Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Co dokážou pračky: pomáhat, ale také přivést majitele do maléru

Soutěž   1:00
Náročný proces „praní“ soutěžních příspěvků skončil. Do naší soutěže testování praček ve třech kategoriích (alergik, velká a sportovní rodina) se přihlásilo celkem 154 rodin se svým příběhem, které splnily podmínky. Ukázalo se, že pračka není jen spotřebič, ale doslova člen rodiny.

Každá rodina má své vlastní potřeby, důležité jsou proto programy, které pračky či sušičky nabízejí. | foto: Electrolux

V naší soutěži, kterou jsme připravili se společností Electrolux, byly pro každou kategorii připravené pračky se speciálními programy. Pro alergika to tak byla například antialergická pára, pro velkou rodinu funkce TimeManager a SteamCare, pro sportovce program Outdoor a SteamCare.

Co příspěvky ukázaly? Například že současnému životnímu stylu už rozhodně nestačí pračka s kapacitou 5 kg prádla, dokonce ani v případě dvoučlenné rodiny. Běžně se perou bundy, matracové chrániče, lůžkoviny, ale také deky a polštáře z dutého vlákna, a ty prostě potřebují velký buben pro náplň 8 kg. Velkým problémem je i hlučnost starých modelů.

Fotogalerie

Obrovskou komplikaci představuje sušení, takže pračky nabízející 800 ani 1000 ot./min otáček už nestačí, mokré prádlo pak schne příliš dlouho, v bytech se kvůli zvýšené vlhkosti ze sušení objevují plísně.

Záplava fotografií se sušáky jen dokazuje, jak nezbytným spotřebičem pro současnou domácnost je proto sušička.

Rodinám s dětmi chybí u starších typů dětská pojistka, bohužel rozpoznání barvy zatím nezvládají ani ty nejmodernější pračky, stejně tak se ještě neumějí vypořádat s papírovými kapesníky, šroubky či mobily po kapsách…

Ale ať už majitelé na své nedokonalé a také postarší pračky (až devatenáctileté!) žehrali, psali o nich vlastně s láskou a obdivem, co toho za ta léta praní zvládly. Přes všechny nedostatky a hříchy v podobě vytopených sousedů, záhadného zmenšení a obarvení prádla či děsivých zvuků.

Bohužel do soutěže přišly i desítky dalších přihlášek, mnohé po termínu (uzávěrka byla v 22:00 v neděli 4. února), kde chyběly fotografie, soutěžící neuvedli kategorii či text omezili na tři řádky. Všechny tyto příspěvky musela redakce ze soutěže vyřadit.

Kde se bude prát

Porota složená ze zástupců redakce, společnosti Electrolux a agentury doblogoo vybrala pro testování tyto tři rodiny:

Kategorie 1Rodina s alergikem

Když pere pan Máma
Jsme rodina s alergikem, tedy spíš s astmatikem. K tomu tak trochu netypická. Astmatik je prvňák a ještě má do sady bráchu v batolecím věku. Těmhle dvěma dělá mámu jejich táta. Máma dělá tátu a vydělává peníze. Vzhledem k tomu, že táta je máma, tak i pere.

A vzhledem k tomu, že prvňák je astmatik, pan Máma pere jako barevný. Pardon, to se vlastně nesmí říkat. Prostě pere o sto šest. Máma, protože dělá tátu, nestíhá žehlit. Svého muže do žehlení nenutí, protože to je jedna z nejúmornějších domácích prací na světě. Máma tedy žehlí vždycky rychle ráno a jen to, co si každý ten den zrovna bere na sebe. Násobeno třemi, protože batole je zvídavé a chce si s každou čerstvě vyžehlenou věcí pohrát. Třikrát...

Pan Máma se toho hodně o praní během své mateřské činnosti naučil. Například, že se prádlo třídí podle barev a že se pere v teplé vodě. To na západě, odkud pochází, také neznají. Ale teď má astmatika a žije v Praze, takže se vzdělává.

Postarší pračka je zasloužilá, ale stále aktivní. Bohužel speciální programy...

Postarší pračka je zasloužilá, ale stále aktivní. Bohužel speciální programy pro alergiky nemá.

Kromě běžného oblečení a desítek věcí, které za den stihne „vylepšit“ dvacetiměsíční batole, se perou všechny lapače prachu. Tedy povlečení, ručníky, utěrky, prachovky, a tak podobně.

Máme byt bez balkonu a plastová okna k tomu (= plíseň klepe na dveře), proto prádlo nosíme do přízemní sušárny. Tu občas někdo vykrade, takže dole sušíme jen věci, o kterých si myslíme, že by zloděje nemusely zajímat (velikost 92, věci na doma, cíchy).

Specialitou našeho domu je, že v sušárně se netopí. Topení kupodivu nikdo neukradl, ale odmontoval ho předseda společenství vlastníků poté, co se na schůzi poprali sušiči prádla. Každý sušil s jinou intenzitou a všichni za teplo v sušárně platili stejným dílem...

Od této památné schůze tedy naše prádlo schne v nevytopeném sklepním prostoru, zhruba dva až tři dny. Někdy jej musíme znovu vyprat, protože je zatuchlé. A to pak pan Máma dramaticky mlčí, ještě dramatičtěji k němu čuchá a úplně nejdramatičtěji je háže zpátky do bubnu.

Nicméně naší pračce je už 16 let. U pračky se věk počítá podobně jako u psů (jsou to totiž nejlepší přátelé rodin s astmatiky), a tak je jasné, že naše plechová pomocnice je už důchodkyně. Zasloužilá, ale stále aktivní.

Odmítáme ji nechat trochu vydechnout, a tak se musí pořádně otáčet. Většinou ze sebe vyždíme to nejlepší, ale někdy se zasekne a nic s ní nehne. A veselá příhoda je na světě. Trička, mikiny, tílka, svetr, dětská body... a všechno plave ve 20 cm vody uvnitř bubnu. Je dopráno a odstřeďovat se dnes nebude. Důchodkyně stávkuje.

Doma je jen batole a pan Máma. Tomu se rozšíří chřípí a začne tedy kousek po kousku ždímat nad sprchovým koutem. A protože je to silák, dělá to pořádně, aby prádlo ve sklepě uschlo. A taky že uschne, za jediný den! S drobným detailem, je o 3 až 5 velikostí větší (záleží na materiálu a také intenzitě, s jakou daný kus pan Máma ždímal). To je sice trochu opruz, ale u dětských velikostí je to výhoda. Navíc malujeme, takže plovoucí podlahu zakryjeme po celé ploše dvěma Mámovými triky. Značkovými a jeho oblíbenými, samozřejmě.

Pan Máma můj optimismus nesdílí. Zase dramaticky mlčí a já vím, že chce naši pračku vyhodit z okna. Naštěstí je těžká a sám ji do našich vysokých plasťáků nevyzvedne. Ale já mu s ní nepomůžu. Za prvé, zasloužilé důchodkyně se z okna neházejí a za druhé, nemáme pro astmatika náhradu. Teda zatím...

Tereza Binderová

Kategorie 2Velká rodina

Občas se něco nepovede
Dokážete si představit čtyři děti, dva dospělé a dvě kočky v bytě 2+1? No dospělé..... Musíme se často převtělit do role dětí, abychom jejich lumpárny dokázali přežít. V průběhu roku se budeme naštěstí stěhovat do námi opravovaného domu, kde bude mít pračka i svoji místnost.

Zážitky s praním? Například každý čtvrtek chodím na sálový fotbal, a když v létě na mě vyšla směna s praním dresů, tak jsem poctivě vše vypral a dresy dal sušit na rozkvetlou louku plnou havěti.

Večer jsem vše pěkně suché rychle uklidil. Týden se s týdnem sešel a já vyrazil na fotbal. Otevřel jsem tašku s dresy a z tašky se začal linout nepříjemný zápach, který napovídal, že rozkvetlá louka nebyla tak příjemná, jak na první pohled vypadala. Zřejmě tam bylo něco jako močůvka.  

Sušáky, sušáky a zase sušáky...  Občas není takový problém vyprat jako usušit.

Sušáky, sušáky a zase sušáky... Občas není takový problém vyprat jako usušit.

Sušení prádla ve společné sušárně přináší občas problémy...

Sušení prádla ve společné sušárně přináší občas problémy...

Jak jsem již nastínil, žijeme v malém bytě v bytovce, sušit prádlo lze pouze v malé sušárně o ploše asi 15 m2. Do těchto prostor se má vejít sedm rodin se svým prádlem... Někdy zde tak nastanou trapné situace, hlavně když v sušárně suší prádlo více rodin najednou a postupně po uschnutí si prádlo vyzvedávají.

Při ukládání prádla do skříně jsme zjistili, že sebrané prádlo není zcela naše. Když žena ukládala kalhotky mezi své, tak se zahleděla na jedno krajkové sexy prádélko a ptala se mě, co to má znamenat. No, těžko jsem dýchal a přemýšlel, co si vymyslím. Naštěstí jen tiše řekla: „Běž a zanes je zpět dolů...“ Vzal jsem je do ruky a tiše zanesl zpět, zrovna když soused sbíral prádlo. Naštěstí to nekomentoval, do úst jsem nedostal.

Po návštěvě u mých rodičů jsem dostal pěkný svetr, do kterého se můj otec už nevešel. Vždy to komentuje se slovy, že má pod výšku. No já bych to asi řekl jinak, ale v jeho letech se už malá lež dá odpustit. Svetr byl jako nový a mně padl jako p… na hrnec.

Svetr jsme s dalšími věcmi po otci postupně podle barvy a materiálu vyprali, ale co čert nechtěl. Svetr asi neměl rád vodu, takže po vytažení už nebyl velikostí na mě, ale na našeho nejmenšího syna, kterému je sedm. Samozřejmě jsem hned po vytažení dostal záchvat smíchu a zeptal se ženy, jak to prala. Byla z toho nejprve špatná, protože ho vyprala jako všechny ostatní svetry na stejnou teplotu, ale jako jediný se změnil... Naštěstí syn ho rád nosí a tak máme jednu historku se šťastným koncem.

Jiří Škorpík

Kategorie 3Rodina s aktivními sportovci

Nekonečná hora prádla
Dnes je našim dcerám už 10 a 12 let, tady je příběh hory prádla, která se ne a ne zmenšovat. Dokud byly naše holky malé, dalo se všechno praní zvládnout snadno. Jednorázové plínky celou věc významně zjednodušily. Pokud přesto nestačily, zvládla to pračka levou zadní i včetně povlečení.

Náročnější to bylo se začátkem výletů kamkoli, kdy se holky někdy víc válely než chodily. Vše si musely osahat a vyzkoušet. Takže se přidala sbírka hlíny, trávy, písku i kamínků.

Jak rostly, začaly pravidelně sportovat. Nejprve atletiku, ale to nestálo z pohledu nárůstu za zmínku. Pár pokecaných triček, špinavé tepláky. Vzpomínám, jak jsem se moc zlobila, když tehdy šestiletá Eliška, ta starší, dostala nové šatičky na oslavu a po pěti minutách byly zapatlané od barviček. O dva roky mladší Terezka se Elišce chtěla ve všem vyrovnat a ani její nevydržely čisté dlouho.

Já měla často tréninky i utkání v basketu, manžel Honza zase ragby. Zpocená trika, dresy i spodní prádlo šly do prádelního koše, potom do pračky. Ragby je kontaktní sport, hraje se na travnatém hřišti za jakéhokoli počasí, takže věci jsou od hlíny, od trávy.

Dnes obě dcery hrají basket za pražské Tygry a trénují několikrát týdně. Pračka dostává zabrat, ale to není nic ve srovnání s jedním listopadovým víkendem. Eliška i já jsme dostaly za úkol vyprat sadu pro celý tým a jakoby to nebylo málo, Honza se vsadil, že dokáže z jejich dresů také dostat špínu. Takže se v závodní prádelně jelo se celou noc.

Hromada prádlo nachystaná na žehlení bývá v rodině se třemi zástupkyněmi...

Hromada prádlo nachystaná na žehlení bývá v rodině se třemi zástupkyněmi ženského pohlaví vždy dostatečná...

Věšák v technické místnosti ve sklepě bývá stále plný.

Věšák v technické místnosti ve sklepě bývá stále plný.

Dříve, když byly dresy bavlněné, praní bývalo jednodušší. Teď jsou z umělých vláken a zejména trávu ani hlínu někdy nepustí. Musíme být tak kreativní a zkoušet několik různých způsobů, co s tím. Větší a chytřejší pračka by se nám opravdu šikla.

Jaroslava Macháčková

Upozornění: příspěvky byly redakčně kráceny.

Pračky pro konkrétní rodinu

Do soutěžního testování byly vytipovány pračky pro tři kategorie uživatelů, každá z nich nabízí vedle standardních programů také speciální benefity.

První kategorie je určena pro alergika. Pro rodinu s touto komplikací byla zvolena pračka Electrolux z řady PerfectCare, série 600. Spotřebiče této řady jsou vybaveny technologii SensiCare a speciálním programem Antialergická pára. Technologie SensiCare přizpůsobí program aktuální náplni, aby zabránila zbytečně dlouhému praní. Pračka si tak pro každou várku sama upraví čas, spotřebu vody a elektrické energie. V kombinaci s účinným pracím programem Antialergická pára lze dosáhnout odstranění bakterií a alergenů z oděvů, přitom jde o šetrný a jemný způsob, který prádlo chrání.

Druhá kategorie by mohla dostat označení XXL. Je totiž určena pro vícečlenné rodiny, kde se pere prádlo takřka každý den, navíc často přikrývky, lůžkoviny či jiné velké kusy prádla.

TimeManager navíc zkrátí nebo prodlouží čas praní přesně podle potřeb uživatele. To šetří nejen čas, ale i spotřebu energie. I v tomto případě lze využít technologii SensiCare, která si nastaví pro každou várku prádla automaticky čas, spotřebu vody a elektrické energie. Žádné prádlo se tak nebude prát déle, než je nutné. Technologie SteamCare umožní pomoci programu FreshScent (pára) odstranit zmačkání a oblečení osvěží. Funkce Pára+ umožňuje ukončit každý prací cyklus přidáním páry, která zabraňuje mačkání, není tak nutné prádlo tolik žehlit.

Třetí kategorie je určena pro rodiny s aktivními sportovci či s ženou (nebo mužem), které „propadly“ sportování, při němž jsou jedinci schopni ze sebe dostat i decilitry potu za jedno odpoledne či večer.

Nadšení sportovci si pro tyto aktivity zpravidla pořizují sportovní oblečení ze speciálních vláken. Ta však vyžadují i odpovídající péči. Pro ně je určený Outdoor, speciální program pro sportovní a outdoor oděvy. Při jeho použití si sportovní oblečení zachovává i po opakovaném vyprání potřebné vlastnosti.

Pračka zvolená pro tuto kategorii nabízí také technologii SteamCare, která umožní, aby každý prací cyklus ukončila dávka páry. Ta dokáže snížit pomačkání až o třetinu, jemné prádlo nebude už potřeba žehlit.

Cena pro velkou rodinu, pračka Electrolux, model v hodnotě 17 635 Kč, který...

Cena pro velkou rodinu, pračka Electrolux, model v hodnotě 17 635 Kč, který umožňuje vyprání až 8 kg prádla.

Bonus - speciální parfém na prádlo v hodnotě 1 185 Kč, který lze využít pro...

Bonus - speciální parfém na prádlo v hodnotě 1 185 Kč, který lze využít pro parní program FreshScent.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Dita Hořínková spí v komoře. Byt zaplnila radostí ze života

V jedné z nejrušnějších ulic v Praze kousek od Karlova náměstí je byt plný stromů. Bydlí v něm rodina muzikálové...

Rodiče postavili nemocnému synovi dům na skále. Je krásný a soběstačný

Manželé Nandi a Karel Kosterovi z jihoafrické Pretorie se s nevídaným elánem pustili do stavby nového domova. Jejich...

Z bytu na Vinohradech je po proměně George Clooney z cihel a malty

Slovenský designér Michal Hagara měl s developerským bytem v pražské Italské ulici hodně práce. Od majitelů ale dostal...

Dům pro mladou rodinu nabízí poležení jako na peci i vlastní kino

Interiéru novostavby domu pro mladou rodinu dominují dva prvky, betonový strop a dřevěná olejovaná podlaha. Autoři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nemohl studovat, tak odešel do USA a vybudoval úspěšnou stavební firmu

Zakázali mu po základní škole z politických důvodů studovat na jakékoli střední škole, a tak se Michal Horusický vyučil...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Robotické vysavače s mopem umí hodně, kbelík s hadrem však nenahradí

Záplava reklam na robotické vysavače s mopem byla před Vánocemi nepřehlédnutelná. Rozhodli jsme se proto některé z nich...

Vyzkoušeli jsme tyčové vysavače: jsou hned po ruce, ocení je i muži

Premium Zatímco ještě loni vévodily předvánočním prodejům takzvané akumulátorové stěrky na okna, dnes boří všechny žebříčky...

Zahradní kuchyní z pískovce si splnili svůj sen, stále je jako nová

Ještě před deseti lety navrhovali a realizovali kuchyně z labského pískovce jen ve tvaru čtverců nebo obdélníků. Pak...

Nové klimatizace dokážou chladit, topit i čistit vzduch od pylů i virů

Venkovní teploty kolísají jako na houpačce, k tomu začátek pylové sezony. Otevřít okno do zeleně se pro alergiky stává...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...