Krytá terasa umožnila zvětšit „obytný“ prostor, tmavé odstíny zvolili...

Krytá terasa umožnila zvětšit „obytný“ prostor, tmavé odstíny zvolili architekti proto, aby chata lépe splynula se svým okolím. | foto: Archiv studia

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

  • 2
Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být stejná. Majitelé si navíc přáli získat prostor, který nabídne útulnost a teplo domova.

Architekti ze studia archicraft se tak při návrhu vypořádávali s určitými regulacemi, protože plocha musela být podle regulativů stejná jako u původního objektu a mohla obsahovat pouze jedno nadzemní podlaží a obytné podkroví. Přistavět bylo možné jen přístřešky a verandy o celkové výměře maximálně deset procent ze stávající zastavěné plochy objektu. Zároveň nesměly být na straně směrem k lesu.

V interiéru se hodně využil dub, konkrétně na podlahy, stěnu s krbem, jídelní stůl a židle.

Konstrukčně architekti pojali novostavbu jako dřevostavbu, vnější plášť navrhli s důrazem na snadnou udržovatelnost.

„V zastíněných částech a u podbití jsme použili dřevěný obklad, střechu zvolili bez okapů, aby se omezila nutnost čištění. Barevnosti vévodí tmavé odstíny za účelem potlačení vizuálního zásahu pro okolí,“ popisuje architekt Jan Tomáš Cieśla ze studia archicraft.

To přihlásilo svůj projekt do soutěže Interiér roku 2023 v kategorii Soukromý interiér – Novostavba. Již devátý ročník soutěže měl uzávěrku 28. února 2024. Vyhlášení vítězů proběhne opět v pražském Centru současného umění DOX v úterý 14. května 2024.

O finalistech a vítězi v kategorii Hlasování veřejnosti mohou čtenáři rozhodovat od 1. do 30. dubna 2024 na stránkách www.interierroku.cz

Ložnice v patře má také na stěnách viditelné konstrukční CLT panely ze smrkového dřeva.

Lesní chata pro rodinu

Protože hlavním tématem projektu se stala pohoda a odpočinek, musely se mu bezpodmínečně podřídit i prostory. „V rámci dispozice bylo nutné uvažovat s možností umístění malířského stojanu, v zázemí zase s prostorem pro malý ponk,“ upozorňuje na zajímavé detaily architekt Cieśla.

Svou dřevěnou chatu u Sázavy milují, inspiraci našli ve Finsku

V interiéru se hodně využil dub, konkrétně na podlahy, stěnu s krbem, jídelní stůl a židle. V ložnici a na schodišti architekti ponechali viditelné konstrukční CLT panely ze smrkového dřeva, které v interiéru vyvolají pocit teplého domova a ušetří náklady na obklady.

CLT panely mají výhodu i ve statických vlastnostech, protože malá konstrukční hloubka umožňuje velké rozpony a má vysokou únosnost. Malá tloušťka spolu s dobrou tepelnou izolací navíc vede k prostornějšímu interiéru.

Jídelní stůl se přirozeně včlenil mezi kuchyňské skříňky.

Kuchyňskou linku architekti začlenili do obytné zóny tak, aby působila jako její přirozená součást. I proto je nad ni umístěna knihovna „vrůstající“ do stropu. Pro části skříněk zvolili autoři sjednocující motiv dubového dřeva se stejnou profilací, jakou má stěna u krbu. Jídelní stůl se přirozeně včlenil mezi kuchyňské skříňky.

„Vše se v návrhu interiéru podařilo skloubit v útulný celek a lesní chata tak pomyslně představuje synergii současného designu, respektu k přírodě a praktického využití prostoru. Projekt je důkazem, že i na malé ploše je možné vytvořit místo pro pohodu, odpočinek i uměleckou tvorbu,“ dodává na závěr Jan Tomáš Cieśla.

Celková zastavěná plocha činí 48 m2, hrubá podlahová plocha 100 m2, užitná plocha 67 m2.