Převod peněz v sekundách už je možný. Banky ale zatím vyčkávají

  7:00aktualizováno  7:00
Poslat peníze manželce, aby je měla na účtu k dispozici za pár sekund. Zaplatit za telefon až večer v den splatnosti a mít jistotu, že vás nikdo nebude popotahovat? A to i o víkendu či v noci. To ještě české banky neumějí. Situace se však má brzy změnit.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: mobitoplatito.cz

Od listopadu to umožňuje zúčtovací systém České národní banky. A teď je na bankách, aby se s ním propojily. Není to pro ně sice povinné, ale zájem projevily všechny.

Většina z nich však počítá s tím, že okamžité platby zavede až během příštího roku. Spuštění obvykle podmiňují tím, že službu zavede i dostatečný počet konkurentů.

Není také jisté, zda a kolik si za okamžitou platbu v maximální výši až 400 tisíc korun řeknou. „Analyzujeme různé varianty nabídky okamžitých plateb pro klienty. Jednou z nich je i varianta, že nebudou zpoplatněny zvláštními poplatky, ale standardně podle stávajícího ceníku pro domácí platby,“ říká mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Mezibankovní finanční transakce

Právě největší tuzemská banka je chce od pondělí spustit v testovacím režimu i pro běžné klienty. Zatím však peníze nebude kam posílat, protože ostatní banky ještě systém neotevřou. Z dalších ho testuje jen Air Bank, a to pouze na účtech svých zaměstnanců.

Konec tučných zisků

Navíc si Česká spořitelna bude v testovací fázi účtovat stejně jako za expresní platbu, tedy 125 korun za transakci. Po skončení této fáze, tedy někdy v průběhu příštího roku, se rozhodne, jak dál. „Podmínkou opuštění testovací fáze je, že k okamžitým platbám přistoupí dostatečný počet bank nebo klientů,“ dodává Hrubý.

Zkraje příštího roku chce instantní transakce spustit například Fio banka. „Předpokládáme spuštění okamžitých plateb v prvním čtvrtletí příštího roku. Nad cenovou politikou ještě uvažujeme. Pokud vůbec nějaký poplatek zavedeme, rozhodně to nebudou stovky ani desítky korun,“ říká obchodní ředitel Fio banky Jan Bláha. 

Česko ve skluzu

„Schémata existují již v mnoha evropských zemích, ve Velké Británii od roku 2008, v Polsku a Švédsku od 2012 a v Dánsku od 2014. Jejich rozvoj odráží vyspělost ekonomiky i ochotu klientů akceptovat inovace. A také společný zájem většiny lokálních bank provozovat takový systém společně s národní bankou,“ říká technologický specialista z poradenské společnosti PwC Martin Huňka.

V Česku však taková infrastruktura chyběla. „Zhruba rok, po který probíhala příprava a implementace základních pravidel a systému na straně ČNB, může připadat jako velmi dlouhá doba. Jde však o velmi rozsáhlý projekt, proto je jeho postupné nasazování po roce až roce a půl vlastně úspěchem,“ říká expert České bankovní asociace Tomáš Hládek.

Novinka může mít jednu drobnou nevýhodu. „Klienti si budou muset uvědomit, že okamžité platby budou zaúčtovány během několika sekund a pak je nebude možné odvolat,“ říká Huňka. U některých bank je dnes možné platbu stornovat, pokud se klient přepíše třeba v čísle účtu nebo výši platby.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Polské hovězí se salmonelou skončilo v Česku ve školách a v nemocnici

Ilustrační snímek

Ze zhruba 700 kilogramů polského hovězího masa se salmonelou, které skončilo v Česku, se do tepelně upravených pokrmů...

Ekonomika poroste o 3 procenta. Investujte, radí firmám Hospodářská komora

Ilustrační snímek

Růst české ekonomiky letos dosáhne tří procent, pokud nebude ohrožen mezinárodní obchod kvůli brexitu nebo obchodním...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Najdete na iDNES.cz