Během svých studií v Británii přišli Franz Salzmann a Daniel Zajarias-Fainsod o bicykl mnohokrát. A tak spolužáci z Oxfordské univerzity vymysleli zámek na kolo ve stylu špičkové techniky. A pokud se jejich nápad ujme, mohli by mít zloději bicyklů utrum.
V černé krabičce ve tvaru trojúhelníku je totiž ukryto Bluetooth a jakmile někdo s kolem pohne, pošle majiteli zprávu. Krabička je přimontovaná na řetěz kola a dá se na dálku zapnout i vypnout přes android nebo operační systém iOS v chytrých telefonech a tabletech.
Je to elektronický zámek, který funguje na dálku. Kromě uzamknutí kola nabízí sledování podle souřadnic GPS a GSM senzor, který v okamžiku manipulace spustí alarm o hlasitosti 120 decibelů. To je asi jako výstřel z děla.
Kromě ochrany bicyklu se dá program použít i v půjčovnách kol. Zájem o něj projevila některá města. Po přihlášení do aplikace totiž na telefonu naběhne informace, jak daleko od něj se nachází nejbližší kolo k půjčení. A zájemce si ho pak může odemknout na dálku bez nutnosti někoho vyhledávat.
Projekt Salzmanna a Zajariase-Fainsoda vyhrál před měsícem v Berlíně soutěž začínajících projektů Startup Battlefield na konferenci moderních technologií TechCrunch Disrupt. Letos se v říjnu poprvé konala v Evropě.
Chytrý zámek na kolo už stačil přilákat i investory. Firma VeloLock ohlásila sedmimístnou investici od nejbohatšího muže východní Asie Li Ka-shing z Hongkongu a jeho společnosti Horizon Ventures a americké firmy Otto Capital.
Zakladatelé společnosti VeloLock, která zatím působí v Londýně a Berlíně, si od toho slibují snazší průnik svého patentu na trhy celé Evropy i Ameriky.
Název Lock8 chytře kombinuje dvě anglická slova: lock, tedy zamknout, a locate, tedy najít, lokalizovat. V Británii stojí chytrý zámek Lock8 110 liber.