Pračky, které si samy řídí dávkování, chrání prádlo i pokožku

  1:00aktualizováno  1:00
Výběr pračky ovlivňuje řada faktorů: od počtu členů domácnosti, nároků na hlučnost, finančních možností až po prostor, kde bude spotřebič umístěný. Chytré funkce a programy pak ovlivňují nejen kvalitu vyprání, ale také brání blednutí barev a prodlužují životnost prádla. Chrání i před alergiemi.

Pokud se používá větší množství pracího prostředku, než je nutné, barvy začnou brzy blednout, může dojít i k poškození vláken. | foto: AEG

Před konečným výběrem pračky se vyplatí podívat se třeba na výsledky srovnání jednotlivých spotřebičů. Například nezávislý test spotřebitelského časopisu dTest prověřil kvalitu 18 klasických a 14 slim modelů praček s hloubkou do 45 cm.

Zásobník na gel a aviváž lze jednoduše vytáhnout, snadno rozložit a celý omýt...

Zásobník na gel a aviváž lze jednoduše vytáhnout, snadno rozložit a celý omýt pod tekoucí vodou.

Výsledek? Třeba u odstřeďování jedna z praček dosahovala hlučnost 70 decibelů, a to je už zvuk srovnatelný s provozem na silně frekventované ulici. Ukázalo se také, že, že pračky sice perou poměrně dobře, ale často nezvládají funkci máchání. Horší výsledky měly hlavně slim modely s hloubkou do 45 cm. Klasické pračky dopadly lépe.

„Alergikům a lidem s citlivější pokožkou doporučujeme, aby používali funkci přídavného máchání nebo proces klasického máchání zopakovali,“ radí Hana Hofmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

S ohledem na stále stoupající cenu vody a v některých oblastech i její nedostatek bude možná jednodušší pořízení pračky, která používá funkci AutoDose, TwinDos, AutoDos či i-DOS, kdy se prací prostředek i aviváž automaticky dávkují podle typu prádla a aktuální náplně. Nemůže se tak stát, že použijete pracího prostředku příliš mnoho, nebo naopak málo.

Pračky, které si samy určují množství pracího prostředku

Pokud se při máchání neodstraní z prádla veškeré zbytky pracího prostředku, může dojít k podráždění kůže a k alergické reakci. Další nepříjemnost představuje předčasné stárnutí vláken oděvů a ztráta barvy, zejména pokud  se nadbytečné množství pracího prostředku a aviváže používá častěji nebo dokonce pravidelně.

Fotogalerie

Opačný extrém, tedy nedostatečné množství pracího prostředku, škodí sice jen prádlu, příjemné to však také není. Z bílé se časem stane šedá a na prádle mohou zůstávat i skvrny.

„U praček vybavených funkcí AutoDose pojme dávkovač jeden litr pracího gelu a 0,5 l aviváže, což je množství potřebné až pro 20 pracích cyklů. Technologie ProSense pak automaticky zváží každou náplň a snímače poté upraví délku praní i množství pracích prostředků,“ vysvětluje René Kubaník ze společnosti AEG, jak funguje dávkování, které si určuje sama pračka.

Kromě toho se prací prostředek začne uvolňovat okamžitě po zahájení pracího cyklu, takže bude prádlo lépe vyprané. U tradičních praček totiž může dávkování trvat i 20 minut, a to zkracuje dobu účinného praní. Přesné dávkování navíc šetří i spotřebu pracích prostředků, těmi totiž podle výsledků testů totiž většina uživatelů rozhodně nešetří.

„Systém AutoDose lze propojit s aplikací My AEG, pak stačí pouze zvolit typ prádla, barvu a míru znečištění a aplikace vám vybere nejvhodnější cyklus praní. Pokyny odešlete jediným dotykem a pračka se podle nich sama nastaví,“ popisuje René Kubaník.

Značka Miele si vyrábí sama i prací prostředky, pro systém TwinDos tak stačí...

Značka Miele si vyrábí sama i prací prostředky, pro systém TwinDos tak stačí vložit do pračky příslušné kartuše.

S podobným systémem (AutoDos) pracují také pračky Miele. Tato značka jej dokonce začala používat i u myček (zatím jako jediná na trhu), místo zásobníku zde fungují velké kapsle s mycím prostředkem. Jejich obsah vydrží přibližně  na měsíc provozu.

Značky Bosch a Siemens nabízejí u praček chytrý systém i-DOS.

Praní bez vody

Někdy se pracím prostředkům můžete vyhnout úplně, místo praní stačí samostatný parní program. Je vhodný v okamžiku, kdy není prádlo špinavé, ale spíš jen pomačkané nebo načichlé nějakým odérem. Pára tak zbaví prádlo nepříjemných pachů například z vaření nebo kouře. Pára poslouží také k dezinfekci prádla během pracího cyklu, působí antibakteriálně a bezpečně zničí až 99 % choroboplodných zárodků a houbotvorných organismů.

„Funkcí páry jsou vybavené nové spotřebiče. To samozřejmě ocení opět alergici, ale i vaše peněženka a prádlo samotné. Současně pára narovná vlákna a textilie se pak případně i snadněji žehlí, pokud je žehlit lze a žehlení vyžadují,“ doporučuje Darina Papáčová ze společnosti Whirlpool.

Autor:

Nejčtenější

Starou chalupu opravili a postupně citlivě zařídili dobovým nábytkem

Interiér chalupy majitelé postupně zaplnili původním venkovským nábytkem.

Více než stoletá chalupa po kováři v podhůří Ďumbierských Tater měla štěstí, že ji koupila Natálie s rodinou. Nelekli...

Rodina z jižních Čech vsadila na jistotu. Postavila si oblíbený bungalov

Rodina pana Josefa si v jižních Čechách postavila montovaný bungalov.

Bungalovy jsou v Česku nejžádanějšími rodinnými domy. Pro stavbu této oblíbené nemovitosti se rozhodla i rodina pana...

Ze skromného řadového domu se vylouplo perfektně promyšlené bydlení

Řadovka leží v samém srdci Londýna a je obklopená historickými budovami.

Šťastný nový majitel malé řadovky nedaleko londýnského nádraží King’s Cross se rozhodl pro její kompletní rekonstrukci....

Nesnášela oblouky v bytě, dnes jich má v domě padesát. Smířila se s nimi

V stoletém domě se za poslední roky vystřídalo víc majitelů a každý na něm...

Střetnutí Adriany a stoletého domu s padesáti oblouky bylo bez přehánění osudové. Přineslo radikální změnu nejdříve do...

Luxusní byt v 28. patře má vlastní zahrádku a nádherný výhled na město

Starorůžová barva je stejně jako vzor Herringbone volbou vytříbeného vkusu a...

Dokonalá harmonie tvarů a barev z rukopisu talentované ukrajinské architektky Olhy Wood dokazuje, jak moc může být...

Další z rubriky

Pračky, které si samy řídí dávkování, chrání prádlo i pokožku

Pokud se používá větší množství pracího prostředku, než je nutné, barvy začnou...

Výběr pračky ovlivňuje řada faktorů: od počtu členů domácnosti, nároků na hlučnost, finančních možností až po prostor,...

Tyčové vysavače díky novým technologiím konkurují klasickým

Bezšňůrové vysavače usnadňují úklid

Zatímco před několika roky byly na berlínském veletrhu IFA mezi malými spotřebiči největším hitem robotické vysavače,...

Podle čeho vybrat digestoř: důležitý je výkon, pozor však na instalaci

Pára transportuje po bytě molekuly tuku. A odkládá je na zdi, nábytek, knihy i...

Digestoře s odtahem vzduchu do komína představují efektivní způsob, jak se zbavit pachů a mastnoty z vaření. Mohou...

Najdete na iDNES.cz