Kvůli parkovacím zónám přibudou na Pražském sídlišti jednosměrky

  9:16aktualizováno  9:16
Na Pražském sídlišti v Českých Budějovicích budou brzy parkovací zóny. Na asfaltu přibudou modré pruhy, ale také retardéry a v ulicích automaty pro placení za krátkodobé stání. MF DNES představuje nejzásadnější změny, které na obyvatele mezi Pražskou a Husovou třídou, Strakonickou ulicí a řekou Vltavou čekají.

Velká aula stavební průmyslovky v Resslově ulici v Českých Budějovicích byla při projednávání parkovacích zón plná. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

O plánované rozšíření parkovacích zón v Českých Budějovicích je mezi obyvateli obrovský zájem. Na druhé veřejné představení projektu minulý týden dorazilo tolik lidí, že jim nestačila ani velká aula stavební průmyslovky v Resslově ulici, tedy v místě, kde mají zóny také vzniknout.

Hodně věcí bude stejných jako vedle na Pražském předměstí, kde zóny fungují necelý rok. Oficiální termín zavedení zatím neexistuje, ale určitě by to mělo být příští rok.

„Hotovou dokumentaci bychom chtěli odevzdat do konce letošního roku. Příští úterý se sejdeme v Budějovicích, kde se budeme bavit o podnětech občanů a probereme možné změny, které navrhují, a případně je zapracujeme,“ upozornil projektant Petr Horský.

V zimě by pak město soutěžilo jednotlivé zakázky, například na svislé a vodorovné značení, tedy malování modrých pruhů a osazení nových značek. Také bude nutné opět vybrat firmu, která dodá, v ulicích osadí a zprovozní parkovací automaty. V projektu jsou více než tři desítky od Husovy třídy na jihu až po Plzeňskou na severu.

„To je jeden z důvodů, proč nechceme prozatím říkat přesný termín. Výběrové řízení se může zadrhnout a pak nabereme skluz. Chceme se co nejvíce vyhnout problémům, které nás provázely při závádění zón na Pražském předměstí,“ vysvětlil náměstek primátora František Konečný (ANO), který moderoval dvě veřejné prezentace projektu.

Když by to šlo dobře, může se vše stihnout do konce jara. „Budeme se ještě bavit o tom, kolik dáme času, než si vše sedne. Určitě hned v místě nezačneme kontrolovat, zda mají všichni platné oprávnění. Také by měl mít každý obyvatel dostatek času na podání žádosti o parkovací kartu,“ navázal Konečný.

Na toto téma padalo na prezentacích hodně dotazů, velkou část odpovědí lze najít na stránkách parkovanicb.cz.

Slibují méně retardérů

Nejzásadnějším efektem zón má být, že po jejich zavedení by se v místě mělo snadněji parkovat především lidem, kteří tam mají trvalé bydliště, nebo podnikají.

„Nyní v lokalitě parkuje o 18 procent více aut, než je reálná kapacita. Dělá to asi 300 vozů navíc. Pokud zavedeme zóny, dojde k poklesu a měla by tam vzniknout rezerva asi deset procent,“ spočítal Horský.

Aby to tak mohlo být, je nutné někde zavést jednosměrky. Dnes tam totiž auta parkují po obou stranách ulice tak, že to vůbec nesplňuje předepsané normy. V projektu jsou nakreslené třeba v Kubatově ulici, Neplachově i Čéčově. Opět se v ulicích objeví zpomalovací retardéry, projektanti slibují, že se budou snažit, aby jich bylo co nejméně.

V přehledové mapě projektu je dobře patrné, kde mají být na silnicích modré pruhy určené primárně pro obyvatele s trvalým bydlištěm a tamní podnikatele, tedy držitele rezidentních a abonentních karet. Budou z velké části třeba v Plzeňské ulici, U Trojice, hodně jich bude i v Budivojově a Staroměstské.

„V tomto případě už jsme zareagovali na jeden z podnětů občanů a projekt upravíme v Průběžné ulici, kde modré a smíšené zóny zčásti prohodíme,“ zmínil Konečný.

Na druhé prezentaci byl i člen dopravní komise města Václav Kaska (TOP 09), který opakovaně hlasitě kritizoval postup, jakým vedení radnice zavádělo zóny na Pražském předměstí.

„Doufám, že se tentokrát poučilo. Sám v místě žiji a vím, že tato opatření nakonec skutečně pomohla. Ale je potřeba postupovat profesionálně. A je nutné opakovat, že není samozřejmost, když někde bydlím, tak mám automaticky právo zaparkovat před svým domem. To při dnešním počtu vozidel není reálné a v Budějovicích to platí dvojnásob,“ upozornil Kaska.

Město ještě s rozšířením zón připravuje zvětšení záchytného parkoviště v Jírovcově ulici o dalších 250 míst.

Lokalita, kde budou nové parkovací zóny, je ohraničená Strakonickou, Pražskou a Husovou a na levé straně skončí u řeky Vltavy.

Lokalita, kde budou nové parkovací zóny, je ohraničená Strakonickou, Pražskou a Husovou a na levé straně skončí u řeky Vltavy.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Autor:

Nejčtenější

Sparta si na úvod poradila s Budějovicemi, pomohl i krásný gól Stancia

Patrik Čavoš z Českých Budějovic (vlevo) a Guélor Kanga ze Sparty bojují o míč...

Fotbalisté Sparty první zápas kalendářního roku 2019 zvládli, druholigového lídra České Budějovice v přípravě na...

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Kladno i Vsetín slaví výhru, oba ztrácejí na Jihlavu osm bodů

Momentka z utkání první hokejové ligy mezi Jihlavou a Vsetínem.

Kladenští hokejisté zdolali ve 44. kole první ligy Třebíč 4:2 a udrželi druhou pozici před Vsetínem. Svěřenci Jiřího...

V derby vyloučil Costu, měl konflikt s Barošem. Sudí Jílek ukončil kariéru

Rozčílený sparťan Costa (vlevo) spílá sudímu Janu Jílkovi během derby. Costu se...

Nechtěl být jen videoasistent v přenosovém voze a na hřišti pak řídit „podřadná“ utkání. Proto dlouholetý fotbalový...

Další z rubriky

Recept píšu raději na počítači než rukou, říká třiasedmdesátiletá lékařka

Ilustrační snímek

Devět z deseti receptů, se kterými přicházejí lidé do lékárny českobudějovické nemocnice, už je elektronických. V...

Počet porodů císařským řezem loni klesl, říká českobudějovický primář

Primář gynekologicko-porodnického oddělení Miloš Velemínský je úspěšným...

Více než třetinu všech novorozenců na jihu Čech přivádějí tradičně na svět porodníci v českobudějovické nemocnici....

Více kontejnerů a častější svoz odpadu, Budějovice chtějí být čistší

Ilustrační snímek

Větší počet kontejnerů, častější svoz odpadu a další změny mají zvýšit čistotu v Českých Budějovicích. Na sídlištích se...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz