ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Mladí rekonstruují. Bytů se stále nestaví ani zdaleka dost

  • 298
Nedostatek bytů přiměl Čechy více k rekonstrukcím starších a často i nebytových prostor. Pandemie a nemožnost širšího osobního vyžití k tomu přispěla. Do oprav se pouští zejména mladší ročníky.

„Spousta lidí si místo hledání nového bydlení koupí starý nebo úplně nevyhovující byt a pustí se do rekonstrukce. Takových probíhají tisíce každý rok. Někdy byt zdědí, jiní se přižení a čeká je rekonstrukce budoucího bydlení. Ten mix je velice pestrý,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS). Ačkoli se většina lidí mezi 25 a 35 lety rozhodne pro hypotéku, nedostatek osobních financí je mnohdy důvod, proč se mladí vrhají právě na rekonstrukce.

Právě stavební spořitelny hlásí rekordní počet úvěrů na rekonstrukce a úpravy. Stavební firmy zase nárůst práce. Podle Šedivého loni stavební spořitelny poskytly téměř 20 tisíc úvěrů na rekonstrukci a modernizaci bydlení. Jenom letos od ledna do konce srpna potom poskytly úvěry za 74,1 miliardy korun, meziročně je to o 75 procent více. Asociace předpokládá, že objem úvěrů se letos dostane ke 100 miliardám. Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují.

Vlnu rekonstrukcí ve velkém živí neutěšená situace na realitním trhu. „Trh nových bytů je od roku roku 2016 kontinuálně vyprodán a v nabídce je jich čím dál méně. K prvnímu srpnu loňského roku bylo v nabídce v novostavbách v celé České republice zhruba 11 000 bytů, letos je to jenom 7 500,“ uvádí Milan Roček, spoluzakladatel a provozovatel projektu cenovamapa.org

Cena nového bydlení přitom stále roste. Například prodejní ceny nových bytů v Praze podle údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group za posledních šest let stouply o 113 procent na 118 480 korun za metr čtvereční. „I v této situaci se vyplatí do nemovitostí investovat a nemovitosti kupovat. V Česku dlouhodobě přetrvává trend mít vlastní dům nebo byt,“ říká Pavel Jirák, předseda Asociace českých stavebních spořitelen.

Situace s nedostatekem bytů se lepší, i když pomalu. „Od roku 2014 zaznamenáváme nárůst, a to jak v rodinných, tak bytových domech. Pokles v roce 2020 z covidových důvodů byl spíše administrativní. Stavební úřady pracovaly v omezeném režimu. Letos výstavba i počet dokončených bytů opět nastartoval,“ komentuje data Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby Českého statistického úřadu.

Mladá generace dnes žije v dilematu, zda-li být na jednom místě a omezit si tak možnost cestování či změny práce, anebo si ponechat flexibilitu. „U nás je stále 80 procent bydlení používáno vlastnicky a 20 procent nájemně. Na Západě je to 50 procent,“ uvádí Milan Roček, spoluzakladatel a provozovatel projektu cenovamapa.org. Podle něj je však třeba si uvědomit, že běžný Čech si za svůj život není schopen našetřit na vlastní bydlení, protože cena nemovitostí nadále poroste. 

„Bez toho vytvářet si jakoukoli finanční rezervu, ideálně třeba stavební spoření, na to, až nastane ten čas, kdy začnu vlastní bydlení řešit, to nejde,“ doplňuje Roček. 

Podle průzkumu stavební spořitelny, která je členem AČSS, by si, po odečtení běžných nákladů, průměrný Čech na bydlení stylem odkládání si peněz spořil 56 let. „A i tam je spousta neznámých,“ dodává šéf AČSS Pavel Jirák.