Rok od povodní: v nejpostiženější Putimi zbývá opravit poslední dům

  18:57aktualizováno  18:57
Na začátku loňského června zasáhla jih Čech velká voda. Mnoho škody napáchala Blanice v Putimi na Písecku. Nová protipovodňová opatření na jihu Čech vyšla na 1,2 miliardy korun.

Stanislav Ullman věřil, že tak ničivá povodeň jako v roce 2002 už nepřijde. Proto dům u Blanice v Putimi s přítelkyní koupili. Voda jim do něj natekla za dva měsíce po nastěhování. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Před rokem měli v domě 1,8 metru vody, plnou hlavu starostí a žádnou představu, jak vše zvládnou. Dům u řeky Blanice na okraji Putimi na Písecku si koupili jen dva měsíce před povodní. Teď, po roce, se usmívají. Stihli svatbu a u řeky, která jim přidělala tolik starostí, žijí spokojeně.

Čtyřicetiletý Stanislav Ullman a o tři roky mladší dnes už jeho žena Ilona Ullmanová žijí v Putimi i se čtyřmi dětmi. Do vsi se přistěhovali loni na apríla, když si koupili dům, který byl v roce 2002 při ničivých povodních jedním z nejpostiženějších.

Věřili, že taková voda se už opakovat nebude. Místo toho jim do domu natekla přesně po dvou měsících. Protože neměli s povodněmi žádné zkušenosti, zničila jim voda naprosto vše. Díky pomoci lidí se jim podařilo krizovou situaci zvládnout.

Rodina Stanislava Ullmana už domek vypláchnutý Blanicí opravila. Věří, že další...

Rodina Stanislava Ullmana už domek vypláchnutý Blanicí opravila. Věří, že další povodně už nezažijí.

Když se dnes po roce podívají z okna k Blanici, jsou o něco klidnější. Vodohospodáři koryto řeky v délce zhruba dva a půl kilometru vybagrovali a štěrk spolu s nánosy odtěžili.

"Ještě ale řeka žádným velkým zátěžovým testem neprošla, deště byly zatím slabé," doplňuje Ilona Ullmanová s tím, že dům se jim podařilo po povodni opravit i nakoupit nové vybavení, které je odolnější vůči vodě. Nábytek je například z masivu a většina taková, že se dá rychle vystěhovat.

Povodně v červnu 2013

V Putimi jsou dnes všechny domy až na jediný v pořádku. Ten poslední má od loňské velké vody narušenou statiku a majitelé stále řeší, zda a jak jej opravit.

Obec také nyní získala z ministerstva pro místní rozvoj dotaci na odtěžení 11,5 tisíce kubíků sedimentů v mlýnském náhonu.

"Měli bychom stihnout vyčistit náhon do konce roku. Řešili jsme i možnost, jaká protipovodňová opatření udělat na okraji obce u mostu, kde se vytvářelo jezero až k Ražicím a most fungoval jako hráz. Řešením by bylo vybudovat dva nové mosty o délce 18 a 23 metrů. Při povodni by podle propočtů klesla hladina o 20 až 25 centimetrů a to je při ceně stavby 40 milionů korun neefektivní," popsal putimský starosta Petr Matouš.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola potvrdil, že se kraj na příští povodně připravuje řadou preventivních opatření. Hasiči si za poslední rok pořídili novou těžkou zásahovou techniku a Povodí Vltavy investovalo stovky milionů korun do ochrany vodních staveb i toků a další projekty připravuje.

"Zadali jsme odborům krajského úřadu aktualizovat povodňové plány a zkontrolovat stav hrází všech vodních děl. Předali jsme podněty Povodí Vltavy k řešení protipovodňových opatření a zlepšili koordinaci při poskytování humanitární pomoci," řekl Zimola.

Na přímou pomoc obcím schválili krajští zastupitelé několik grantových programů, které mohou starostové využít třeba na výstavbu a obnovu kanalizací, vodovodů, rekonstrukci a výstavbu místních komunikací, cyklostezek, chodníků i rozvoj služeb.

Krajští politici si nechali letos zároveň vypracovat takzvaný Protipovodňový manuál, který je zaměřený na prevenci škod způsobených záplavami z pohledu některých zákonů.

"Například novela vodního zákona by měla omezit stavební činnost v záplavových územích. Stavební úřady už dvanáct let povolují lidem stavět nové domy tam, kde byla v roce 2002 velká voda. To by přece nemělo být možné," zdůraznil Zimola.

Na příští povodně se za poslední rok stihli lépe připravit i jihočeští hasiči. "Dovybavili jsme se těžkou zásahovou technikou. Pořídili jsme si evakuační auta na terénních podvozcích, ženijní techniku i další velkoobjemové čerpadlo," sdělil ředitel jihočeských hasičů Lubomír Bureš.

Bleskové povodně na jihu Čech v červnu 2013

Lužnice, Malše, Otava, Blanice, Vltava, ale i drobné říčky a potůčky se v kraji v neděli 2. června 2013 vyšplhaly na třetí stupeň povodňové aktivity, na mnoha místech pak dosáhly i stupně extrémního ohrožení. Nejvážnější byla situace na Bechyňsku, kde desítky obyvatel musely opustit domovy, a podobné to bylo i pod Husineckou přehradou kolem Blanice.
Povodeň zasáhla 339 z celkem 623 obcí v kraji a 13 ze 17 obcí s rozšířenou působností. Starosti s velkou vodu se vyhnuly pouze Dačicku, Jindřichohradecku, Blatensku a Vimpersku.
Stav nebezpečí v kraji trval od 2. do 19. června 2013, krizový štáb zasedal celkem osmkrát. V terénu pomáhalo 516 profesionálních jednotek hasičů a dalších 739 jednotek dobrovolných hasičů, 20 vojáků a 273 policistů.
Celkem 847 lidí muselo opustit svá obydlí, přičemž 53 obyvatel bylo nutné zachránit. Jeden člověk utrpěl zranění a dva zemřeli. Byli to vodáci, kteří se vydali navzdory varování posilněni alkoholem na riskantní plavbu po vzedmuté hladině Vltavy.
Záplavy napáchaly v kraji škody zhruba za dvě miliardy korun, poničily 145 mostů a na krajských silnicích II. a III. třídy způsobily škody za 184 milionů korun.

Povodí Vltavy napočítalo po loňských povodních 266 poškozených míst s celkovou škodou 133 milionů korun. "K dnešku je odstraněno 167 z nich a na dalších 30 pracujeme," řekl Zdeněk Zídek, šéf závodu Horní Vltava.

Od minulých záplav už Povodí Vltavy na jihu Čech udělalo 23 protipovodňových opatření za 1,2 miliardy korun.

Nejvíc byla vyspravena Lužnice, která v minulosti škodila nejvíc. Přitom už při loňských povodních rozestavěná ochrana řeky ve Veselí nad Lužnicí provedla městem bez vylití z břehů průtok 160 kubíků za vteřinu, ačkoli předtím se z jejího koryta vylévala voda při průtoku 100 kubíků.

Nejčtenější

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Policie chce obžalovat pět lidí kvůli solární elektrárně Ševětín

Solární elektrárna v jihočeském Ševětíně.

Policie navrhla obžalovat pět lidí, které podezírá ze stomilionového podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny...

Další z rubriky

Obec Plav se těší na ochranu před Malší, ale musí tři roky počkat

V srpnu 2002 poničila voda v Plavu 34 domů.

Obec Plav na Českobudějovicku ležící při Malši má naději, že bude mít konečně kompletní ochranu proti velké vodě....

Muž šel upozornit hlučného souseda, ten mu mířil na hlavu pistolí

Plynová pistole, se kterou pětadvacetiletý zloděj přepadl čerpací stanici na

Ozbrojeným konfliktem vyvrcholily dlouhodobé sousedské neshody v panelovém domě v Jindřichově Hradci. Jejich původcem...

Při výpravě na sněžnicích viděli turisté Poledník i krávy plemene highland

Turisté šli podél podél Hamerského potoka k vrchu Antýgl.

Šumavská infocentra lákají na vycházky na sněžnicích. Každý si je může za 50 korun půjčit a vyrazit s průvodcem do...

Najdete na iDNES.cz