Do krajiny se obrací stavba výrazně prosklenou fasádou.

Do krajiny se obrací stavba výrazně prosklenou fasádou. | foto: Andrea Thiel Lhotáková

Nejlepší dřevěná stavba roku: podle tvůrců nemá v Česku obdoby

  • 106
Dům ve tvaru rohlíku se otevírá v úhlu více než 180 stupňů do krajiny a nabízí neuvěřitelný výhled. Nejen díky tomu se stal vítězem v soutěži Dřevěná stavba roku, kterou každoročně vyhlašuje nadace Dřevo pro život.

Dům v oboře zvítězil v kategorii Realizované moderní dřevostavby. Odborná porota ocenila jak návrh, tak kvalitu provedení. Ocenění si na mezinárodním veletrhu Dřevostavby 2013 převzala trutnovská firma Kasper CZ, která stavbu realizovala. Autorem projektu je architekt Martin Rajniš, známý propagátor dřevěných staveb.

Rozsáhlý objekt v chráněné krajinné oblasti Český les budil pozornost už od svého dokončení. "Jde o dřevostavbu, která v tomto případě nemá v Česku obdoby," řekl jednatel společnosti David Kasper.

Na severu tvoří část stavby dvouvrstvá kamenná část.

Návrh kombinuje přírodní materiály, modřínové dřevo, kámen, sklo a hlínu. Na severu tvoří část stavby dvouvrstvé kamenné části, k nimž je připojeno dřevěné tělo domu.

"Společně s racionálním využitím přírodní, zejména solární energie či použitím systému slunolamů podtrhuje základní konstrukční filozofii autorů," dodal David Kasper.

Architekt Rajniš se v tomto případě podle svých slov inspiroval také zenovým principem: na jedné straně otevřenost a výhled do okolní krajiny, na druhé uzavřený prostor.

Dřevěné konstrukce nechal architekt shora osadit sklem, aby stavbu ochránil před povětrnostními vlivy, navíc si tak modřínové dřevo uchová na dlouho svou přírodní barvu.

Protože vnější prvky jsou nezávislé na základní konstrukci, lze je demontovat a případně nahradit, firma Kasper CZ na stavbě použila suché spoje. U nich jsou plochy, kde se dvě dřevěné části vzájemně dotýkají, minimální. Voda, která sem případně zateče, tak může rychle a snadno vyschnout.

Proč architekt volil tvar "rohlíku", je jasné: jen tak lze vidět celé nádherné okolí z jednoho místa.

Prof. ing. arch. Martin Rajniš

* 16. května 1944 v Praze
Vystudoval Fakultu architektury ČVUT, absolvoval dvouleté postgraduální studium na AVU, pak takzvanou Školku architektury u profesora Hubáčka (SIAL).

Stal se jedním ze zakladatelů Komory architektů. K jeho nejznámějším realizacím patří obchodní dům Máj v Praze, Obchodní centrum Nový Smíchov, řada rodinných domů a vil, výstavních pavilonů i veřejných a administrativních budov.