Výsledky výzkumu dvoučlenného týmu by se mohly časem odrazit i ve výuce. Holata by rád dětem přiblížil podmínky sovětských gulagů pomocí interaktivní simulace ve virtuální realitě. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Chci dětem ve školách ukázat, jak to chodilo v gulagu, říká archeolog

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Šest dní mu trvalo, než pěšky zvládl ujít dvacetikilometrovou trasu k sovětskému gulagu v sibiřské Mramorové soutěsce. Archeolog Lukáš Holata společně s kolegou Radkem Světlíkem jako první podrobně mapovali část sovětského lágru Borlag, kde byli ještě dlouho po válce držení vojáci německého wehrmachtu.

„Ta hrstka ruských turistů, která tam míří, zpravidla ani netuší, že se zde na konci 40. let těžil uran pro první sovětskou jadernou bombu. Gulag je poměrně dobře zachovalý právě i díky tomu, že je tak špatně dostupný,“ vysvětluje Holata s tím, že výsledky výzkumu přetavuje v unikátní výukový projekt.

Při něm si děti pomocí virtuální reality vyzkouší běžný život v sovětském lágru. Ze záběrů z expedice obou archeologů nedávno vznikl také krátký dokumentární film. Celou výpravu finančně i organizačně zaštítilo sdružení Gulag.cz, a to včetně vývoje projektu, který by měl později zamířit do škol. Ten vzniká také ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou.

Svým způsobem jsme si nasimulovali podmínky gulagu na vlastní kůži. Poslední den nám dohromady zbyla jedna čínská polévka. Zhubl jsem tam celkem osm kilo, kolega dokonce patnáct.

Lukáš Holata

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se