Převod peněz v sekundách už je možný. Banky ale zatím vyčkávají

  7:00aktualizováno  7:00
Poslat peníze manželce, aby je měla na účtu k dispozici za pár sekund. Zaplatit za telefon až večer v den splatnosti a mít jistotu, že vás nikdo nebude popotahovat? A to i o víkendu či v noci. To ještě české banky neumějí. Situace se však má brzy změnit.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: mobitoplatito.cz

Od listopadu to umožňuje zúčtovací systém České národní banky. A teď je na bankách, aby se s ním propojily. Není to pro ně sice povinné, ale zájem projevily všechny.

Většina z nich však počítá s tím, že okamžité platby zavede až během příštího roku. Spuštění obvykle podmiňují tím, že službu zavede i dostatečný počet konkurentů.

Není také jisté, zda a kolik si za okamžitou platbu v maximální výši až 400 tisíc korun řeknou. „Analyzujeme různé varianty nabídky okamžitých plateb pro klienty. Jednou z nich je i varianta, že nebudou zpoplatněny zvláštními poplatky, ale standardně podle stávajícího ceníku pro domácí platby,“ říká mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Mezibankovní finanční transakce

Právě největší tuzemská banka je chce od pondělí spustit v testovacím režimu i pro běžné klienty. Zatím však peníze nebude kam posílat, protože ostatní banky ještě systém neotevřou. Z dalších ho testuje jen Air Bank, a to pouze na účtech svých zaměstnanců.

Konec tučných zisků

Navíc si Česká spořitelna bude v testovací fázi účtovat stejně jako za expresní platbu, tedy 125 korun za transakci. Po skončení této fáze, tedy někdy v průběhu příštího roku, se rozhodne, jak dál. „Podmínkou opuštění testovací fáze je, že k okamžitým platbám přistoupí dostatečný počet bank nebo klientů,“ dodává Hrubý.

Zkraje příštího roku chce instantní transakce spustit například Fio banka. „Předpokládáme spuštění okamžitých plateb v prvním čtvrtletí příštího roku. Nad cenovou politikou ještě uvažujeme. Pokud vůbec nějaký poplatek zavedeme, rozhodně to nebudou stovky ani desítky korun,“ říká obchodní ředitel Fio banky Jan Bláha. 

Česko ve skluzu

„Schémata existují již v mnoha evropských zemích, ve Velké Británii od roku 2008, v Polsku a Švédsku od 2012 a v Dánsku od 2014. Jejich rozvoj odráží vyspělost ekonomiky i ochotu klientů akceptovat inovace. A také společný zájem většiny lokálních bank provozovat takový systém společně s národní bankou,“ říká technologický specialista z poradenské společnosti PwC Martin Huňka.

V Česku však taková infrastruktura chyběla. „Zhruba rok, po který probíhala příprava a implementace základních pravidel a systému na straně ČNB, může připadat jako velmi dlouhá doba. Jde však o velmi rozsáhlý projekt, proto je jeho postupné nasazování po roce až roce a půl vlastně úspěchem,“ říká expert České bankovní asociace Tomáš Hládek.

Novinka může mít jednu drobnou nevýhodu. „Klienti si budou muset uvědomit, že okamžité platby budou zaúčtovány během několika sekund a pak je nebude možné odvolat,“ říká Huňka. U některých bank je dnes možné platbu stornovat, pokud se klient přepíše třeba v čísle účtu nebo výši platby.

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Miliardový telekomunikační obchod. České radiokomunikace jsou na prodej

Vysílač na vrcholu hory Kleť

Největší provozovatel televizních a rozhlasových vysílačů v Česku by letos mohl změnit majitele. Prodej Českých...

Finanční správa porušila rozpočtovou kázeň za 428 milionů, tvrdí NKÚ

Ilustrační snímek

Generální finanční ředitelství (GFŘ) při provozu, podpoře i rozšiřování Automatizovaného daňového informačního systému...

Spotřeba biopotravin stoupla v Česku o třetinu, nejvíce za deset let

V rámci veletrhu Biostyl si lze nakoupit biopotraviny včetně ovoce a zeleniny.

Biopotraviny v Česku jsou na vzestupu. Jejich spotřeba rostla předloni nejvíce od roku 2008, zjistilo ministerstvo...

Najdete na iDNES.cz