Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Češi zkracují dovolenou v Alpách, volí komfort a auto místo autobusů

  • 59
Hledání co nejnižší ceny vystřídala touha po komfortu. Češi si na zimní dovolené stále raději připlatí například za wellness nebo zázemí pro děti. Ubývá také hromadných autobusových zájezdů, lidé raději jedou vlastním autem. Část lyžařů ale dovolenou zkracuje.

"Pro českou klientelu se dovolená na horách v zahraničí stává určitým standardem," říká Kateřina Petříčková z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Na začátku zimní sezony odjede podle odhadů postupně lyžovat do Alp  kolem půl milionu lidí. 

Zhruba polovina z nich vyrazí s cestovkami, zbytek si dovolenou zařizuje kompletně sám. Ne vždy to však vyjde laciněji - cestovky dokážou ubytování nakoupit ve velkém často levněji.

Lidé však jezdí do Alp na čím dál kratší dobu, například loni podle statistik ERV Evropské pojišťovny strávili Češi na lyžích v průměru 5,5 dne, přitom ještě o rok dříve celý týden. Letos se dá očekávat další pokles, lyžaři jedoucí po vlastní ose stále více volí jen prodloužené víkendy a podobný trend hlásí i cestovní kanceláře.

Menšímu počtu dní na sněhu se podřizují také destinace, kam Češi vyrážejí. Podle Martina Řimnáče, šéfa největší české cestovky na lyžařské zájezdy Nev-Dama, rychle klesá zájem o relativně vzdálenou Francii. "Byla to země zaslíbená pro ty, co chtěli jen lyžovat. Takových však ubývá, lidé hledají hodně i vyžití mimo lyže," vysvětlil Řimnáč.

Po návratu ze svahu chtějí relaxovat

Ke stálicím patří Itálie, a především Rakousko, které boduje u prodloužených víkendů a kam lidé vyrážejí vlastními vozy. "Autobusy nám tvoří už méně než desetinu všech zájezdů," dodal Řimnáč. Proti trendu se pokusí jít Student Agency, jejíž žluté autobusy zkusí první sezonu pravidelně jezdit do alpských středisek.

Co Češi ušetří na délce pobytu, to si vynahradí na kvalitě. "Rostou nároky na ubytování, dříve lidé chtěli jednoduché a levné bydlení, převážně apartmánového typu, nyní  preferují kvalitně vybavené hotely a wellness zázemí, chtějí po lyžování relaxaci ve spa či sauně," vysvětlila Tatiana Poláková z Neckermannu. Podle ní navíc roste i poptávka po hotelích se zázemím a programem pro děti.

Levnější předsezonní lyžování má letos i jednu novinku - garanci sněhu. "Když není více než padesát procent vleků v provozu, vracíme peníze. Je to ve spolupráci s tamějšími dodavateli," řekl Martin Řimnáč z Nev-Damy. Podle něj roste například zájem o pobyt před Vánocemi, kdy jsou nižší ceny a lidé se ještě vyhnou předvánočnímu shonu.

Nejvíc lidí stále zůstává v Česku

I když Alpy táhnou, mezi lyžařskými destinacemi stále bezkonkurenčně vede Česko, jen loni brázdilo tuzemské hory 900 tisíc lidí. "Čím dál větší oblibě se na víkendové lyžování těší menší střediska," říká tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

Cestovky zatím nechtějí nadcházející sezonu příliš hodnotit, mají za sebou první vlnu předprodejů a další nápor čekají s prvním sněhem. Zatímco asociace cestovek předpovídá stagnaci, Řimnáč odhaduje pokles až o patnáct procent.

Čeští lyžaři loni na svazích také více bourali, podle statistik ERV Evropské pojišťovny narostl počet škod meziročně zhruba o šest procent. Statistiku však částečně kalí fakt, že se lyžařská sezona pozvolna prodlužuje, a tudíž se do ní počítá i více dní.