Budějovický balet povede sólista z Mnichova. Chce vrátit do divadla klasiku

  9:30aktualizováno  9:30
Po éře Attily Egerháziho převezme v létě vedení baletního souboru Jihočeského divadla sólista Lukáš Slavický. Do Českých Budějovic přichází z německého Mnichova. Jeho hlavním úkolem je rozšíření repertoáru.

Baletní soubor Jihočeského divadla povede od července Lukáš Slavický | foto: Marek Podhora, MAFRA

Slavický chce na jih Čech vedle moderny vrátit i klasický balet. Na otáčivém hledišti v Českém Krumlově by se mu líbil třeba slavný kus Radúz a Mahulena, v Budějovicích by zase rád pro diváky připravil Čajkovského Louskáčka nebo Šípkovou Růženku.

Lukáš Slavický od července povede soubor baletu Jihočeského divadla. Po sedmiletém působení choreografa Attily Egerháziho to bude velká změna pro ansámbl a hlavně pro diváky. Moderní tanec s prvky minimalismu tak opět doplní klasický balet.

„Rád bych dělal co nejširší repertoár, aby pokrýval kombinaci různých baletních stylů,“ říká 35letý Lukáš Slavický, který sedmnáct let působí v Bavorském státním baletu v Mnichově. V současnosti je prvním sólistou.

Podle něj je současný jihočeský taneční soubor na velmi dobré úrovni. „Nejsem příznivcem radikálních změn. Ale počítám s tím, že spousta členů přišla za Attilou Egerházim, takže nějaká obměna bude nutná,“ přemýšlí.

Dodává, že v lednu se osobně sejde s každým tanečníkem a ujasní si, kdo bude chtít nadále v Českých Budějovicích zůstat.

I když se stane uměleckým šéfem souboru, je možné, že se v nějaké budoucí inscenaci představí i jako sólový tanečník.

Večer z choreografií Jiřího Kyliána

Nabídku českobudějovického angažmá prý s radostí přijal bez dlouhého rozmýšlení „Moje profesionální kariéra začala před sedmnácti lety v Mnichově. Jednou dojdete k momentu, kdy začnete přemýšlet o budoucnosti. A tohle byl ten klíčový okamžik,“ říká rodák z Prahy.

Jižní Čechy má rád, v Českých Budějovicích začne od léta bydlet. „Odmala jsme jezdili na Šumavu, mám rád zdejší krajinu i památky,“ líčí štíhlý muž v brýlích. I když zatím nechtěl být o svých plánech příliš konkrétní, připouští, že by například rád udělal celý večer složený z choreografií Jiřího Kyliána.

Podle ředitele Jihočeského divadla Lukáše Průdka je příchod Slavického logickým vyústěním jeho neprodloužení smlouvy Attilovi Egerházimu.

„Z našich rozhovorů jasně vyplývá, že vize Lukáše Slavického zapadají do mých představ a koncepce, se kterou jsem uspěl při výběrovém řízení na pozici šéfa divadla. Tím, že je sám tanečník, a navíc přichází z Německa, tak se nám otevírá cesta k oslovení diváků v příhraničí i spolupráce se scénami v Rakousku a Německu,“ podotýká Průdek.

Průdkovo neprodloužení smlouvy Attilovi Egerházimu vyvolalo letos na jaře velký rozruch.

„Ve světě není standardem, aby se propouštěl umělecký šéf po sedmi letech. A navíc, pokud je úspěšný. Já úspěšný jsem, což objektivně dokazují i prestižní ocenění,“ říkal v květnu Egerházi. Průdek upozorňoval, že Egerháziho způsob vedení je velmi osobitý a choreografický rukopis úzce profilovaný. „V regionálním divadle je potřeba mít někoho s širším záběrem,“ reagoval Průdek.

Pár dní nato vznikla petice na podporu Egerháziho, kterou dosud podepsalo přes 600 lidí. Organizátoři s ní třikrát vystoupili na zastupitelstvu města České Budějovice, které je zřizovatelem divadla. Radní však tuto kauzu nikdy jako oficiální bod programu neřešili.

Jihočeské divadlo prošlo v uplynulých dvou letech zásadními změnami. Lukáš Průdek je v čele divadla přesně jeden rok a jeden měsíc. Nahradil Jiřího Šestáka. Nového šéfa má od této sezony také operní soubor. Po Miloslavu Veselém vede ansámbl Tomáš Studený. Od ledna loňského roku je uměleckým vedoucím činohry Jana Kališová, Malé divadlo převzal ve stejné době Petr Hašek.

Autor:

Nejčtenější

Statisíce lidí byly kvůli větru bez proudu, hasiči se přes noc nezastavili

Vítr strhl střechu gymnázia Nad Alejí na pražských Petřinách.

Silný vítr v neděli a v noci na pondělí lámal stromy, působil problémy na silnicích i železnici. ČEZ vyhlásil kalamitní...

Spolujezdec zemřel v autě rozbitém o stromy, řidička ve vrtulníku

Řidička vyjela s Fordem Fiesta do lesa. Její spolujezdec zemřel na místě, žena...

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na Písecku. Řidička osobního vozu ze zatím nejasných příčin vyjela ze silnice do...

Na Miss World chci ukázat to, co opravdu umím, říká Denisa Spergerová

5. Denisa Spergerová, 18 let, 182 cm

Novou Miss Czech Republic Denisu Spergerovou (18) čeká v listopadu účast na soutěži krásy Miss World. Ta se letos koná...

Skoro každý den nehoda. Další vlaky do sebe narazily v Jindřichově Hradci

Dva vlaky se časně ráno srazily při posunování v Jindřichově Hradci. (12....

Kolize na české železnici neberou konce. Dva vlaky se časně ráno srazily při posunování v Jindřichově Hradci. V...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Další z rubriky

Při obnově kanalizace našli v Sezimově Ústí kostry i zbytky kláštera

V Klášterní ulici v Sezimově Ústí I našli při výkopových pracích původní zdi...

Několik lidských koster našli archeologové z Husitského muzea v Táboře při rekonstrukci kanalizace v Klášterní ulici v...

Srážka auta s dodávkou a kamionem zavřela tah ze Strakonic do Prahy

Hlavní tah ze Strakonic na Prahu v úterý zcela uzavřela vážná nehoda u Drhovle.

Kvůli vážné nehodě kamionu, dodávky a osobního vozu je uzavřený hlavní tah ze Strakonic na Prahu. Policisté odklánějí...

Budoucí sestřičky mohou nově studovat i v Prachaticích a Strakonicích

Ilustrační snímek

Zdravotní sestry na trhu práce chybí, proto je potěšitelný velký zájem o středoškolské studium oboru praktická sestra...

Najdete na iDNES.cz