Bělostné hladké fasády odrážejí intenzivní sluneční paprsky a vyniknou i ve...

Bělostné hladké fasády odrážejí intenzivní sluneční paprsky a vyniknou i ve stínu mohutných pinií. | foto: Lourdes Grivé + EPDSE

Jak si žije španělský učitel v letním domě na ostrově u Ibizy

  • 32
Formentera, menší a klidnější soused ostrova Ibiza, zůstává jedním z posledních čistých a nepřelidněných přírodních rájů ve Středozemním moři. Právě zde, v malé obci Portossalé, našel mladý španělský učitel letní útočiště. Úsporná koncepce domu vedla k zajímavým nápadům.

Z pohledu na fotografie jako by přímo dýchala charakteristická vůně slunce, pinií a mořské vody, podle níž poznáte středomořskou přírodu i se zavřenýma očima. Právě tyto fenomény spolu s jedinečnými výhledy na pláže, přístav La Savina a sousední ostrovy okouzlily budoucího stavebníka.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.

„Návrh domu na okraji obce byl z velké míry předurčen těsným sousedstvím starší budovy a krásnými vzrostlými piniemi a další zelení na pozemku, která dává místu charakter a také příjemný stín a stavebník si ji proto přál zachovat. Na konečné podobě projektu se samozřejmě podepsal i nevelký rozpočet,“ říká architekt Marià Castelló Martínez, který je autorem návrhu.

„Úspornost vedla k jednoduchému konstrukčnímu řešení, čistě účelné dispozici a omezenému výběru materiálů, které budou v harmonickém souladu s přírodou.“

Dům na ploše 8×8 metrů

Přízemní dům z betonových tvárnic je založený na čtvercovém půdorysu o rozměrech 8×8 m. Je přehledně rozdělen na dvě části: otevřený obývací pokoj se sezením a stolováním a uzavřenou část, ložnici, pracovnu a koupelnu.

Kuchyň odděluje od obývacího pokoje široká posuvná stěna, takže společný obývací prostor lze podle potřeby zvětšit či zmenšit. Vzhledem k absenci chodeb, komor a jiného „zákulisí“ je zastavěná plocha využitá do posledního centimetru.

Interiér je vybavený čistě funkčním nábytkem a působí prostorně. Hlavní orientace směřuje na východ, prosklenou stěnou se vychází na terasu s pergolou a venkovním posezením.

Právě tímto směrem se otevírá nejkrásnější výhled na moře. K panoramatické vyhlídce slouží i plochá střecha, řešená jako pochozí.

Paleta materiálů je jednoduchá: architekt použil zdivo z lehčených betonových tvárnic, železobetonové stropní panely, povrchy stěn tvoří hladké cementové stěrky s bílou výmalbou, podlahu a terasu pokrývají pískovcové dlaždice.

Na střízlivých hladkých plochách o to více vyniknou truhlářské výrobky z masivního dřeva iroko. Architektonicky zajímavý prvek představuje pergola s lehkou konstrukcí z hliníkových profilů. Z poměrně limitujícího zadání se podařilo vytěžit maximum.

Na podlaze domu se leskne světlá pískovcová dlažba Capri 60×30 cm.

Autor

Marià Castelló Martínez (*1976)

Vystudoval architekturu a urbanismus, v r. 2002 založil architektonické studio na ostrově Formentera. Věnuje se navrhování obytných a občanských staveb, interiérů, rekonstrukcím historických objektů a návrhům veřejných prostor. Snaží se harmonicky skloubit přírodu, kulturní a historické tradice a moderní architekturu.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.


Témata: pláž