Dražba se konala v hotelu Renaissance. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Aukce umění a starožitností vynesla 18 milionů

Aukce umění a starožitností vynesla 18 milionů. V pražském hotelu Renaissance nabízela aukční síň přes pět set obrazů, plastik, šperků, stříbra, nábytku a dalších starožitností v celkové vyvolávací ceně jen o jeden milion korun nižší. Nové majitele nalezlo 52 procent dražených předmětů.

Zátiší se švestkami a džbánem od Emila FillyOlej jednoho z vysoce ceněných kubistů Emila Filly Zátiší se švestkami a džbánem z roku 1934 si zájemce odnesl za vyvolávací cenu 1,2 milionu korun.

České avantgardní umění reprezentoval také obraz Josefa Šímy Krajina se sloupem z roku 1928 s vyvolávací cenou 800.000 korun. Licitátorovo kladívko ho přikleplo už po druhém příhozu za cenu jen o 100.000 korun vyšší.

Z prací českých malířů počátku 20. století bylo draženo pět obrazů Antonína Hudečka. Nejvýznamnější z nich, několikrát reprodukovaný Žlutý akt, vystavený na autorově posmrtné výstavě v Mánesu v roce 1942, se prodal za 750 tisíc korun. Šlo o téměř stoprocentní nárůst, neboť se začal vyvolávat na částce 380 tisíc.

Podle ředitelky aukční síně Dorotheum Marie Gálové se žádná překvapení nekonala, nicméně s výsledkem aukce je spokojena.

Vydražily se obě kolekce zachovalých loutek. První jich obsahovala osmnáct, které podle ústního sdělení pocházejí z jihočeské řezbářské dílny Mikoláše Sichrovského z Mirotic (1802 - 1881). Změnila majitele za vyvolávací cenu 180 tisíc korun.

Druhý soubor 12 loutek patříval loutkáři Janu Flaschovi (1855 - 1930) z Vlásenic na Moravě.

Doplnily ho plátěné dekorace z přelomu 19. a 20. století a byl vydražen rovněž za vyvolávací cenu, v tomto případě 220 tisíc korun.

Zájemce našel i 130 centimetrů dlouhý, pětačtyřicet centimetrů vysoký a 18 centimetrů široký model křižníku Aurora, původně určený pro některé ze sovětských muzeí. Jeho cena vzrostla ze 40.000 na 50 tisíc korun.

"Výborně se prodal olej na plátně Františka Šimona - Tavíka Na arabském, trhu. Vyvolávací cena 200.000 korun vzrostla na půl milionu korun," uvedla Gálová.

Bitva se podle ní strhla o plakát Alfonse Muchy k VI. sletu všesokolskému z roku 1912, který dosáhl nejvyššího nárůstu ve výši 560 procent. "Měl i nejvíce zájemců po telefonu, kteří spolu s těmi v sále zvedli vyvolávací cenu 30 tisíc na 200 tisíc korun," dodala.

,