Chatka s plochou pouhých 12 m2 nabízí ložnici, kuchyň, sprchu, toaletu i technickou místnost. A také impozantní výhled do okolí, který si lze užít i z malé terasy (5 m2).
Na počátku byla snaha o umístění toho nejnutnějšího, co jeden či dva lidé potřebují ke komfortnímu přenocování uprostřed přírody, na co nejmenší plochu.
„Chtěli jsme však poskytnout lidem nejen střechu nad hlavou, ale také teplo kamen, nezbytné hygienické zařízení a komfort kuchyně. To vše přizpůsobeno tomu, aby chatka obstála stejně dobře v pusté krajině i v obytné zástavbě. Důraz jsme kladli zejména na propojení vnitřního prostoru s tím vnějším. Už v průběhu návrhu bylo jasné, že chatka bude spíše hledat místo, kde se usadit a rozhlédnout do kraje, než cestovat z místa na místo,“ říká Daniel Rohan z ateliéru DDAANN.
Ten chatku, kterou lze v některých oblastech postavit i bez stavebního povolení, navrhl společně s kolegou Danielem Baudisem. Celý projekt by však nevznikl bez vize Lukáše Otevřela, který o takovém minidomku už dlouho snil.
Dřevostavba, kterou zvládne i kutil
Jednopodlažní chatka s rozměry 2,5×5 metrů je řešená jako montovaná dřevostavba založená na základovém roštu ze smrkových KVH trámů kotveném do rostlého terénu pomocí zemních vrutů.
Její koncept je založený na principu stavebnice tak, aby ji bylo možné postavit ve dvou až třech lidech. Jako základní materiál jsou proto použity desky z překližovaného masivního smrkového dřeva. Váha jednotlivých dílců se pohybuje kolem 80 kilogramů.
„Prefabrikované panely jsou opracovány a připraveny v nábytkářském standardu tak, aby je za pomoci běžných nástrojů a nářadí dokázal snadno smontovat každý zručnější domácí kutil svépomocí,“ popisuje architekt Daniel Rohan.
Terasa i fasáda jsou z modřínového dřeva ošetřeného olejovou lazurou. Pro odvětrávání je ve fasádě na severní stěně vytvořený kruhový větrací prostup. Na plochou střechu s minimálním spádem byl položený hliníkový plech s jemnou vlnou v antracitově šedém odstínu, který koresponduje s barevným laděním celé stavby.
Chatka je z přední strany pohledově rozdělena velkoformátovým fixním zasklením, které je právě s ohledem na snadnou montáž kvůli vysoké váze skla tvořené ze tří samostatných segmentů.
Vybavení interiéru
V hlavní prosklené části, která nabízí výhled do okolní krajiny, najdete obytný prostor s postelí, kuchyní z deskového materiálu DTD s povrchovou jasanovou dýhou od značky Devoto. Nechybějí výkonná norská kamna Jotul.
Součástí rámu zasklení je skrytá garnýž, která však umožňuje kdykoliv v interiéru chatky vytvořit soukromí. Plná stěna pak skrývá toaletní kapsli se záchodem i sprchou a dále technickou místnost přístupnou samostatným vstupem zvenčí.
Pro vstupní dveře do obytného prostoru potřebovali architekti maximálně odolné kování, proto zvolili minimalistickou kliku se zaoblenými tvary, s to Deny s kulatou rozetou a spodní rozetou s cylindrickým zámkem z dílny českého výrobce designového dveřního kování M&T v povrchové úpravě titan černý mat.
„Titan je vysoce odolný a v současné době velice oblíbený materiál. Na kování se nanáší pomocí speciální technologie, konkrétně fyzikálním naprašováním plazmovým výbojem. Tato metoda zaručuje dokonalé přilnutí tenké kovové vrstvy k podkladovému materiálu kování, kterým je v případě kliky Deny nerezová ocel,“ říká Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T.
A dodává: „Titanový povrch se vyznačuje mimořádnou tvrdostí, odolností vůči oděru a poškrábání, i barevnou a chemickou stálostí, takže bez obav odolá i náročnému horskému prostředí.“
Mimo klasickou variantu s kamny připravili architekti i řešení se solární střechou, baterií a osmotickou čističkou vody s rekuperací. Existuje i varianta pro případ, že se majitel může připojit k sítím.
O autorech
Studio, které tvoří architekti Daniel Rohan, Daniel Baudis a Klára Koldová, vyrostlo z přátelství a spolupráce na vysoké škole a při působení v jiných ateliérech, až se v roce 2015 zformovalo do značky DDAANN.
V projektech kladou tvůrci důraz na ideální poměr ceny a kvality. Klíčem ke správnému návrhu je podle nich právě umění na této škále optimálně vybalancovat všechny proměnné, ať už to je komplexnost dispozic, vybrané materiály či detail zpracování. Ideální zakázkou je projekt, který si dokážou společně s klientem užít a dotáhnout ke zdárnému konci.
Technické údajeZastavěná plocha: 17 m² Užitná plocha: 12 m² Stavební materiály: Základní materiál nosné konstrukce: Novatop; založení: rošt ze smrkových trámů KVH, zemní vruty Profi, Krinner; fasádní obložení: modřínové palubky s frézovanou středovou drážkou; střešní krytina: Metalimex, lakování RAL 7016 (antracitově šedá); zasklení: Saint-Gobain Glass Povrchové úpravy: vnitřní plochy: bílá olejová lazura Biofa; fasáda a terasa: černá olejová lazura Osmo Vybavení: Vytápění a odkouření: kamna Jotul, systémový fasádní komín a prostup stěny Schiedel; WC: separační toaleta Torp Isak Separett; sprcha: průsvitná komora s protiskluzovou podlahou Celtima; kování: M&T, Deny; kuchyň: Devoto; baterie: REA Lungo; pracovní deska: corian; zásuvky: Berker; závěsy: Häfele |