ziskovový balíček.

Jak to skončilo víme všichni a v EU o tom může povídat třeba Irsko, které z důvodu podobné bubliny skončilo ze dne na den v krizi doprovázené cenovým šokem realit, které šly dolů až o polovinu a lidi byli nadále odpovědní za hypotéku v plné výši, kterou si brali v době vzrůstu.

Všechno záleží na ČNB a po jejich hrátkách s korunou bych jim zase až tak moc nevěřil.

1 1
možnosti

Zkuste si o pricinach americke hypotecni krize precist vice. Problem byl, ze demokrate prosadili novelizaci CRA, coz byl zakon zakazujici diskriminaci pri poskytovani hypotek. Mimojine TOHLE a ne cinnost a aktivita bank, vedl k tomu, ze hypo dostal kde kdo.

0 0
možnosti

Problémem české ekonomiky je přešlapování kolem Eura, které tady mělo být už hodně dlouho a pokud někdo chce vidět příklad, tak poslouží třeba Slovensko.

Dalším problémem jsou české banky, které vydělávají kam šlápnou na nejvyšších poplatcích vůči průměrnému příjmu v Evropě a vydělávají to na každém občanu ČR.

Ekonomika závislá na vývozu potřebuje co nejstabilnější podmínky a poté, co si ČNB hrála za naše peníze s měnou zamíchala dovozcům i vývozcům karty naprosto bez důvodu.

Pokud někdo chce jasné podmínky k práci nebo k podnikání, tak by měl své představitele hodně tlačit k tomu aby ČR přešla na Euro co nejdříve.

Místo toho politici řeší vnitrostranické problemy jak se udržet u moci a jak nadělit ježíška voličům populistickými kroky, které neuvidí další rok.

3 2
možnosti

a co mame videt na Slovensku? Treba rychlejsi, nez u nas, tempo zadluzovani? Dekuji nechci.

0 0
možnosti

T98o28m63á98š 52K75a50t56z

3. 11. 2017 8:46

"Silná koruna" je takový hodně psychologický pojem - lidem se to líbí a myslí si, že se silnou korunou v peněžence se nám povede lépe. Všichni vidí jen tu košili, která je samozřejmě blíž, než kabát. Tou košilí jsou hlavně zahraniční dovolené a třeba výhodnější nákup některého zboží (nejčastěji elektronika). Pochopitelně že se to pak promítne i třeba i na cenách PHM a pár dalších položkách, ovšem bude to jen v řádu desetin, maximálně jednotek procent. Málokdo už ale přemýšlí i tom "kabátu" - se silnou korunou se výrazně zdražuje česká práce, tedy i výrobní náklady, návazně i české výrobky a vzhledem k tomu, že česká ekonomika je silně proexportní, snižuje se tím vším konkurenceschopnost všeho co vyvážíme (což je hlavně práce). Dále se silná koruna promítne do mzdových nákladů zahraničních investorů zaměstnávajících u nás desetitisíce (až statisíce) lidí a logicky se začnou poohlížet po levnější pracovní síle, pravděpodobně směrem na východ. Z toho samozřejmě plyne úbytek pracovních míst, snižování ekonomické aktivity lidí, čili zpomalování ekonomického růstu, atd, atd... Netvrdím, že posilování koruny je apriori špatná věc, ale všeho s mírou, protože nekontrolované posilování bude mít samozřejmě i nekontrolované následky.

Nejsem samozřejmě ekonom, ale tohle jsou základní věci, které by spolu s pár získanými informacemi a logickým myšlením měly být v povědomí každého.

4 1
možnosti

Zpomalení ekonomiky? Myslím, že by to i prospělo. Lepší zpomalit, než si pak nabít pusu. A navíc alespoň podniky přestanou mektat, jak nutně potřebuji levnou pracovní sílu ze zahraničí :)

4 0
možnosti

Zdražení hypoték? Jenom dobře :)

0 0
možnosti

Nespletl jste si servery? Novinky jsou vedle... ;-D

1 0
možnosti