Uhelné teplárny zásobují asi milion lidí v Česku. Na snímku teplárna v Plzni.

Uhelné teplárny zásobují asi milion lidí v Česku. Na snímku teplárna v Plzni. | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Během pěti let bude milion Čechů bez tepla, varuje ministerstvo

  • 173
V roce 2015 může být bez tepla až jeden milion obyvatel Česka Myslí si to ministerstvo průmyslu a obchodu. Tento katastrofický scénář je resortním odhadem situace, kdy vyprší stávající smlouvy tepláren na dodávky uhlí a nedojde k prolomení limitů těžby. Ekologové to odmítají.

Dopady nedostatku uhlí vylíčil na brněnské konferenci o vývoji energetiky ředitel odboru elektroenergetiky ministerstva průmyslu a obchodu Roman Portužák. Vypršení stávajících smluv tepláren s těžaři prý může ohrozit vytápění bytů i škol, školek, úřadů, služeb a nemocnic.

"České teplárny mohou mít v horizontu několika let vážné problémy se zásobováním hnědým uhlím. V důsledku toho je ohrožen zhruba milion lidí, kteří jsou na tyto zdroje centrálního zásobování teplem napojeni," tlumočil obavy ministerstva průmyslu a obchodu mluvčí Pavel Vlček.

Počet milion lidí bez tepla je prý hrubým odhadem. Zahrnuje ty, kteří jsou napojeni na centrální zásobování teplem prostřednictvím hnědouhelných elektráren. Teplem se celkem zásobují až tři miliony lidí.

Buď prolomení limitů, nebo přestavba elektráren

Ekologové s tím nesouhlasí. "Je to šíření poplašné zprávy," řekl agentuře ČTK vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. "České teplárenství lze dál rozvíjet bez prolomení limitů," míní. Teplárny by podle něj například měly přecházet na biomasu a stát by se měl také zaměřit více na zateplování domů, které zvýší energetickou účinnost tepelných zdrojů.

Ministerstvo tvrdí, že jsou dvě varianty, jak nedostatku předejít. Buď se získá další hnědé uhlí prolomením těžebních limitů, nebo se velmi draze přestaví teplárny na jiné zdroje energie, což by prý mělo za následek zhruba zdvojnásobení cen za teplo. Resort se přiklání k první variantě.

Mezi variantou, kterou ministerstvo odmítá, je i zajištění uhlí z ciziny. "Hnědé uhlí v podstatě není mezinárodně obchodovatelnou komoditou, proto si lze jen obtížně představit, že by mohlo být palivo pro hnědouhelné teplárny zajištěno nákupem ze zahraničí," vysvětlil mluvčí ministerstva Pavel Vlček.