Diskuse k článku

Rekonstrukce bytu dle nového stavebního zákona

Máme za sebou prvního půl roku platnosti nového stavebního zákona (zákon č. 183/2006 sb.). Co všechno se změnilo z pohledu stavebníka? Pojďme se na věc podívat na příkladu rekonstrukce bytu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

nasrat

Některý úřadtak,jiný jinak=zákony na ho.no.

A navíc, tolik papírování nebylo ani při stavbě Karlova mostu, jako je při výměně okna. Jděte se vycpat, jediným výsledkem bude, že lidé nebudou úřady "obtěžovat" a všechno si udělají podle svého a bez štemplů  TZV. NAČERNO.Jinak se v této zemi totiž nedá udělat vůbec nic a to ještě prý máme málo úředníků....:-©8-o:-©

0/0
24.8.2007 10:56

paskudilek

zase kecy, bludy

:-/

0/0
23.8.2007 17:21

bambus_trambus

Re: zase kecy, bludy

Fascinuje mě drzost redaktorů. Tento článek není zdaleka první, který obsahuje zásadní formální chyby a nedostatky, které jednounačně matou budoucí investory. Kdybych se jako zákona neznalý stavebník řídil těmito radami a posléze zjistil svou blbost, zvažoval bych přinejmenším ostrý dopis redakci. Věty typu: "Ohlášení vám zjednoduší práci a ušetří čas" bych byl ještě jakž takž schopen překousnout (i když je to opravdu nesmyl) Ale to, že si ta pisatelka zákon a vyhlášku evidentně pročte a vypíše z ní blbosti, nebo věci které v ní ani nejsou, mě skutečně dokáže až rozčílit.

0/0
24.8.2007 6:51

paskudilek

Re: Re: zase kecy, bludy

ahoj:-), přesně tak, mně už se někdy nechce na ty nesmyslné články ani reagovat. Ale to by se musel člověk pořád jen rozčilovat.

0/0
24.8.2007 12:15

app

Jednodušší?

Když vidím nějakého pisálka psát, že podle nového zákona má být něco "jednodušší", musím se trpce zasmát.

Na stavbu pergoly 3x3m ode mne chtěl SÚ souhlas všech majitelů sousedních pozemků - tedy i obce a správy silnic, navíc chtěl energetiky a telekom.

Pak by se býval nakonec spokojil jenom s tím sousedem, který byl k pergole nejblíže, smůla byla ta, že ty lidi tam 20 let nebyli a po telefonním sdělení, že bychom jim "pergolou omezovali osobní svobodu" souhlas nedali. A úředník si na něm trval i za cenu toho, že by to šlo do územního řízení - tzn. dokumentace s kulatým razítkem, energetiky, životní prostředí......

Když jsem mu namítal, ať se na to vys..., že s tím bude mít akorát práci, mi sdělil: "Já s tim žádnou práci navíc nemám, to jenom vy zaplatíte projektanta, 1000 Kč poplatek, seženete si ty energetiky, souhlas ze životního prostředí...."

Prostě, když je úředník d€bil, je pro něj novej stavební zákon skutečnej ráj!!!

0/0
23.8.2007 15:18

venomacek

Re: Jednodušší?

no, mohls na tom být hůř...  mohli chtít vliv na jadernou energetiku státu ;-D

0/0
23.8.2007 15:38

Roumen

Re: Jednodušší?

Letos jsem se poprve v zivote dostal do situace, kdy jsem mel plany, firmu, penize, souhlas vsech sousedu a spoustu jinych blbosti a stavba se nekonala, protoze se zadrhla na urednim simlu. :-/ Ted se to trochu hnulo, takze koncem zari snad povoleni dostanu...stavet asi budu v zime. ;-O

0/0
24.8.2007 10:08

gapok

Autorka článku je neprofesionál

Absolutně zavádějící příspěvek, autorka asi vůbec nezná nový stavební zákon. Kupř. prováděcí vyhláška k aut. inspektorům je platná od 1.1.2007. Další se nepřipravujjí. Dále: není pravda že na stavby svépomocí postačí stavební dozor, na stavby pro bydlení svépomocí potřebujete stavbyvedoucího. Stavba rodinného domů může být také na ohlášení a přece může být postavena svépomocí - na rozdíl od mínění autorky textu.

Proč se autorka neporadí s odborníkem, má patent na rozum?

0/0
23.8.2007 14:22

salinka

okna

Ano souhlasím s příspěvky. Ale co článek zapomněl zmínit je, že pokud sice rekontruujete byt v rámci měnších úprav, že nepotřebujete ani ohlášku ani povolení, ale pokud měníte dvěvěná okna za plastová i téže barvy, musíte mít povolení. Plno lidí ho určetě nemá, když si mění okna!

0/0
23.8.2007 13:31

mattonka

Re: okna

což je ovšem tragédie. Po zkušenosti se stavebním a kastr(of)álním úřadem kvůli stavbě septiku se jim fakt nedivím, že s takovou drobností, jako je výměna oken nikam nechodí.

0/0
23.8.2007 13:38

salinka

Re: Re: okna

No já bych to udělala stejně. Ale rekonstrukci budeme platit z úvěru a oni to přiblblé povolení musí mít. Kdybych jim neřekla, že je budu měnit, udělala bych líp.:-(

0/0
23.8.2007 14:03

joey999

Re: okna

Ano to je pravda. Pokud se mění dřevěná okna za plastová, musí se vyřizovat stavební povolení, což je logické. A lidi na to kašlou, jako třeba teď náš soused. Jen jsem zvědav, jestli ho bonzne jiný soused, který to má v obliběRv.

0/0
23.8.2007 16:17

dinotopia

Re: Re: okna

na výměnu dřevených oken za plastová nemusí být ani povolení ani ohlášení. Toto mi sdělili před 14 dny na stavebním úřadu, protože jsem právě minulý týden vyměnila.

0/0
27.8.2007 16:11

RoninW

Zajímalo by mě kolik autor letos vyřídil ohlášek?

asi žádnou jinak by nevypustil z pera toto:

Ve většině případů pak úřad požaduje ohlášení, což i tak ušetří čas (oproti původně požadovanému povolení).

Obsah dokumentace na ohlášení a stavební povolení je totožný! Je jen použito jiného formuláře, kde jsou ovšem ty samé věci jen jinak napsané. Samotné ohlášení skoro nikdy není rychlejší a nikdy není jednodušší.  Po několika akcích jsem se na místním SÚ dohodl, že Stavební povolení je pro investora vlastně jednodušší a v podstatě rychlejší. Ohlášení se stalo prakticky nepoužitelnou věcí a může vyhovovat tak maximálně developerům při hromadné akci, ...ale to je na delší povídání.

0/0
23.8.2007 10:45

joey999

Re: Zajímalo by mě kolik autor letos vyřídil ohlášek?

no já jsem letos sice žádné stavební povolení ani ohlášku nevyřídil, ale protože jsem rekonstruoval byt, tak jsem se o to trochu zajímal.

Ohláška má výhodu v tom, že k ní nepotřebuji nákres od autorizované osoby a můžu si jej udělat sám. Jinak tam opravdu chtějí ty stejné věci jako u stavebního povolení. Podle mě ohlášení může a nemusí být rychlejší či jednodušší, určitě bych ho zcela nezatracoval. Ale je pravda, že taky zabere spoustu času a vyřizování.

V mém případě to dopadlo tak, že můj stavební úřad mi sdělil, že pokud koupelna zůstane koupelnou tak žádné povolení či ohlášení nepotřebuji. V zásadě je pouze zajímá, zda se zasahuje do nosných částí nebo se mění zásadním způsobem využití místností nebo bytu.

Důležitá info z článku je, že každý SÚ přistupuje k rekonstrukcím jinak!

0/0
23.8.2007 11:58

bambus_trambus

Re: Re: Zajímalo by mě kolik autor letos vyřídil ohlášek?

To je s odpuštěním blbost jako brno. Obsah a rozsah dokumentace pro ohlášení a stavební povolení je totožný (viz. vyhláška 499/2006) to znamená že musí!!! být zpracován oprávněnou osobou.

0/0
24.8.2007 6:42

joey999

Re: Re: Re: Zajímalo by mě kolik autor letos vyřídil ohlášek?

hm tak je to tak. Každopádně podle starého SZ to tak nebylo, protože asi rok či dva zpátky jsem něco vyřizoval na SÚ a sami po mě chtěli k ohlášce jen můj nákres.

V tom případě ohláška ztrácí svůj smysl.

0/0
24.8.2007 9:24

drum69

Re: Re: Zajímalo by mě kolik autor letos vyřídil ohlášek?

Kdysi stačil k ohlášce náčrtek plánované stavby a nyní je potřeba mít na každou ohlášku detailní dokumentaci s kulatým razítkem. Stavební úřad si vyložil Stavební zákon 183/2006 Sb.  následně:

-  § 2 odst. 4 Pokud se v tomto zákoně používá pojmu stavba, rozumí se tím .. změna dokončené stavby.

-  § 104 odst. 2 Ohlášení stavebnímu úřadu vyžadují a) stavby pro bydlení a pro rekreaci do 150 m2 zastavěné plochy, ..

- § 105 odst. 2 U staveb uvedených v § 104 odst. 2 písm. a) až d) se k ohlášení dále připojí projektová dokumentace.... a ta je definována v  § 105 odst. 5 - vyhláška č. 499/2006Sb

Z toho vyplývá, že každá práce na domě vyžaduje projektovou dokumentaci zpracovanou autorizovanou osobou, protože vždy jde o změnu dokončené stavby. To samé se vztahuje i na stavení úpravy § 104 odst. 2 písm. a n). Zákon sice podrobnou dokumentaci nevyžaduje, ale stavební úřad ano (právě mi přišel dopis od SÚ - chtějí dokumentaci s kulatým razítkem).

0/0
24.8.2007 12:26

gapok

Re: Zajímalo by mě kolik autor letos vyřídil ohlášek?

souhlasím. Jenom připomínku: Formulář na ohlášení i stavbení povolení je totožný (příloha č.1, vyhlášky č.499/2006Sb.)

0/0
23.8.2007 14:25

Najdete na iDNES.cz