Pohled na dům z ulice

Pohled na dům z ulice | foto: Ája Bufka

Američané se vracejí k farmářském stylu, z něj si však vzali minimum

  • 7
Žádné moderní hranaté kostky nebo domy v historizujícím stylu. Američané se vracejí ke „kořenům“. Podle poslední studie makléřů s nemovitostmi je u rodinných domů nejpopulárnější moderní farmářský styl. Obsadil první místo mezi zúčastněnými 32 státy unie.

Opravdu není překvapivé, že se tento „design zemědělského statku“ vrátil na výsluní zájmu. Je známý svým dlouhým nízkým tvarem a široce otevřenou dispozicí. Spojuje v sobě myšlenky modernistů s představami z období objevováni amerického západu. Vytvořil tak velmi neformální a ležérní styl bydlení v širokých a otevřených prostorech.

Jeden z prvních „klasických“ dvoupodlažních rančů v Culver City

Podoba rančerského domu 21. století má své kořeny v severoamerické španělské koloniální architektuře 17. až 19. století. Tyto budovy využívaly jednopodlažní půdorysy a původní materiály v jednoduchém stylu, aby vyhovovaly potřebám svých obyvatel.

Stěny byly často postavené z nepálených cihel, vepřovic, pokryté omítkou nebo dřevěnými prkny a obklady z latí. Nízké a jednoduché střechy měly obvykle široké převisy, které pomáhaly stínit interiér před jihozápadním slunečním žárem.

Budovy mívaly vnitřní dvory obklopeny půdorysem ve tvaru písmen U a L, jejich součástí bývaly také velké přední verandy. Obliba této architektury je často spojována s obdobím, kdy stavebnictví zažilo „zlatý věk“ díky populační explozi a minimálním byrokratickým omezením. Tato podoba budov byla mimořádně oblíbená u poválečné střední třídy ve 40. až 70. letech minulého století.

Současný ranč připomíná původní stavby jen některými prvky.

Styl byl brzy exportován do jiných států a stal se populárním po celém světě. Současný moderní „farmhouse“ je v Los Angeles známý jako kalifornský architektonický styl. Kvůli cenám zdejších pozemků se však jeho konstrukce změnila z jednopodlažních na dvoupodlažní budovy.

Zatímco původní rančerský styl byl neformální a jednoduchý, domy ve stylu ranče postavené dnes ve „Městě andělů“ mají dramatičtější prvky, jako jsou třeba různé linie střech a vysoké stropy.

Nejbohatší modelka světa Gisele Bündchen si pořídila bydlení na ranči

Ranč nedaleko letiště

Nedaleko mezinárodního letiště LAX ve čtvrti Westchester je na sever orientovaný dům se spoustou jedinečných detailů i s neobvyklým vzhledem z ulice. Za vchodem do budovy je monochromatický exteriér.

Uvnitř je otevřená kuchyň propojená s obývacím pokojem a jídelnou, která se otevírá na soukromý dvorek. V kuchyni je funkční ostrůvek z „caesarstonu“ doplněný spotřebiči Bertazzoni, na míru vyrobenými skříňkami a prostornou spíží.

Na kuchyň navazuje jídelna.

Půdorys přízemí doplňuje rodinný pokoj, čtecí koutek, toaleta a vkusně zařízená ložnice s vlastní koupelnou. Velké vzdušné místnosti mají dubové podlahy.

V patře je světlá chodba, která spojuje další ložnice s vlastními koupelnami a hlavním apartmá. Dramatický pětimetrový strop v něm vytváří dokonalý prostor pro relaxaci umocněný průchozí šatnou a opulentní koupelnou.

Chytré domácí systémy Lutron, vestavěné reproduktory a garážové nabíjení elektromobilů jsou moderními doplňky této rančerské rezidence. Půdorys budovy je ve tvaru písmene L.

Z charakteristických prvků budovy ve farmářském stylu ovšem zmizely některé prvky, například nezakryté klasické dřevěné trámy, které nahradily ploché stropy díky železobetonovým základům a stěnám z panelů lehkých sádrokartonů. Tradiční barové lustry byly vyměněny za moderní zapuštěná svítidla.

Kuchyň je stejně jako v „klasických“ moderních domech vybavená ostrůvkem a špičkovými spotřebiči.

Exteriérové barvy místo typické cihlově červené nahradila černá s přísadami odrážejícími sluneční záření. A kdysi malá okna zatemňující interiéry kvůli vedru dnes nahrazují posuvné celoskleněné stěny od podlahy ke stropu s UV a tepelnými filtry.

Jen balkon v patře s venkovními křesly vzdáleně připomíná kovboje v houpacích židlích na verandách srubů proslavených hollywoodskými filmy.

Balkon v patře s venkovními křesly by možná ocenili i kovbojové z hollywoodských filmů.

O stavbě

Dvoupodlažní budova má pět ložnic a stejný počet koupelen. Celková obytná plocha domu je 235 m2 na pozemku 808 m2. Stojí mezi vzrostlými eukalypty a je architektonickým vyjádřením elegantní jednoduchosti nového farmářského stylu od designérské firmy Parsonse/Harta.

, pro iDNES.cz