Město slunce vyrostlo na přibližně 118 hektarech na jižní straně Heerhugowaardu a zároveň přiléhá k nedalekému Alkmaaru. Jeho součástí je také rekreační Luna Park, který nabízí kromě procházek v lese a po lukách také koupání. Rozlohu má 30 hektarů.
Sluneční město si klade za cíl vyprodukovat co nejméně oxidu uhličitého a být energeticky soběstačné. To se jeho obyvatelům skutečně daří.
Sluneční městečko |
V tomto městečku si žádný dodavatel elektřiny neškrtne. Na střechách všech domů jsou solární fotovoltaické panely, v obci také stojí několik větrných turbín a využívá se zde i geotermální energie.
Projekt skutečně soběstačného a udržitelného města byl zahájený v roce 1993 a dokončen o tři roky později. Sluneční město vytváří 10 MW energie z větru a slunce. Také využívá přírodní vodní filtrační systémy a jsou zde systémy na zachycování dešťové vody. Sluneční město vzniklo jako odpověď na globální oteplování.
Součástí projektu byla i revitalizace jezera. Nyní je voda v jezeře čištěná přirozenou cestou.
Kdo je Ashok Bhalotra
Indický architekt a urbanista Ashok Bhalotra (1943) se po studiích v Indii vydal pracovat do Kuvajtu a poté působil čtyři roky v Paříži. V roce 1971 se usadil v Nizozemsku v Rotterdamu.
Zde se věnuje plánování, urbanismu, architektuře a krajinné architektuře. Kromě projektů v Nizozemsku má také zakázky v zahraničí. Ashok Bhalotra se stal známým díky svému návrhu rezidenční čtvrti v městě Kattenbroek s pěti tisíci byty na severu okresu Amersfoortu.
Druhým nejslavnějším návrhem je čtvrť Skoatterwâld ve východní části města Heerenveen, která se začala stavět v roce 1998. Třetím největším úspěchem indického architekta je Sluneční město, které leží na jižní straně obce Heerhugowaard.