Benzin je levnější a měl by tak zůstat

  • 30
Za stejné peníze, na jaké loni touto dobou vyšla cesta z Prahy do Brna, se letos dá dojet ještě o 40 kilometrů dál. Důvod? Benzin je letos zhruba o pětinu levnější a vše nasvědčuje tomu, že tomu tak bude celé prázdniny. "Není důvod s cenami hýbat. Vypadá to spíš na stagnaci," říká šéf provozu čerpacích stanic Shell Vladimír Vacek.

Podle společnosti CCS, která bude od začátku července pro MF DNES počítat průměrnou cenu pohonných hmot prakticky ze všech pump v Česku, kde má platební terminály, se koncem minulého týdne prodával litr Naturalu 95 za 24,29 koruny.

To je nejnižší hladina za poslední tři měsíce a o pětikorunu méně než ve stejných dnech loňského roku. Odborníci z oboru se shodují na několika příčinách, které letos tlačí cenu dolů. Jednak je levnější ropa (alespoň v prvním pololetí to tak bylo), jednak se ropa do Česka vozí za dolary, a ty jsou nyní také levné.

Poprvé po třech a půl roku dolar stojí méně než 30 korun. "Pohyby kurzu průběžně promítáme do cen. Nebýt pevné koruny, benzin by byl o dvacet procent dražší než loni," uvádí Jaroslav Růžek, mluvčí České rafinérské, která dodává benzin zhruba polovině pump.

Navíc jak rafinerie, tak čerpací stanice si letos ponechávají ve své kapse menší marže a prozatím nezdražují. Odvolávají se totiž na konkurenci, která jim nedovoluje zdražit. "Na Moravě jsou marže velmi chabé, někde i pod korunu za litr, což je velmi málo. Ale v Čechách je to lepší," uvádí Vacek.

Pumpaři obvykle své zisky z prodeje pohonných hmot tají, ale z hrubých výpočtů vyplývá, že z jednoho litru jim při současné průměrné ceně zbudou v kapse dvě až tři koruny.

V rafineriích lze nyní koupit litr benzinu zhruba za 6,50 koruny, spotřební daň činí 10,84 koruny, daň z přidané hodnoty dalších zhruba 4,40. To spolu s dopravou může činit kolem 22 korun. Zisky jednotlivých pump se přitom hodně odlišují v závislosti na lokalitě a místních obvyklých cenách. Podle CCS se ceny liší až o tři koruny.

Pumpaři podle odborníků možná využijí prázdninové sezony k tomu, že cenu mírně zvednou. Podle hlavního ekonoma CCS Otakara Hevlera se natural může snadno přehoupnout přes 25 korun, ale prudší vzestup zatím nehrozí.

"Každopádně asi nebudou zlevňovat, protože mají napjaté marže," tipuje Hevler s tím, že rozhodující bude další vývoj ropy a koruny. Pokud by suroviny zlevňovaly, a to buď kvůli poklesu světových cen ropy, nebo kvůli dalšímu zpevňování koruny, pak pumpaři budou mít podle Hevlera spíš tendenci držet současnou cenu a těžit z toho, že lidé o prázdninách hodně jezdí.

Na politiku stanovení marží pumpařů se teď ale zaměří také antimonopolní úřad. "Pokud ropa zdraží nebo koruna oslabí, pak toho asi využijí a trochu zdraží. Ale ne na 30 korun jako loni, pro to není důvod," dodává Hevler.

Pevná koruna pomáhá mimo jiné i k tomu, že benzin je v Česku levnější než v zahraničí. Další osud české měny si nikdo netroufá odhadnout, protože všechny dosavadní odhady se ukázaly jako příliš mírné: koruna minulý týden nečekaně prolomila hranici 30 korun jak k euru, tak k dolaru.

Ceny ropy se drží kolem 25 dolarů za barel díky neměnné politice ropných mocností, které minulý týden potvrdily záměr zachovat stabilní produkci, a tím i současnou cenu na světových trzích.

Další zasedání exportního kartelu OPEC je až po prázdninách, do té doby by cenu podle odborníků mohlo ovlivnit leda další závažné vyhrocení situace na Blízkém východě.