Čtvrtek 25. února 2021, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Podlahy z betonu jsou ideální pro podlahové topení. Musí se však umět

Beton užitý jako podlaha se nazývá potěr. Rozeznáváme čtyři základní typy: litý beton využitý jako potěr, litý anhydritový potěr, beton ze zavlhlé betonové směsi a skupinu takzvaných suchých podlah. Každý z uvedených typů podlahy je specifický, má své výhody i nevýhody a leckdy ještě několik modifikací uvnitř dané skupiny.

Anhydritový potěr je považován za ideální pro podlahové vytápění, protože má vyšší tepelnou vodivost než beton. Odstín podlahy prozrazuje značný podíl síry ve směsi. | foto: Idvert

1.Litý beton jako potěr

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Po rozkliknutí titulní stránky se dozvíte více o časopise Domov.

Nejpevnější a nejdražší typ betonové podlahy, jehož realizace vyžaduje pečlivou přípravu. Nejprve je nutné vytvořit takzvanou vanu: izolace z polystyrenu je pečlivě překryta slepenou polyetylenovou fólií tak, aby při lití směsi beton nemohl zatéct pod polystyren.

Směs je namíchána přímo z betonárny a má v sobě hodně vody, takže je třeba dbát na to, aby se při postupném vysychání betonu nedeformovala podlaha zejména v rozích místností. Jinak je litý beton samonivelační (sám se srovnává do roviny), čemuž ještě napomáhají vibrace pomocí dlouhé tyče, které odstraňují vzduchové kapsy v betonu.

Výhodou je rychlost práce (za jediný den lze vytvořit přibližně 1 000 m2 podlahy) i skutečnost, že se tato technologie hodí pro pokládku podlahového vytápění.

Zde naleznete další zajímavé články z časopisu Domov.

Samonivelační schopnost podlahy se ovšem v některých místech může stát nevýhodou, například pokud vyžadujete drobný spád pro odtok vody v koupelně, garáži nebo na terase. S litým betonem lze sice také realizovat spád, ale velmi obtížně. Pevnost lité betonové podlahy několikanásobně překračuje požadavky zákazníků v běžném rodinném domě a dá se ještě zvýšit přidáním speciálních látek (epoxid či pryskyřice, armovací síť).

2.Litý anhydritový potěr

Také potěr na bázi síranu vápenatého (anhydritu) je směs předem namíchaná z betonárny, ale může mít různou pevnost v tahu za ohybu (20 MPa, 25 MPa, 30 MPa – třídy F4, F5, F6). Jejich rozdíly vznikají změnou množství síranu vápenatého: čím více je ve směsi chemie, tím vyšší je pevnost. Dodatečné modifikace pro zvýšení pevnosti nejsou možné.

Finální podoba podlahy ze směsi Cemflow

I anhydritový potěr je samonivelační, tedy relativně snadno vytváří rovinu. Povrch se musí vibrovat, aby ve směsi nezůstávaly vzduchové kapsy, shodná je i rychlost realizace (1 000 m2 za den). Zpracování směsi je jednoduché a díky takřka nulovému smršťování zde nevznikají deformace rohů, práce vyžaduje obdobnou přípravu (izolační podklad z polystyrenové „vany“ s PE fólií).

Cena je oproti litému betonu výrazně nižší. Výhodou je dlouhá zpracovatelnost směsi a možnost vytvořit podlahu menší tloušťky (při dokonalé přípravě podkladu již od 30 mm).

Základem technologie litého betonu je pečlivá příprava podkladu. Na snímku...

Základem technologie litého betonu je pečlivá příprava podkladu. Na snímku detail rohu vytvořené vany pro podlahové vytápění.

Anhydritový potěr bývá prezentován jako nejlepší materiál pro vyhřívanou podlahu, což je pravda jen částečně. Má podstatně vyšší tepelnou vodivost než beton a dokáže dokonale obklopit rozvod topení.

Zároveň má nižší tepelnou setrvačnost. Beton tak sice prohřeje podlahu pomaleji, ale vydrží déle hřát.

Anhydrit nelze použít v prostředí s výraznou vlhkostí. Když se namočí, ztrácí svoji pevnost až do doby, než vyschne. Vadí mu rovněž vibrace. Proto v rodinném domě zpravidla nemůžete realizovat z anhydritu všechny podlahy (koupelna, sklep, garáž, terasa), což výslednou zakázku trochu prodraží. Ceny realizace se odvíjejí od celkové metráže.

3.Beton ze zavlhlé směsi

Ve stavařské hantýrce se občas setkáte s pojmem „cementová mazanina“. Jde o strojově hlazenou podlahu ze zavlhlé betonové směsi. Má sice menší pevnost, ale ta stále bohatě stačí pro běžné rodinné domy i byty. Potěší výrazně nižší cenou.

Protože beton není litý, ale pouze zavlhlý, nedochází k přehnané hydrataci, takže při tvrdnutí (odpařování vody) nehrozí změny tvaru a deformace v rozích místností. Zavlhlá směs je velmi variabilní, bez potíží můžete realizovat spády podle potřeby.

Není nutná důkladná příprava před realizací (PE fólie), protože směs nikam nezateče. Kvalitní beton ovšem vznikne jen díky procesu hydratace.

Potěr ze zavlhlé betonové směsi lze rovněž realizovat na podlahové vytápění....

Potěr ze zavlhlé betonové směsi lze rovněž realizovat na podlahové vytápění. Pro vznik kvalitní podlahy je však nutné dodržet proces hydratace betonu a vytvořit strojně hlazený povrch.

Proto se podlaha první den realizuje ze zavlhlé betonové směsi, pak se její tvar nechá 24 hodin vytvrdnout a následně se tři dny jemně kropí vodou. Tento postup je klíčový, aby byl beton hydratován, řádně vytvrdl a vznikla tak skutečně kvalitní podlaha.

Směs může být modifikována chemicky „plastifikátorem“ (mírně zlepšuje přilnavost betonu k trubkám teplovodního podlahového vytápění) a polypropylenovými vlákny (ty brání sesedání a praskání betonu a zvyšují celkovou odolnost podlahy). Nevýhodou je vyšší pracnost (srovnávání betonu je namáhavá ruční práce) a podstatně pomalejší realizace (maximálně 250 m2 za den).

Vsaďte na zkušenou firmu, jinak se vystavujete riziku, že výsledný povrch nebude perfektně rovný. Chcete-li vytvořit zátěžovou podlahu (například v garáži), hodí se využít i armovací sítě. Na rozdíl od litého betonu se armovací sítě vkládají postupně, vždy do středu betonové směsi. Nejprve se roznese poloviční vrstva betonu, poté se nanosí sítě (vždy se musí překrývat) a přes ně se realizuje zbylých 50 procent betonové vrstvy.

Také u této technologie lze povrch podlahy vytvrdit pryskyřicí či epoxidem. Opravdu kvalitně provedená zátěžová podlaha ze zavlhlé směsi pak může posloužit dokonce i jako základová deska.

4.Skupina suchých podlah

Základní výhody suchých podlah jsou dvě. Za prvé: podlaha nezanáší do stavby dodatečnou vlhkost, čímž umožňuje rychlý postup výstavby bez technologických přestávek.

Za druhé: nízká hmotnost těchto podlah je předurčuje pro bezpečné provádění rekonstrukcí bez nadměrného zatížení stávající konstrukce domu. Často bývá řešení hrubé podlahy suchou cestou využíváno také u moderních i starších dřevostaveb.

Systém suché podlahy maximálně odlehčí nosnou konstrukci stavby. Jednu z...

Systém suché podlahy maximálně odlehčí nosnou konstrukci stavby. Jednu z kvalitních variant pro vyrovnání podkladu představuje pórobetonový vyrovnávací podsyp značky Fermacell.

Prostor orámovaný dřevěnou obvodovou konstrukcí a základovou deskou, která nemusí být vždy rovná, se vyplní vyrovnávacím podsypem (suchým potěrem) na bázi cementu či umělého kameniva, překryje izolační vrstvou (minerální vata nebo polystyren) a případně ještě vrstvou podlahového vytápění. Následně celou konstrukci zakryjí speciální sádrokartonové, sádrovláknité nebo cementové desky. Díky možnosti kombinace podlahových dílců s vhodným podsypovým či samonivelačním materiálem lze vyrovnat i velké nerovnosti.

A co povrch?

Povrchovou úpravu podlahy v interiéru si zvolíte sami, takřka bez omezení. Takže povrch bude určitě krásný, aby zahřál nejen tělo, ale také duši.

A povrch? Moderní a ekologický povrch podlahy Wineo Purline 1500 představuje...

A povrch? Moderní a ekologický povrch podlahy Wineo Purline 1500 představuje dokonale elastickou bio podlahu, ze které můžete klidně jíst.

Autor:
Témata: beton, Bydlení, podlaha
  • Nejčtenější

Soused odstranil celou podlahu a na panely dal dlažbu. Mně začalo peklo

Premium Soused o patro výš postupoval s rekonstrukcí rychle a neohroženě. Odstranil lino, betonovou mazaninu, izolační...

Průchoďák v Dejvicích nebyla výhra. Za 35 tisíc se v něm dá dobře žít

Nikolas studuje v Praze zahradní architekturu a bydlí ve sdíleném bytě. Svůj průchozí pokoj potřebuje upravit tak, aby...

Johnny Depp marně prodává svou vesnici ve Francii. Nikdo ji nechce

Herec Johnny Depp dal opět na trh svou francouzskou vesnici Plan de la Tour v Provence u Azurového pobřeží. Prodat se...

Domek v dělnické kolonii se proměnil na snové bydlení pro rodinu

O nutnosti rekonstruovat devadesát let starý domek v bývalé dělnické kolonii rozhodly částečně tři malé děti a málo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hanka Kynychová bydlí s rodinou v domě na hranicích Prahy. Podívejte se

Cvičitelka Hanka Kynychová žije s manželem a třemi dětmi v domku na kraji hlavního města. Jelikož členové rodiny jsou...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Podlahy z betonu jsou ideální pro podlahové topení. Musí se však umět

Beton užitý jako podlaha se nazývá potěr. Rozeznáváme čtyři základní typy: litý beton využitý jako potěr, litý...

Prší nám ze stropu. Jak souseda donutit, aby se to už neopakovalo?

Soused z horního bytu nám několikrát promáčel strop v koupelně. Když jsme tam zvonili, vždy vyšli nějací cizinci,...

Covidové prokletí bazénu v Lounech. Stál 219 milionů, lidé do něj nesmí

Obrovský zájem návštěvníků v září vyvolala nově otevřená Městská plavecká hala v Lounech, která se pyšní pozoruhodnou...

Chata z kontejneru vypadá jako dřevostavba. Můžete se s ní i stěhovat

Designérka Karolína Stryková si bydlením v přestavěném lodním kontejneru splnila sen o vlastní chatě. Její matka Zdena...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...