Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. srpna 2021 Miluše

Koronavirus do jižních Čech nepřivezli lyžaři, ale pendleři, říká primář

  8:53
Lékaři a sestry infekčního oddělení českobudějovické nemocnice jsou hlavním garantem zdravotní péče o pacienty s koronavirovou nákazou v kraji. „Na oddělení u nás leželo 30 pacientů s touto diagnózou, ale ve virtuální ambulanci se staráme o všechny covidové pacienty v kraji,“ říká primář Aleš Chrdle.

Na infekčním oddělení, kde je primářem Aleš Chrdle, panují přísná opatření nejen v této době. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Jak virtuální ambulance funguje?
Když je klinický stav pacientů dobrý, jsou doma, ale my je dvakrát třikrát týdně kontaktujeme, abychom věděli, že jsou opravdu v pořádku. Protože u covidu je zrádné to, že ze začátku to vypadá jako by nic a potom pátý až sedmý den začne najednou jít do tuhého. A když je těmto pacientům hůř, zveme je na hospitalizaci.

Čím je koronavirová infekce ještě záludná?
Velkým rozsahem klinických projevů navíc nejen v prostoru, ale i v čase. Některým nemocným není skoro nic a přitom mají virus v dýchacích cestách a mohou nakazit okolí. A potom jsou ti, kteří mají kašel, zvýšenou teplotu, jsou unavení, hůř se jim dýchá a nerozlišíte, kdo z nich za několik dní bude bez potíží a kdo bude na ARO připojený na ventilátor kvůli těžkému zápalu plic.

Můžete uvést nějaký případ?
Měli jsme tu pacientku, jejíž rentgen plic zprvu vypadal normálně, a po pěti dnech nevelkých teplot a rozvoje lehké dušnosti cétéčko ukázalo oboustranný těžký zápal plic. Zdánlivě se nic neděje, a najednou je průšvih. A proto si myslím, že koronavirová infekce tak zaskočila Číňany, Italy i Američany.

Jak vypadá péče o pacienty s covidem-19?
Z hlediska pacienta se péče příliš neliší od péče o pacienty s chřipkou nebo zápalem plic. Dostávají podobné léky, infuze, kyslík. Ale rozdíl je v tom, jak to děláme. Protože se potřebujeme před nákazou chránit, říkám, že chodíme ve skafandru, to znamená, že používáme ochranné prostředky, roušku nebo respirátor, brýle nebo obličejový štít, rukavice a plášť a všechno musíme dělat ve dvou. Jeden je u pacientů, druhý ho zajišťuje venku za dveřmi. Jako potápěči, jeden je pod vodou a druhý na hladině ho hlídá.

Znáte průměrnou dobu hospitalizace covidového pacienta?
Je to hodně velký časový rozptyl. Někdy tu stráví den dva a zjistíme, že to není tak hrozné a mohou domů. Někdy tu zůstanou řadu týdnů a někdy bohužel i zemřou. Teď tu máme pacienty, kteří jsou tu třetím týdnem a zatím ještě nevidíme dobu, kdy by mohli jít domů. Záleží na celkovém zdravotním stavu, hlavně na jejich souběžných nemocech a také na tom, jaké mají doma zázemí, nakolik byli soběstační před tím, než onemocněli.

Máte dost personálu, není pro oddělení problém, že se někteří rodiče musí postarat o děti v době zavřených škol a školek?
Báli jsme se toho, ale překvapivě celý náš tým se k tomu postavil takovým způsobem, že jsme vlastně zavření škol a školek nezaregistrovali. Máme prostě úžasný pracovní kolektiv, který se k tomu postavil naprosto věcně a konstruktivně. Kolegové a kolegyně si to zařídili tak, že mohou být v práci a jeden druhého podržíme.

Aleš Chrdle

Jednapadesátiletý rodák z Českých Budějovic je absolventem Lékařské fakulty v Plzni, má atestaci v oborech interna a infekční lékařství. Po promoci nastoupil do českobudějovické nemocnice na infekční oddělení, kde působí dodnes. Od ledna 2019 je primářem oddělení. Má za sebou dvouapůlletou stáž na infekci v univerzitní nemocnici v anglickém Liverpoolu. Specializuje se na klíšťovou encefalitidu, tularemii a onemocnění způsobená zlatým stafylokokem. Je ženatý, má dceru a dva syny ve věku od 12 do 23 let. Rád cestuje a tančí, jezdí na kole, lyžích, kolečkových bruslích a běhá.

Jak se změnil život na infekčním oddělení v době koronavirové?
Změnil se v tom, že máme méně obvyklých infekčních nemocí. Při nástupu epidemie jsme mysleli, že tu budeme mít pouze pacienty s covidem, k tomu naštěstí v našem kraji nedošlo. Jižní Čechy jsou z tohoto pohledu nejčistší ze všech českých regionů.

Co za tím stojí, když kraj má v této souvislosti nevýhodnou polohu vedle Rakouska a Německa s vysokým počtem nakažených?
Podle mě je to výsledek těsné a dlouhodobě funkční spolupráce nemocniční laboratoře molekulární genetiky, našeho oddělení, epidemiologů a jihočeských nemocnic mezi sebou. Naše laboratoř začala covid vyšetřovat hned na začátku, jako druhá v republice za Národní referenční laboratoří. A velmi brzy se k ní přidali akademici. Proto jsme mohli nakažené i ohrožené lidi rychle diagnostikovat, včas podchytit jejich kontakty a tím pádem se covid nemohl v kraji tak rozšířit.

Odkud se v regionu vzala první ohniska epidemie?
Koronavirovou nákazu do jižních Čech nepřivezli lyžaři, ale hlavně pendleři z Rakouska a Německa a potom už buď Jihočeši ze svých cest do oblastí, kde je vysoký výskyt, kam patří nejen zahraničí, ale i Praha a nyní nově západní Čechy, nebo naopak nakažení z těchto oblastí přijedou s koronavirem k nám.

V poslední době jsou infekční oddělení spojována hlavně s nemocí covid-19. Kolik práce máte s dalšími infekcemi?
V současnosti už máme obvyklých infekcí opět víc než pacientů s covidem. Už tu leží první pacient s klíšťovou encefalitidou, léčíme průjmová onemocnění, zhruba před měsícem jsme tu měli velké množství mladých lidí s těžkými zápaly plic. Přišli s podezřením na covid, ale ukázalo se, že to je těžký zápal plic bakteriální, a nikoli virový.

Tušíte, kde k němu přišli?
Někteří mohli doplatit na to, že se nedostali k praktikovi. Čekali několik dní doma, jenže zánět mezitím pokročil a zhoršil se natolik, že přišli už s rozvinutým zápalem plic. Bylo to v době, kdy doznívala chřipková epidemie a začínal covid. V prvních dvou březnových týdnech měla většina pacientů, kteří k nám přišli, chřipku nebo její komplikace včetně těchto zápalů plic. A od poloviny března už začal být výraznější covid.

Jaký je rozdíl mezi nástupem chřipky a covidu?
Chřipka vás skolí během pár hodin, s vysokou horečkou, bolestí hlavy, svalů a velkou únavou se svalíte do postele a nikam nejdete. Když se nakazíte koronavirem, ještě několik dní celkem fungujete, pokašláváte a říkáte si – dneska si musím odpočinout, protože mi není dobře. Ale mezitím roznášíte tento nakažlivý virus ve svém okolí.

Kolik lidí u nás už může mít protilátky proti koronaviru?
Testování na protilátky proti koronaviru u nás teď probíhá. Ale třeba v Rakousku, kde epidemie začala dřív, zjistili, že protilátky má zhruba půl procenta populace. To je nebezpečně málo, když mluvíme o tom, že nákaza se přestane šířit, až když je v populaci kolem 70 procent lidí s protilátkami. Musíme to brát, že jsme naprosto netknutá skupina lidí, a připravit se na to, že koronavirus tu s námi může být ještě dlouho.

Není už informační smršť o koronaviru pro lidi spíš škodlivá?
Jednoznačně ano. Já třeba média sleduji krátce a jen jednou denně, protože každou hodinu přicházejí nové zprávy a nová nařízení, dneska je to takhle, zítra zase jinak. Negativní důsledky pak vidíme i na našich pacientech, kteří mají jen mírné potíže, ale pod vlivem mediální masáže a internetu mají pocit, že už sedí hrobníkovi na lopatě.

Cítíte podporu veřejnosti?
Obrovskou. Lidé se začali ke zdravotníkům chovat slušněji, doufám, že ne přechodně. Když komunikujeme s pacienty a jejich rodinami, vnímáme mnohem větší stupeň vstřícnosti a snahu domluvit se. Dlouhodobě se snažíme o partnerský vztah s pacienty, to znamená, že pacient a jeho rodina jsou součástí ošetřujícího týmu a podílejí se na rozhodování o diagnostice a léčbě, a v současné době se nám to daří lépe než jindy.

  • Nejčtenější

Policisté obvinili ženu z dvojnásobné vraždy v Budějovicích, obětí je i dítě

V souvislosti s násilným trestným činem, který se stal v sobotu v Českých Budějovicích, dnes kriminalisté obvinili z...

Matka poslala hygieniky do tábora na Písecku, ze stížností uznali plíseň

Neuklizený pokoj s roztrhanými matracemi, špinavé toalety a sprchy, plíseň nebo rezavá voda z kohoutku. To je příklad...

Mladý řidič motorky nezvládl předjíždění, po nárazu hlavou do zdi zemřel

Při dopravní nehodě u Vodňan na Strakonicku zemřel dnes odpoledne osmnáctiletý motorkář. Při předjíždění automobilu se...

Muž při amnestii odevzdal kanón, kterým střílela sovětská vojenská letadla

Přibližně 150 kilogramů těžký kanón přivezl jihočeským policistům muž, který využil zbraňové amnestie. Funkční zbraň se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školka dostala dotaci 140 tisíc, ředitelka si půlku rozpustila do platu

Více než 77 tisíc korun si podle policie přisvojila ředitelka mateřské školy z Jindřichohradecka. Tam přišlo celkem 140...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Správnou technikou dýchání můžeme předejít i bolesti zad, radí fyzioterapeut

Premium Dýchání je provázané s tím, jak se člověk cítí. „Propojení dechu a emocí je neuvěřitelné,“ říká uznávaný fyzioterapeut...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Ohrožení rybáci si oblíbili umělé ostrovy na Lipně, mají tam 14 mláďat

Velmi příjemné překvapení čekalo na vědce z Jihočeské univerzity a Biologického centra AV ČR, kteří zkoumají populaci...

Lékař, co dýchá za druhé. Sám se podruhé narodil a opět zachraňuje životy

Premium Přední budějovický kardiolog Bohuslav Kuta zachraňuje životy a při náročných operacích v celkové narkóze žije a dýchá...

Auto se na přejezdu střetlo s vlakem. Zraněný je řidič i dvě děti

Vážná nehoda se stala v pátek krátce před půl třetí odpoledne na železničním přejezdu v Holubově na Českokrumlovsku....

Most přes Orlík je opět památkou, na demolici se tak nejspíš nedostane

Ministerstvo kultury prohlásilo za památku přes 130 let starý železniční most přes Orlík u Červené na Písecku. Správa...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Blbé komentáře a narážky se snažím nevnímat, říká Natálie Grossová

Osmnáctiletá Natálie Grossová promluvila o negativních komentářích na sociálních sítích i o slavném příjmení, které by...