Registr navrhuje ministerstvo dopravy ve své strategii rozvoje cyklistické dopravy. Podle úředníků je to cesta, jak snížit počty ukradených kol, kterých v Česku ročně zmizí přes sedm tisíc. Podle odhadů jezdí v celé republice kolem čtyř milionů jízdních kol.
Odcizených kol přibývá už třetím rokem po sobě. Ve skutečnosti je totiž číslo vyšší: mnozí lidé krádež ani nehlásí, protože v nalezení bicyklu nevěří.
Už dnes je podobný registr v každém větším městě, ale založený ryze na dobrovolnosti. Kola jsou registrována různě, od fotky až po čipy. Nyní se mluví i o tom, že by se kolo mohlo prodávat jen s technickým průkazem.
Například v Brně policisté mají v registru 12 tisíc kol. Tamní policie by vznik celorepublikového registru přivítala.
Návrh přišel z ministerstva vnitraNávrh na zřízení centrálního registru jízdních kol měl v rámci jednání o národní cyklostrategii jen rozpoutat debatu na téma krádeže kol. Ministerstvo dopravy o jeho vytvoření neuvažuje, uvedl mluvčí resortu Tomáš Neřold. "Ministerstvo dopravy (...) nepřipustí vytvoření žádného nového 'registru kol', který by zatížil veřejnost po administrativní stránce a stát po stránce finanční," uvedl Neřold. Doplnil, že s návrhem na zřízení registru přišlo na při vytváření strategie cyklistické dopravy ministerstvo vnitra, podle něhož by mohl posloužit policii při dohledávání kradených kol. Myšlenkou přitom bylo propojit již existující dobrovolné lokálních databáze v jednu, upřesnil Neřold a zdůraznil, že šlo jen o úvahu v boji proti krádežím kol. Zdroj: ČTK |
"Ročně se podaří díky evidenci najít jen jednotlivé kusy. V praxi absence centrálního registru znamená, že s kolem stačí odjet za hranice města a je pro nás prakticky nedosažitelné a nedohledatelné," vysvětluje mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Registry dnes totiž propojené nejsou.
Registrace by musela být povinná
Předpokladem, aby opatření mohlo plnit svůj účel, je tedy jeho plošnost. Registrování kol by muselo být povinné. Pro lidi by to znamenalo další zátěž s chozením na úřady a dalšími poplatky.
Například čtyřčlenná rodina se čtyřmi koly by si musela udělat v úředních hodinách rodinný výlet, který by strávila ve frontě na registru. Ještě "lákavější" varianta – rodič, pokud by všechna kola nepobral najednou, by se na registru otočil několikrát.
Zloději ročně ukradnou kola za více než sto milionů korun. Pojišťovny pojistí kola pouze jako součást domácnosti. Umístění kola v registru nezohledňují. "Pokud by zřízení registru vedlo k vyšší objasněnosti krádeží kol a jejich navrácení původním majitelům, pak by to smysl dávalo," říká Václav Bálek, mluvčí Allianz pojišťovny.
Ministerstvo vnitra už zkoumalo, kolik by mohl registr stát. Zřízení by nebylo levné, náklady se pohybují kolem dvaceti milionů korun. Úřad zkusil registr zařadit do projektů podpořených z evropských fondů, ale neuspěl. Ministerstvo dopravy sice už strategii zveřejnilo k připomínkování, ale konkrétní plán ani finance připraveny nemá. "Zatím je vše ve stadiu pouze prověřování možnosti," uvedl Roman Kluzák z tiskového oddělení ministerstva.