Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Dvě firmy rostou a vytvoří na jihu Čech desítky pracovních míst

  • 1
Před dvěma lety to bylo 6,5 miliardy korun, loni jen 354 milionů. Objem investičních záměrů, které agentura CzechInvest v roce 2017 do regionu dojednala, výrazně klesl. Státní příspěvková organizace pomohla firmám Ypsotec a efko cz.

Zkolaudováno už mají, nyní začínají stěhovat. Dvoupatrovou výrobní halu postavila v Táboře firma Ypsotec. Rozšiřuje se díky novým zákazníkům, kvůli nimž nestíhá plnit výrobu.

Společnost investuje 140 milionů korun a v nové hale vytvoří 20 pracovních míst. Její stavba je jedním ze dvou investičních záměrů, které vloni do Jihočeského kraje domluvil CzechInvest, státní agentura pro podporu podnikání a investic podřízená ministerstvu průmyslu.

Pro táborský závod firmy Ypsotec jde o největší akci od jejího příchodu v roce 2005. Poslední větší zásah zde firma provedla v roce 2012, kdy postavila halu. Nyní má hotovou další.

Zákazníky mají v Lichtenštejnsku

„Ze 140 milionů korun půjde minimálně sedmdesát do nových technologií. Zbytek pokryje výstavbu nové haly. Už máme zkolaudováno a teď začíná první fáze přesouvání,“ poznamenal manažer Marek Layer.

Ypsotec v Táboře vyrábí díly z mosazi, hliníku nebo titanu. Hlavním odběratelem je průmysl v oblastech pneumatických systémů, techniky pohonů a pomocný stavební průmysl. Zákazníky má ve Švýcarsku či Lichtenštejnsku.

Srovnání

354 milionů korun je částka za dva dojednané investiční záměry za rok 2017 v kraji

6,5 miliardy korun je částka za 8 dojednaných investičních záměrů za rok 2016 v kraji

Podnik uzavírá nové kontrakty, získává další zákazníky, a tak se rozhodl svou výrobu na jihu Čech rozšířit.

„Kapacitně nestíháme, nové výrobky budou vznikat právě v dokončené hale,“ vysvětlil Layer.

Na celý projekt má společnost několik let. Během té doby vytvoří dvacet až pětadvacet pracovních míst. Část už firma s loňským obratem zhruba sto milionů korun nabrala. Teď je musí na práci připravit. Nyní zaměstnává asi 85 lidí.

Jednání trvají týdny i roky

Druhým záměrem, který CzechInvest na jihu Čech dojednal, je akce společnosti efko cz za 214 milionů korun. Firma, jež vyrábí a prodává zeleninu v konzervách, vytvoří také dvě desítky nových míst. Nyní zaměstnává stovku lidí. MF DNES se nepodařilo ředitele podniku zkontaktovat. „Mám informaci, že chtějí rozšiřovat,“ řekl ČTK starosta Veselí nad Lužnicí Ladislav Sýkora (ANO).

Podle výroční zprávy měla loni firma tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží v hodnotě 351,5 milionu korun. Zisk po zdanění dosáhl 9,25 milionu.

Druhý výrobní závod chtěla ve spolupráci s CzechInvestem stavět společnost s.n.o.p. cz. Od záměru ale v jižních Čechách ustoupila. Písečtí zastupitelé loni v létě sice posvětili, že radnice prodá pozemky o rozloze deset hektarů za asi 35 milionů korun, ale k prodeji nakonec nedošlo. „Důvodem byl fakt, že by museli novou halu postavit v krátkém časovém termínu,“ vysvětlil písecký místostarosta Josef Knot.

„Jihočeský kraj se na počtu investic dojednaných do Česka v roce 2017 podílel 1,9 procenta,“ okomentovala mluvčí CzechInvestu Petra Menclová.

Číslo se proti loňskému roku výrazně snížilo. V roce 2016 totiž agentura na podporu podnikání a investic dojednala na jih Čech celkem osm záměrů za 6,5 miliardy korun. Tehdy se region na celkovém počtu podílel dokonce osmi procenty.

„Dojednávání každého záměru je dost specifickou a individuální záležitostí. Některá jednání trvají velmi krátce, tedy měsíce či týdny. Jiné se táhnou i roky. Obecně lze říct, že je CzechInvest takovým hlavním kontaktním místem pro investora, jenž chce buď nově vstoupit na český trh, nebo, pokud zde již působí, chce dále expandovat,“ popsala Menclová.

Agentura tak pomáhá najít vhodnou lokalitu pro umístění záměru a zprostředkovává jednání s dalšími partnery ze státní správy, místní samosprávy nebo akademické sféry. „Pomáháme najít subdodavatele, a když je třeba, i zprostředkujeme státní investiční podporu,“ dodala mluvčí.