Na podlahové vytápění patří sendvičová krytina, tedy dvouvrstvá nebo třívrstvá...

Na podlahové vytápění patří sendvičová krytina, tedy dvouvrstvá nebo třívrstvá podlaha. | foto: KPP

Podlahové topení patří i pod dřevěné podlahy, pozor však na tloušťku

  • 1
Teploty kolem 40 °C nadchly jen málokoho, když během několika dní klesly na 12 °C a o déšť nebyla nouze, mnozí se doma začali navlékat do svetrů… Lepší připomenutí, že přijde zima, být nemohlo. A protože pocit tepla vnímáme hlavně od nohou, lze zapřemýšlet, zda by se nevyplatilo podlahové topení.

O dřevěné podlaze platí, že v zimě hřeje a v létě příjemně chladí. To jiná krytina nedokáže. Může však dřevěná podlaha v zimě zajistit ještě více tepla s podlahovým vytápěním? Samozřejmě ano, stejně jako ostatní moderní podlahy, tedy vinyly, SPC krytiny, lamináty či dlažby.

Třívrstvá podlaha z řady Kährs Life má tloušťku jen sedm milimetrů.

Dřevo coby přírodní neupravovaný materiál však funguje trochu jinak, především náběh teploty je pozvolnější, o to déle však po vypnutí zdroje vytápění dřevěná podlaha vyhřívá.

Nejdříve vybírejte zdroj tepla, pak krytinu

„Abyste nebyli následně limitováni při výběru podlahové krytiny, a to platí obecně pro všechny podlahy, zvolte teplovodní, případně elektrické vytápění zalité ve vrstvě mazaniny, to je anhydritu nebo cementovém potěru,“ radí Aleš Viktorin ze společnosti Kratochvíl parket profi.

To vám podle něho otevře cestu ke všem materiálům, od ekologického PURLINE, minerálním SPC podlahám, vinylům, laminátům a samozřejmě i ke dřevu. Pokud byste zvolili fólie nebo topné rohože, které se pokládají bezprostředně pod krytinu, museli byste tomu výběr krytiny přizpůsobit.

Na masiv zapomeňte

Na podlahové topení by se neměly pokládat podlahoviny s tepelným odporem vyšším než 0,15 - 0,16 m2·K/W, tento údaj vám musím prodejce sdělit.

Na podlahové vytápění určitě zvolte sendvičovou krytinu, tedy dvouvrstvou nebo třívrstvou podlahu. Vrstvená konstrukce dřevěných podlah je podstatně tvarově stabilnější, vrstvy ´jdou proti sobě´, což minimalizuje pohyb dřeva, tedy roztahování a smršťování v důsledku výkyvu teplot a vlhkosti.

„Oproti tomu u jednovrstvých masivních podlah hrozí zvýšené riziko pohybu a tvarových změn, a to právě v zimní topné sezoně, kdy v interiéru kolísá teplota a je velmi nízká vzdušná vlhkost, tehdy masivní krytiny nejmarkantněji rozesychají a dochází k vytváření spár,“ pokračuje Viktorin.

Určitě vynechte javor a buk, tyto dvě dřeviny extrémně citlivě reagují na výkyvy vlhkosti, které jdou ruku v ruce s teplotami, a hrozí u nich vznik spár. Jinak lze použít jakékoli dřeviny včetně dnes nejoblíbenějšího dubu.

Doporučené maximum: 15 milimetrů

Zjednodušeně řečeno, u dřeva vybírejte krytinu do tloušťky 15 mm, u vyšších krytin hrozí, že podlahové topení nebude efektivní. „Patnáctka“ je klasická síla vícevrstvých krytin (například nová kolekce Kährs Beyond), ale v nabídce tohoto nejstaršího výrobce dřevěných krytin naleznete i tenčí vícevrstvé podlahy, třeba 11 mm dvouvrstvé kolekce Kährs Herringbone, kolekce třívrstvých podlah Kährs Life je dokonce jen sedmimilimetrová.

Jak ušetřit za dřevěné podlahy. Dejte přednost sukům, nebojte se barev

„Tloušťka materiálů ovlivňuje výši tepelného odporu a platí přímá úměra, čím silnější materiál, tím vyšší tepelný odpor a tedy stoupající náklady na vytápění. I když žádný předpis nestanovuje, s jakým maximálním tepelným odporem lze krytinu na podlahové topení položit, existuje doporučení, že by se na podlahové topení neměly pokládat podlahoviny s tepelným odporem vyšším než 0,15 - 0,16 m2·K/W,“ vysvětluje Aleš Viktorin ze společnosti Kratochvíl parket profi.

Každá dřevina má určitou tepelnou propustnost, pro představu třeba dřevěné podlahy Kährs o tloušťce 15 mm mají tepelný odpor 0,13 m2·K/W, takže je lze bez problému použít. Tento údaj se bude u výrobců lišit minimálně, což je dáno fyzickými vlastnostmi dřeva. K efektivnosti přenosu tepla také přispěje, pokud dřevěnou podlahu celoplošně nalepíte.

Na podlahové vytápění patří sendvičová krytina, tedy dvouvrstvá nebo třívrstvá podlaha. Jejich dekor může být k nerozeznání od masivních podlah.

Náběh teploty pomalejší, ale…

Dřevo se na rozdíl od jiných krytiny déle nahřívá, ale díky tomu, že je to izolant se schopností teplo akumulovat, tak v sobě teplo i déle podrží a nevychladne tak rychle pro vypnutí zdroje vytápění jako jiné krytiny. Oproti tomu náběh teploty u vinylů, SPC či dlažby je podstatně rychlejší, ale když vypnete topení, teplota podlahy začne velmi rychle klesat.

„Dřevo tedy na podlahovém topení funguje spolehlivě a splňuje všechny požadavky, navíc přidaná hodnota přírody je obrovská,“ dodává na závěr Aleš Viktorin.