Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Bydlet můžete rychle a levně. Na výběr jsou nejen montované domky

Ceny bytové výstavby šplhají do astronomických výšin. Proto nepřekvapí, že zelenou dostává prefabrikovaná výstavba rodinných domů, která skýtá řadu předností.

Patrový dům Natura Floor 6x9 – moderní bydlení pro tříčlennou rodinu s otevřenou galerií a velkoformátovým oknem. Díky přídavným modulům lze dispozici rozšířit až na 7 + kk. | foto: Natura Space CZ

Montované dřevostavby, modulární výstavba i jednoduché mobilní domky vám nabídnou efektivní řešení, které bude rychlé a cenově přijatelné. Modulární výstavba umožňuje dům dodatečně zvětšovat či upravovat podle momentálních potřeb rodiny.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Základní modul menších domů si můžete nechat přivézt hotový na korbě náklaďáku. Pokud vám to stále připadá složité, zvolte mobilní dům na kolečkách.

Konstrukční panely, případně ucelené moduly jsou sestavené na míru z různých materiálů (dřevo, ThermoWood, lisovaná sláma, ocel, trapézový plech, lehký keramický beton) a mají zpravidla už z výroby vytvořené otvory pro okna, dveře, kompletní elektroinstalaci a vzduchotechniku.

Čím méně se do konstrukce zasahuje na místě, tím je výstavba rychlejší, přesnější a energeticky efektivnější. V případě montovaných dřevostaveb lze dosáhnout i úrovně pasivního domu.

Dopravní kontejnery

„Je to dobrodružství jako na moři / uzamykati se v laboratoři…“ Tyto zvukomalebné verše najdete v básnické skladbě „Edison“, kterou napsal Vítězslav Nezval na podzim 1927. Zcela jiným dobrodružstvím je ovšem bydlení v námořním dopravním kontejneru. I když, je to ještě dnes dobrodružství? Vlastně jde o prověřenou variantu levného alternativního bydlení.

Díky velmi nízké pořizovací ceně námořní kontejner představuje nejen ekologickou alternativu, ale také lákadlo pro podnikavé obchodníky. Jeho výška se pohybuje od 197 do 270 cm, šířka od 209 do 235 cm, standardní délky jsou přibližně šest nebo dvanáct metrů.

Kvalita může být velmi rozdílná a od ní se odvíjí také cena. Použitý dvanáctimetrový kontejner lze při troše štěstí pořídit v českém bazaru již za 30 nebo 40 tisíc korun, za obytný kontejner však zaplatíte rozhodně více než 50 000 Kč.

Stále to ovšem bude skvělá cena pro levný start do života. Obchod s obytnými kontejnery nejvíce kvete v Číně. Tam lze sehnat nový obytný kontejner, který je už vybaven v moderním západním designu. Jeho vyjednávací cena je pochopitelně ve vyšší kategorii, počítejte zhruba 200 až 400 tisíc Kč.

Hlavní nevýhodou bydlení v kontejneru je, že po vložení tepelné izolace a vnitřního pláště zůstane interiér opravdu úzký. Proto se jako logické řešení nabízí propojit více kontejnerů a rozšířit prosklení, případně základní modul nezatepleného kontejneru rozřezat a použít jen jako polotovar pro vlastní výstavbu.

Tím ovšem probudíte dosud spícího „úředního šimla“. Z pohledu českého stavebního zákona je obytný námořní kontejner výrobkem plnícím funkci bydlení (který žádné schválení stavebního úřadu nevyžaduje), zatímco atypický dům složený z více kontejnerů se již stává běžnou stavbou, kterou je nutné řádně ohlásit a vyčkat na vydání územního rozhodnutí.

Sázka na jistotu

Pokud hodláte vsadit na dražší, ale přece jen léty prověřené tradiční pojetí, nabízí se vám technologie montované dřevostavby. Její panely tvoří pečlivě zateplený „sendvič“ se všemi potřebnými otvory a instalacemi.

V současnosti není problém sestavit z těchto panelů hrubou stavbu domu během tří týdnů. Díky kvalitní tepelné izolaci dosáhnete bez potíží na nízkoenergetický, případně i pasivní standard.

Lehký keramický beton tvoří základ modulů Technos, z nichž postavíte hrubou...

Lehký keramický beton tvoří základ modulů Technos, z nichž postavíte hrubou stavbu za jediný den. Levná a variabilní výstavba, opláštění dřevem.

Klasickým postupem je stavebnice pečlivě připravená již v továrně. Prefabrikované panely se všemi funkčními výřezy se odvážejí na stavbu, kde z nich realizační firma během několika hodin poskládá masivní celodřevěnou konstrukci. Na tu se aplikují okna, dveře a veškeré instalace přesně podle projektu.

Kompletní realizace stavby na klíč ve vysoké kvalitě by měla být hotova do čtyř měsíců. Je ovšem možný i jiný postup, například sloupková konstrukce, která se do konečného tvaru montuje až na místě stavby (americká technologie Two by Four).

Tento postup výstavby je pracnější, trvá déle, ale může přinášet rovněž vynikající výsledky. Přijde vám vhod v případě, že si nejste jisti některými detaily stavby. Umožňuje do poslední chvíle přizpůsobit řešení na míru.

Ať už zvolíte jakoukoli technologii montované dřevostavby, jistotu kvalitního provedení vám může zprostředkovat Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) – profesní organizace, která sdružuje firmy prověřené certifikací Dokument národní kvality.

Ať žije ekologie

Chcete bydlet zdravě v souladu s přírodou? I to vám dokáže splnit modulová výstavba. Příkladem budiž koncept Natura Space, který vznikl na severu Čech před deseti lety. Domy stavěné tímto systémem jsou založeny na zemních vrutech a základový rošt domu tvoří modřínové trámy, jež jsou součástí konstrukce. Životnost modřínových trámů je přes 80 let a po celou tuto dobu nevyžadují žádnou další údržbu.

Existuje prostorný a pohodlný „mobilheim“? Posuďte sami, jestli splňuje vaše...

Existuje prostorný a pohodlný „mobilheim“? Posuďte sami, jestli splňuje vaše nároky například domek Family 12×4 metry.

Domy Natura Space využívají dnes již tradiční americkou technologii SIPs (Structural Insulated Panels), která je učena především pro výstavbu nízkoenergetických domů (jádro panelu z expandovaného polystyrenu, plášť z OSB desek). Základ stavby zde tvoří plně vybavené prefabrikované jádro se všemi potřebnými instalacemi.

Domy jsou projektovány tak, aby dosahovaly optimálních tepelných zisků ze slunečního záření a umožňovaly úpravy ve stylu „rostoucího domu“ i za plného provozu domácnosti. Technologie zakládání na zemních vrutech ve spojení s modulovou výstavbou je natolik pružná, že to umožňuje.

Další zajímavé články a návštěvy najdete v časopise Domov.

Autor:
  • Nejčtenější

Za Prahou koupili vzorový dům. Po čase zjistili, že jim nevyhovuje

Kateřina s manželem a malými dvojčaty zatoužili po bydlení za Prahou. Po dlouhém hledání koupili dům, který sloužil...

Koupili, co bylo. V Králově Dvoře mají skvělý kaskádovitý rodinný dům

Pasivní dřevostavba v Králově Dvoře na Berounsku vyrostla na zajímavém svažitém pozemku, který by leckoho odradil....

Boj o každý centimetr v dětském pokoji se špatnou dispozicí skončil vítězně

Dvě děti v jednom pokoji dokážou pořádně zkomplikovat situaci jak rodičům, tak architektům. Zejména když je plocha...

Byty s výhledem na Hrad a Vltavu jdou na dračku. Ale stále je lze najít

Luxusní byty v Praze nabízí téměř vždy skvělé výhledy. Ten nejkrásnější a nejvíce ceněný je na Pražský hrad, případně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S odchodem dětí se rozhodli pro nový dům, konečně podle svých představ

Když děti dospějí a založí vlastní rodinu, jen málokdo dostane odvahu a pořídí si nové bydlení, které respektuje jeho...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Jak proměnit půdu v obytné podkroví. Pozor hlavně na vhodnou izolaci

Půdní prostory slouží v řadě rodinných domů a chalup jako skladiště nepotřebných věcí. Chcete to změnit? Pokud...

Zvolte Stavbu roku, na výběr máte 33 novostaveb i rekonstrukcí

O titul Stavba roku 2021 soutěží třicet tři projektů, které postoupily do nominačního kola. Další dvě nominace jsou...

Dům, který stojí na kontrastech, postavili i pro své autoveterány

Podstatou architektonického návrhu rodinného domu v německém okrese Paderborn jsou kontrasty mezi otevřenými a...

Fólie mezi skly zastaví i desetikilogramové kladivo, ale také hluk

Značná část zlodějů jde „oknem“. Ohroženi jsou zejména obyvatelé bytů v přízemí nebo v rodinných domech. Jenže mnoho...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...