Energeticky soběstačný dům je určený pro generaci 50+.

Energeticky soběstačný dům je určený pro generaci 50+. | foto: Tým ČVUT

Pro rodiče vymysleli energeticky soběstačný dům. Inspirovaly je chaty

  • 7
Nápad, který vznikl v roce 2011, přinesl českým studentům velký úspěch v mezinárodní soutěži Solar Decathlon 2013 v Kalifornii. Jejich Air House, energeticky soběstačný dům, skončil celkově třetí.

Pro generaci 50+, tedy pro své rodiče, vymysleli studenti ČVUT energeticky soběstačný dům, Air House. Do mezinárodní soutěže Solar Decathlon, jejíž finále se uskutečnilo v říjnu 2013 v v Orange County Great Park v Kalifornii, se přihlásili již v roce 2011. Podařilo se jim probojovat mezi dvacet nejlepších týmů.

Podoba soutěžního domu se během dvou let velmi měnila, zejména s ohledem na místo konání finále. Místo odvážné nafukovací membrány, se kterou se studenti do soutěže hlásili, přivezli do Kalifornie elegantní "dům v domě". Dva roky trvalo, než se dům navrhl, postavil, otestoval, rozebral a nakonec dopravil na místo konání finále soutěže. Tam jej bylo nutné postavit během pouhých devíti dní.

Úkol pro všech dvacet týmů, jež se probojovaly do finále šestého ročníku soutěže, byl stejný: postavit dům, jehož jediným zdrojem energie je Slunce. Air House navrhli autoři pro generaci 50+, takzvaných "empty nesters" (syndrom prázdného hnízda). Návrh kombinoval minimální vnitřní obytný prostor s velkorysým venkovním prostorem.

Během jediného víkendu navštívilo dům více než 4 000 návštěvníků.

Inspirací se pro autory stala tradiční venkovská architektura, chatařství a minimalistické bydlení české architektonické avantgardy 30.let minulého století.

Vítězství uniklo českému týmu jen o šest bodů, zvítězili rakouští studenti z Technické univerzity ve Vídni. Bohužel do dalších ročníku se smějí hlásit pouze americké týmy. Že by se Evropy báli???

Hodnocení v deseti bodech

Air House získal 1. cenu v Architektuře a Energetické bilanci, 2. místo v Technice, 3. místo v Atraktivitě pro trh, Komfortu a Teplé vodě. Hodnotilo se totiž deset kategorií:

Architektonická kvalita

Posouzení návrhu z hlediska konceptu i celkového fungování. Odborná porota sleduje proporce stavby, řešení fasády, propojení vnitřního prostoru s exteriérem. Hlediskem je pohodlí obyvatel i kontext, do kterého je stavba navrhována.

Atraktivita pro trh

Disciplína posuzuje vhodnost řešení pro klienta, který si každý tým určuje sám. Porota hodnotí uživatelský komfort, prodejnost a proveditelnost stavby.

Cenová dostupnost

Ukazuje, že chytré řešení šetří finance nejen při provozu, ale i při výstavbě a že nejlepší řešení nemusí být to nejdražší. Maximum bodů mohl získat dům, který lze postavit za méně než 250 000 USD.

Domácí zábava

Simuluje skutečný provoz domu, prověřuje návrh, zařízení a spotřebu elektrické energie. Hodnotí se večeře pro soupeřící týmy, filmový večer, osvětlení domu i vaření, které je nahrazeno úkolem odpařit 5 liber (cca 2, 3 kg) vody ve stanoveném čase.

Energetická bilance

Plný počet bodů patří domu, který během soutěžního týdne vyprodukuje alespoň tolik elektrické energie, kolik sám spotřebuje.

Interiér domu zařídili studenti hlavně z nabídky místní IKEA.

Komunikace

Zahrnuje kvalitu webových stránek, komunikaci s cílovou skupinou nebo netradiční a dobře zvládnuté představení domu na finální přehlídce.

Ohřev vody

Prověřuje fungování domu a posuzuje, zda navržené zařízení pokryje potřebu teplé užitkové vody domácnosti. Pro plný počet bodů musí dům v daný čas poskytnout 15 galonů (56,8 l) teplé vody (min. 43,3 °C) za maximálně 10 minut.

Spotřebiče

Disciplína posuzuje, jak dům vyhovuje potřebám běžné americké domácnosti a zaměřuje se na spotřebu elektrické energie. Je potřeba udržovat teplotu uvnitř chladničky mezi 1,11°C a 4,44 °C, uvnitř mrazničky mezi −28,9 °C a −1,5 °C, vyprat prádlo na teplotu alespoň 48,9° C a usušit je ve stanoveném čase.

Technika

Odborná porota hodnotí funkčnost navržených technologií, jejich účinnost v porovnání s běžnými systémy, inovaci, spolehlivost zařízení i jakým způsobem je stavba dokumentována a zda odevzdané výkresy odpovídají skutečnému stavu.

Vnitřní komfort

V soutěžních domech se během stanovené doby sledují parametry vnitřního prostředí, které je potřeba udržet v určitých limitech. Teplotu vzduchu mezi 22,2 °C a 24,4 °C a relativní vlhkost vzduchu méně než 60 %.

Dům bylo v Kalifornii nutné postavit během devíti dnů.

O týmu

Multidisciplinární tým, který se soutěže za Českou republiku zúčastnil, byl vedený Fakultou architektury v úzké spolupráci s Fakultou stavební. Na projektu se podíleli studenti Fakulty dopravní, Fakulty elektrotechnické, Fakulty strojní a Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB). Grafiku zpracovávali studenti VŠUP, s jazykovými korekcemi pomáhali studenti Univerzity Karlovy.

Stavba AIR House zaujala odbornou porotu soutěže architekturou, založenou na jednoduchosti a čistotě, s důrazem na propojení vnitřních a vnějších prostor, tedy přírodních materiálů, okolní přírody a světla. Tomuto konceptu napomohl i výběr otvorových výplní. Byly vybrány hliníkové profily značky Schüco, které představují vysoce tepelně i zvukově izolované profily s úzkými pohledovými šířkami a čistým designem.

Air House

Design je založen na konceptu takzvaného domu v domě.  První „kůže” – tepelná obálka obklopující obytný prostor - je chráněna dřevěnou pergolou. Druhá „kůže” zabraňuje přílišným tepelným ziskům a generuje elektrickou a solární energii prostřednictvím fotovoltaických a solárních panelů.

V obytném prostoru domu najdete zónu kuchyně, ložnice a jídelny. V technickém modulu jsou koupelna, technická místnost, venkovní kuchyně a sklad. Protože dům měl být koncipován pro klimatické podmínky v Kalifornii, vystačí si pouze s 33 monokrystalickými fotovoltaickýmih panely, které vyrábí více než 6 kWp.