Přes mobil se podíváte do trouby, malou pračku dostanete pod umyvadlo

  1:00aktualizováno  1:00
Moderní domácí spotřebiče už musí zvládat víc než jen péct, prát nebo sušit. Nestačí ani důraz na snížení spotřeby energií a vody. Důležitější je úspora času, ale také vychytávky, které zabrání drobným nepříjemnostem. Zkrátka nesmí přijít ani milovníci chytrých telefonů.

V případě potřeby můžete upravit teplotu nebo čas pomocí chytrého telefonu: nemusíte být ani v kuchyni, ale třeba na zahradě nebo na hřišti s dětmi. | foto: Miele

Výrobci se snaží pomoci třeba kulinářským nadšencům, jejichž počet stoupá i díky celé řadě televizních kuchařských pořadů. Se světovou novinkou přišla  značka Miele, která u nové pečicí trouby generace 7000 (jen za design získala tato řada šest ocenění Red Dot Design Award 2019) přinesla funkci TasteControl.

Funkce TasteControl: na konci procesu vaření se dvířka trouby otevřou a vnitřní...

Funkce TasteControl: na konci procesu vaření se dvířka trouby otevřou a vnitřní prostor se rychle ochladí. Chléb neztmavne kvůli zbytkovému teplu.

Díky ní nehrozí přepečení a tím i vysušení jídla na konci vaření. Znáte to: pečeně je hotová, trouba se sama vypne (nebo ji vypnete vy), ale vlastní servírování musí počkat, protože na stůl přichází teprve polévka. Nebo se čeká na návštěvu, která je ještě na cestě. Jenže zbytkové teplo „pracuje“ dál a pečeně se vysuší.

TasteControl tomu dokáže zabránit: lehce pootevře dvířka trouby a chladicí ventilátor žene horký vzduch ven. Během pěti minut teplota klesne přibližně o 100 °C, poté se dvířka trouby automaticky zavřou, aby jídlo zůstalo dostatečně teplé. Dokonce, pokud by čekání na stolující trvalo delší dobu, teplota pečicího prostoru se sama zvýší na požadovanou úroveň.

Kontrola přes mobil

V záplavě funkcí, které jsou spojeny s použitím chytrých telefonů, nelze samozřejmě přehlédnout kameru instalovanou přímo do trouby. „Stav“ připravovaného pokrmu si tak můžete zkontrolovat přímo ve svém mobilu. Už před dvěma roky se objevila integrovaná HD video kamera v troubě Watch&Touch od italské značky Candy. Na dálku i přímo v kuchyni, aniž byste museli otevřít dvířka trouby, tak můžete sledovat proces pečení.

Fotogalerie

Značka Miele tuto možnost letos ještě zdokonalila, když se jí podařilo umístit kameru i do trub, které jsou vybavené pyrolýzou pro čištění spotřebiče. Kamera tak „přežije“ i samočisticí proces, kdy se vnitřek trouby zahřívá až na 440 °C.

Funkce FoodView přenáší záběry z trouby do chytrého telefonu nebo tabletu v HD kvalitě. Nemusíte být tak ani v kuchyni, ale třeba si užívat sluníčko s dětmi u bazénu. Snadno si zkontrolujete, co dělá vaše kuře nebo chléb v troubě. S pomocí telefonu můžete změnit teplotu či program.

„Je to taková příjemná hračka, jste třeba s přáteli někde v hospodě a můžete se pochlubit, co vás čeká u nedělního oběda. Nebo si ověříte, zda už musíte skončit na golfu a pospíšit si domů,“ komentuje s úsměvem funkci FoodView Tomáš Abraham, ředitel českého zastoupení značky Miele.teplé.

Čas a centimetry rozhodují

„Úspory energií a vody u praček už nejsou tím hlavním lákadlem, lidé dnes bojují hlavně s nedostatkem času, proto jsou tak důležité programy, které zkracují potřebnou dobu třeba na vyprání prádla,“ říká Martina Křižáková zastupující značku Candy.

Sušička Candy GrandÓ Vita má hloubku pouze 46,5 cm.

Sušička Candy GrandÓ Vita má hloubku pouze 46,5 cm.

Velký úspěch tak mají pračky z řady Bianca vybavené funkcí Zoom. Ta zkrátí jakýkoliv prací cyklus v nabídce praček na 59 minut, prostřednictvím wi-fi a mobilní aplikace Simply Fi můžete pračky ovládat na dálku. Pračka reaguje také na hlasové pokyny, zatím jen v angličtině.

Někdo ovšem nebojuje ani tak s časem, jako s místem, kam pračku nebo sušičku umístit. Candy jako jediná značka na trhu nabízí variantu mělké pračky a sušičky. Nejmenší pračka na trhu Aquamatic má rozměry pouze 70×51×45 cm, zvládne vyprat čtyři kilogramy prádla. Díky těmto rozměrům se vejde třeba i pod umyvadlo v koupelně. Kromě malých bytů si ji lidé pořizují i na chaty nebo chalupy, aby nemuseli převážet prádlo na vyprání domů.

Také úzké sušičky na trhu jen tak nenajdete, výjimku představuje sušička GrandÓ Vita GVS4, která má hloubku pouze 46,5 cm (85×59,5×46,5). Má také unikátní konstrukci nádoby na kondenzovanou vodu: zásobník pro ni je umístěný ve dvířkách sušičky, takže hned vidíte, zda je nutné jej vyprázdnit.

Pokud se vám nevejde do bytu obojí, tedy pračka i sušička, můžete sáhnout po „pračkosušičce“ s hloubkou pouze 40 cm (85×60×40 cm). Vypere najednou šest kilogramů prádla, usušit najednou zvládne čtyři kilogramy.  Při vyměřování vhodného prostoru však nezapomeňte na to, že potřebujete i místo pro přívodní hadice na vodu a odpad, případně že uváděná hloubka nepočítá s vypouklými dvířky.

To však platí i u spotřebičů s hloubkou 60 cm, pokud byste třeba chtěli pračku či sušičku umístit do vestavné skříně v chodbě nebo do skříňky v kuchyni, musíte vždy počítat s pár centimetry navíc.

Autor:

Nejčtenější

Z domu do paneláku. Zbláznili jste se? ťukali si na čelo příbuzní

1

Když jsme si s manželem koupili byt ve městě na sídlišti, byla jsem šťastná. Oskar ale moc nadšený nebyl. Všude okolo...

Dcery vidí jen o víkendu. Přichystal jim krásný pokojíček za 60 tisíc

Ema a Leontýnka mají u táty konečně nový dětský pokoj. Proměna vyšla na 60...

Každý člověk potřebuje místo, kde se bude cítit příjemně a bezpečně. A co teprve dvě malé slečny, které milují tanec a...

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

„Jezírko je krásný prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční...

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Jak bydlí spisovatelka Sylva Lauerová: miluje věci mezi kýčem a uměním

V bytě najdete spoustu knih. „Užívám si populárně naučnou literaturu: knihy...

Spisovatelku a básnířku Sylvu Lauerovou čtou prý hlavně krásné ženy. Píše ve dvou ze třech svých domovů: ve vile v Brně...

Fara v Kmetiněvsi jim změnila život. Teď ji prodávají za 10,5 milionu

Fara se vždy v minulosti v průběhu let upravovala a rozšiřovala podle...

Na faru z roku 1747 se rodina přestěhovala z Prahy v roce 2009. Nemovitost v Kmetiněvsi v kladenském okrese postupně...

Další z rubriky

Sáčkový, nebo bezsáčkový? Jak dopadly vysavače při testování

Vysavač UOGREEN UltraOne má příkon 700 W. Je vyrobený z 65 % recyklovaných...

Rozsáhlý test vysavačů připravil nezávislý spotřebitelský časopis dTest. Bylo v něm otestováno celkem čtyřiatřicet...

Podle čeho vybírat kávovar: rozhodují chutě i snadná obsluha

Plnoautomatický kávovar zvládne na stisknutí jediného tlačítka připravit...

Dobrá káva nemusí být jen výsadou moderních kaváren, kde vám horký nápoj připraví zkušení baristé. Uvařit si ji můžete...

Test volně stojících myček. Většina myje dobře, zápolí jen s eko módem

Bez myčky se dnes neobejde téměř žádná domácnost, důležitá je úspora vody,...

U nové kuchyně většina lidí preferuje vestavné provedení myček, kdo si však pořizuje myčku pouze do stávající kuchyně,...

Nové myčky si samy dávkují prášek, pro každý koš mají nastavení zvlášť

Jako první přišla na trh společnost Miele s automatickým dávkováním mycího...

Mytí nádobí zůstává v žebříčku neoblíbenosti domácích prací stále na špici. I proto se výrobci snaží uživatelům tuto...

Najdete na iDNES.cz