Nový asfalt v Budějovické v Táboře vydržel jen měsíc. Prasklo staré potrubí

  9:10aktualizováno  9:10
Rušnou Budějovickou ulici v Táboře čeká letos další uzavírka. Práce na druhé etapě zaberou minimálně půl roku a budou stát 27 milionů korun. Kus nedávno opravené části je opět rozkopaný.

Je to přesně měsíc, co byla zprovozněna část opravené Budějovické ulice. Nyní je opět rozkopaná. | foto: David Peltán, MAFRA

Asfalt ještě ani neztratil svou černou barvu a už ho kus chybí. Na vytížené Budějovické ulici v Táboře tak motoristé několik posledních dnů přejíždějí přes vyfrézovanou část jen provizorně vysypanou.

U křižovatky s Bílkovou ulicí přitom rozsáhlá rekonstrukce skončila teprve v polovině prosince. Jenže pod novým povrchem prasklo o víkendu potrubí, a tak musela část komunikace pryč.

Spoustu obyvatel to zarazilo. „Moc tomu nerozumím. Když to tady dodělali, tak by mělo být vše v pořádku,“ reagoval Ivan Kaše z Pražského sídliště.

Jenže v místě poruchy pod novým asfaltem ještě zůstalo staré potrubí, které nevydrželo letošní mrazy a teplotní změny.

Oprava Budějovické ulice

Na dřívější velkou opravu Budějovické před 40 lety už si pak vzpomenou jen pamětníci. Silnice je pro Tábor jednou z nejdůležitějších a prochází městem z východu na západ jako magistrála. Postupně bude následovat kompletní rekonstrukce dalších úseků. Dál ke Křižíkovu náměstí, pak mezi Purkyňovou a Chýnovskou. Součástí je vždy výměna vodovodu a kanalizace či plynofikace.

„Stalo se to v místě, kde končila první etapa rekonstrukce Budějovické a bude navazovat další. Nový asfalt tuto část při spojování překryl, není to rozhodně tak, že by se zapomnělo na výměnu vodovodů a kanalizací,“ vysvětlil tajemník radnice Lubomír Šrámek.

Na Budějovickou se letos silničáři opět vrátí. Budou pracovat v úseku mezi Bílkovou a Havlíčkovou ulicí. Práce skončily pouze na první etapě a už nyní je naplánovaná první část té druhé.

„Pokud bude vše postupovat podle plánu a podaří se akci vysoutěžit, tak předpokládáme, že začneme do konce první poloviny roku,“ informoval před časem Pavel Stolař, vedoucí oddělení přípravy a realizace investic táborské radnice.

Bude to opět znamenat několikaměsíční omezení. Projektant akci naplánoval na 32 týdnů, což vychází až do listopadu. „Na konci února bychom chtěli v radě schválit vyhlášení výběrového řízení na tuto část,“ navázal starosta Štěpán Pavlík (Tábor 2020).

Úsek čeká kompletní obnova. „Havlíčkova by ale měla zůstat průjezdná,“ upozornil vedoucí oddělení Stolař. Pro Tábor to bude jedna z největších investic tohoto roku. Odhadované náklady jsou 27 milionů korun.

„Počítáme, že tato etapa bude méně náročná, co se týká dopravních omezení,“ řekla místostarostka Michaela Petrová (Jinak!). Další část má pokračovat v roce 2020, kdy se má dostat na část od křižovatky s Havlíčkovou ulicí za první vjezd do polikliniky.

Podle Karla Hotového, vedoucího odboru investic táborské radnice, bude celá druhá etapa pracná. Přípojky vody, kanálu a nově také plynu vedou do nemovitostí po obou stranách.

„Je to pomalá ruční práce při zachování zásobování domů vodou a funkční kanalizací. Pod přípojkami v celé délce budou E.ON, Cetin, Nej.cz měnit a pokládat své sítě,“ informoval Hotový.

Zajímavé je, že v celé Budějovické je poměrně nový asfalt. Jihočeský kraj ho tam nechal v roce 2017 položit i přesto, že už byla v plánu kompletní rekonstrukce ulice. Vozovka tam ale na druhou stranu připomínala tankodrom, takže si motoristé oddechli.

Tamní podnikatelé a obyvatelé jsou s rekonstrukcí smíření. „Máme za sebou první etapu a výrazně to náš obchod nepoznamenalo. Věříme, že přežijeme i další pokračování,“ reagovala jedna z prodejkyň v obchodu s kotli.

Na radnici původně předpokládali, že práce v Budějovické začnou ještě do konce května. Nakonec to bude zřejmě o několik týdnů později. Hotový vysvětlil, že důvodem je to, že v polovině března začne vodárenská společnost řešit výměnu kanalizace na Parkánech.

„Po dobu přibližně tří měsíců budou Parkány zcela uzavřené. Výkopy budou až do šesti metrů. Následně položí správa a údržba silnic nový asfalt. To zabere odhadem dva týdny. Budeme se snažit, aby byl souběh obou akcí co nejkratší, i když z hlediska motorové dopravy by to příliš komplikované být nemělo,“ konstatoval Hotový. Vozidla jedoucí na Parkány značky odkloní už na Píseckém rozcestí směrem na most přes Jordán a Čekanice.

Autor:

Nejčtenější

Chlapec jel na kole do školy a nedal přednost, srážku s autem nepřežil

Chlapec na kole vyjížděl z vedlejší silnice u Zbelítova na hlavní a střet se s...

Na silnici II/121 u Milevska na Písecku ráno zahynul chlapec, který jel na kole do školy. Při odbočování na hlavní...

Úsek D3 do Ševětína je otevřený, až do Rakouska pojedou řidiči v roce 2024

Pondělní dopoledne patřil nový úsek dálnice D3 slavnostnímu otevření, zhruba v...

Ředitelství silnic a dálnic slavnostně otevřelo část dálnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem na Českobudějovicku. Úsek je...

Převrácený tahač shořel i s převáženým strojem, řidič zemřel v kabině

Řidič kamionu, který nedaleko Vodňan sjel ze silnice, na místě zemřel.

S požárem kamionu ráno bojovali jihočeští hasiči na silnici I/20 u Libějovic na Strakonicku. Vůz vyjel mimo silnici,...

Už nikdy nikoho neudeřím, řekl muž, který dostal za zabití pěstí devět let

Soud (ilustrační foto)

Úhrnný trest devět let vězení uložil českobudějovický krajský soud třicetiletému muži za zabití návštěvníka diskotéky...

Trolejbus naboural do sloupu v Českých Budějovicích, zranilo se osm lidí

Trolejbus narazil do sloupu u multikina v Českých Budějovicích (24. června 2019)

Trolejbus sjel ráno na českobudějovickém sídlišti Máj ze silnice a narazil do sloupu. Jeho řidička pravděpodobně strhla...

Další z rubriky

Ve výzkumu kvality života si kraj výrazně polepšil, brzdí ho jen platy

Otáčivé hlediště v zámecké zahradě v Českém Krumlově.

Jižní Čechy jsou druhým nejpřívětivějším krajem v Česku. Ve výzkumu Místo pro život pro rok 2019 dopadl lépe jen...

Trolejbus naboural do sloupu v Českých Budějovicích, zranilo se osm lidí

Trolejbus narazil do sloupu u multikina v Českých Budějovicích (24. června 2019)

Trolejbus sjel ráno na českobudějovickém sídlišti Máj ze silnice a narazil do sloupu. Jeho řidička pravděpodobně strhla...

V Táboře se hledá viník velkého sesuvu půdy, který po bouřce zničil auto

Sesuv půdy po bouřce poničil auto v lokalitě Na Bydžově v Táboře.

Co stálo za velkým víkendovým sesuvem zeminy v Táboře, který po přívalovém dešti zasypal zaparkované auto? Špatný odtok...

Najdete na iDNES.cz