Jukos byl kdysi mocný, teď má jen dluhy. Ilustrační foto

Jukos byl kdysi mocný, teď má jen dluhy. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Čepro koupí od Jukosu slovenský Transpetrol

  • 3
Státní Čepro by rádo získalo 49 procent akcií slovenského Transpetrolu. Firmu přitom částečně vlastní kdysi jedna z nejvýznamnějších světových firem, Jukos. Ten v úterý rozdhodnutím soudu skončil v bankrotu a definitivně se tak uzavřel jeho příběh.

ČTĚTE TAKÉ:
Gigant Jukos nevydržel nápor, skončil v bankrotu

"Ve spolupráci s českým státem máme zájem o koupi 49procentního podílu v Transpetrolu," řekl Zikmund bez dalšího komentáře. O koupi podílu minulý týden projevil zájem i ruský plynárenský monopol Gazprom.

Jukos ocenil hodnotu svého podílu v Transpetrolu na 80 až 100 milionů dolarů (zhruba 1,8 až 2,2 miliardy Kč). Podíl v Transpetrolu, který provozuje slovenskou část ropovodu Družba, koupil Jukos v roce 2002 za 74 milionů dolarů (asi 1,7 miliardy Kč). Ropovodem do západní Evropy ročně proteče okolo deseti milionů tun ruské ropy.

Zbývajících 51 procent Transpetrolu vlastní Slovensko a podle smlouvy s Jukosem může až do poloviny příštího roku vetovat případnou snahu ruské firmy o prodej jejího menšinového podílu.

To se nedávno stalo, když akcie chtěla za 105 milionů dolarů odkoupit ruská firma Russněfť. V červnu však představitelé Jukosu oznámili, že transakce schválená ruským antimonopolním úřadem se neuskuteční, protože se slovenská vláda postavila proti.   

Kdysi mocná firma Jukos se dostala do dluhů, když ruské daňové úřady začaly vymáhat obří pohledávky. Podle pozorovatelů bylo cílem dostat ruský ropný průmysl pod kontrolu státu a zničit impérium nepohodlného podnikatele Michaila Chodorkovského. Pohledávky dosahují údajně 29,5 miliardy dolarů (660 miliard Kč), nejvíce vyžaduje Federální daňová služba.

Čepro v tuzemsku provozuje čerpací stanice EuroOil, přepravuje a skladuje ropné produkty a ochraňuje zásoby státních hmotných rezerv. Firma v loňském roce vytvořila hrubý zisk 23,9 milionu po předloňské ztrátě 31,1 milionu korun. Výnosy firmě klesly na 28,8 miliardy z 34,9 miliardy korun.    

V současnosti čelí několika soudním sporům, ve kterých má zaplatit kolem tří miliard korun. Státní podnik ale pohledávky považuje za neoprávněné. Společnost vznikla v roce 1994 transformací části majetku bývalého státního podniku Benzina v druhé vlně privatizace. Jejím zakladatelem a jediným akcionářem je Fond národního majetku. Čepro zaměstnává kolem 860 lidí.